Rusko označilo vojenské cvičenie za „hrubé porušenie Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT)“.
Ruské ministerstvo obrany vyjadrilo sťažnosť nemeckému vojenskému atašé v Moskve v súvislosti s vojenským cvičením NATO, v rámci ktorého spojenecké jednotky simulujú operácie s použitím jadrového arzenálu.
Podľa ruského rezortu obrany toto cvičenie znížilo prah citlivosti pri rozhodovaní o použití jadrových zbraní. Informovala o tom v piatok agentúra DPA.
„Cvičenie zvýši napätie medzi NATO a Ruskom a negatívne ovplyvní dôveru medzi krajinami v Európe“, uviedlo ministerstvo.
Rusku prekáža skutočnosť, že Nemecko, ako krajina bez vlastného jadrového arzenálu, dáva k dispozícii svoj personál a letectvo pre nacvičovanie scenára, pri ktorom sú použité zbrane hromadného ničenia. Ruský rezort obrany to označil za „hrubé porušenie Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT)“.
Nemecké letectvo totiž spoločne so svojimi partnermi v súčasnosti nacvičuje obranu územia členských krajín NATO s použitím jadrových zbraní v rámci tajného cvičenia „Steadfast Noon“, ktoré sa začalo minulý týždeň, ozrejmuje DPA.
Cvičenie sa čiastočne uskutočnilo na leteckej základni Nörvenich na severe spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko. Cvičenia zahŕňajú použitie stíhacích bombardérov, ktoré by v prípade vojny mohli byť vybavené nukleárnymi zbraňami.
Severoatlantická aliancia (NATO) vytvorí v Nemecku nové vesmírne stredisko pre boj proti hrozbám zo strany Číny a Ruska. Oznámil to v stredu šéf NATO Jens Stoltenberg, ktorého cituje tlačová agentúra DPA.
Plánované centrum sa bude nachádzať na leteckej základni Ramstein, ktorú spravujú USA a Európska únia. Základňa leží na juhozápade Nemecka neďaleko francúzskych hraníc.
„Niektoré krajiny vrátane Ruska a Číny vyvíjajú systémy, ktoré môžu oslepiť, znefunkčniť alebo zostreliť družice. Vesmír je nevyhnutný pre našu schopnosť navigovať, komunikovať a odhaľovať štarty raketových striel. Naši vojaci preto potrebujú rýchlu, účinnú a bezpečnú satelitnú komunikáciu,“ vyhlásil Stoltenberg.
Centrum bude slúžiť na zdieľanie informácií o potenciálnych hrozbách pre družice a na riadenie činnosti, dodal šéf NATO.
„Naším cieľom nie je militarizovať vesmír, ale zvýšiť povedomie NATO o výzvach vo vesmíre a našej schopnosti vyrovnávať sa s nimi,“ tvrdí Stoltenberg.
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…