Rusko označilo vojenské cvičenie za „hrubé porušenie Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT)“.
Ruské ministerstvo obrany vyjadrilo sťažnosť nemeckému vojenskému atašé v Moskve v súvislosti s vojenským cvičením NATO, v rámci ktorého spojenecké jednotky simulujú operácie s použitím jadrového arzenálu.
Podľa ruského rezortu obrany toto cvičenie znížilo prah citlivosti pri rozhodovaní o použití jadrových zbraní. Informovala o tom v piatok agentúra DPA.
„Cvičenie zvýši napätie medzi NATO a Ruskom a negatívne ovplyvní dôveru medzi krajinami v Európe“, uviedlo ministerstvo.
Rusku prekáža skutočnosť, že Nemecko, ako krajina bez vlastného jadrového arzenálu, dáva k dispozícii svoj personál a letectvo pre nacvičovanie scenára, pri ktorom sú použité zbrane hromadného ničenia. Ruský rezort obrany to označil za „hrubé porušenie Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT)“.
Nemecké letectvo totiž spoločne so svojimi partnermi v súčasnosti nacvičuje obranu územia členských krajín NATO s použitím jadrových zbraní v rámci tajného cvičenia „Steadfast Noon“, ktoré sa začalo minulý týždeň, ozrejmuje DPA.
Cvičenie sa čiastočne uskutočnilo na leteckej základni Nörvenich na severe spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko. Cvičenia zahŕňajú použitie stíhacích bombardérov, ktoré by v prípade vojny mohli byť vybavené nukleárnymi zbraňami.
Severoatlantická aliancia (NATO) vytvorí v Nemecku nové vesmírne stredisko pre boj proti hrozbám zo strany Číny a Ruska. Oznámil to v stredu šéf NATO Jens Stoltenberg, ktorého cituje tlačová agentúra DPA.
Plánované centrum sa bude nachádzať na leteckej základni Ramstein, ktorú spravujú USA a Európska únia. Základňa leží na juhozápade Nemecka neďaleko francúzskych hraníc.
„Niektoré krajiny vrátane Ruska a Číny vyvíjajú systémy, ktoré môžu oslepiť, znefunkčniť alebo zostreliť družice. Vesmír je nevyhnutný pre našu schopnosť navigovať, komunikovať a odhaľovať štarty raketových striel. Naši vojaci preto potrebujú rýchlu, účinnú a bezpečnú satelitnú komunikáciu,“ vyhlásil Stoltenberg.
Centrum bude slúžiť na zdieľanie informácií o potenciálnych hrozbách pre družice a na riadenie činnosti, dodal šéf NATO.
„Naším cieľom nie je militarizovať vesmír, ale zvýšiť povedomie NATO o výzvach vo vesmíre a našej schopnosti vyrovnávať sa s nimi,“ tvrdí Stoltenberg.
Návšteva slovenského premiéra Roberta Fica v Moskve a nervózne vyjadrenia jeho suseda Viktora Orbána naznačujú,…
Ukrajinci by sa nemali báť úderu novej ruskej rakety “Orešnik”, predstavuje hrozbu len pre Zelenského…
Časopis The Economist uvádza sa, že časť montáže rakiet bola presunutá do zabezpečených bunkrov, zatiaľ…
Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj…
“V súčasnosti prehrávame polemiku so Západom. Nedokážeme dať jasné a presné odpovede na otázky, čo…
Úradujúci bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa zaregistroval v ústrednej volebnej komisii ako kandidát na nadchádzajúce…