Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

„Obrovské peniaze boli v minulosti vyplatené v rozpore s pravidlami a moje predchodkyne – Natáliu Milanovú & Silviu Hroncovú – vôbec nezaujímalo, ako sa vo fondoch hospodári,“ informovala šéfka rezortu kultúry Martina Šimkovičová.

Pri preverovaní činnosti a hospodárenia verejnoprávnych fondov v období 2021 – 2023 NKÚ zistil, že boli porušené pravidlá pri vyplácaní odmien členom hodnotiacich komisií v AVF a FPU. Odmeny dostali z prostriedkov, ktoré boli určené na podpornú činnosť, nie na prevádzku fondu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Závery auditu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) týkajúce sa verejnoprávnych kultúrnych fondov potvrdili to, na čo súčasné vedenie Ministerstva kultúry SR od začiatku svojho pôsobenia v rezorte poukazovalo. Skonštatovala to ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS). „Vo fondoch sa šafárilo, kontrolný systém ministerstva za Natálie Milanovej a Silvie Hroncovej zásadne zlyhal,“ zdôraznila.

Poukázala na zistenie NKÚ, že v rokoch 2021 až 2023 sa vo Fonde na podporu umenia (FPU) a v Audiovizuálnom fonde (AVF) vyplácali peniaze členom odborných hodnotiacich komisií v rozpore s pravidlami. „Zásadne pochybilo aj ministerstvo pod vedením Natálie Milanovej a Silvie Hroncovej, pretože zanedbávalo svoje povinnosti. Zlyhalo pri kontrolách účelnosti prerozdeľovania verejných peňazí a následného zmluvného plnenia. Nedostatočne takisto vyžadovalo presadzovanie svojich strategických priorít,“ dodala ministerka.

Upozornila na to, že v rokoch 2021 – 2023 získali verejnoprávne fondy na podporu kultúry zo štátneho rozpočtu viac ako 158 miliónov eur. „Je preto priam alarmujúce, že moje predchodkyne nezaujímalo, ako sa vo fondoch hospodári. Ministerstvo takisto pod ich vedením nemalo záujem robiť štátnu kultúrnu politiku cez verejnoprávne fondy, a preto si pre túto oblasť nestanovilo ani žiadne priority,“ uviedla ministerka Šimkovičová.

Pri preverovaní činnosti a hospodárenia verejnoprávnych fondov v období 2021 – 2023 NKÚ zistil, že boli porušené pravidlá pri vyplácaní odmien členom hodnotiacich komisií v AVF a FPU. Odmeny dostali z prostriedkov, ktoré boli určené na podpornú činnosť, nie na prevádzku fondu. Celkovo bolo v období rokov 2021 – 2023 členom odborných komisií AVF vyplatených viac ako 489.000 eur a FPU takmer 420.000 eur. Podľa pravidiel vyplácal odmeny Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Zo strany samotných fondov i Ministerstva kultúry SR zlyhával aj kontrolný systém využitia pridelených prostriedkov na deklarované projekty, rovnako ministerstvo podľa NKÚ nevyužívalo dostatočne možnosť určiť prednostné využitie podielu dotácií. Pri samotnom prideľovaní peňazí z verejnoprávnych fondov na podporu kultúry nedošlo v období rokov 2021 – 2023 k závažným pochybeniam.

„Je to priam zarážajúce, pretože verejnoprávne fondy na podporu kultúry získali v rokoch 2021 – 2023 zo štátneho rozpočtu viac ako 158 miliónov eur. A moje predchodkyne očividne vôbec nezaujímalo, ako sa s nimi hospodári. Výsledkom boli chýbajúce koncepcie, totožné pokladničné doklady pri rôznych projektoch, ale aj zanedbanie povinnosti jasne určiť priority podpory,“ skonštatovala ministerka.

„Napokon situácia sa ukázala byť natoľko vážna, že NKÚ nám odporúča novelizovať zákony o Fonde na podporu kultúry a Fonde na podporu kultúry národnostných menšín tak, aby žiadatelia, ktorí sú majetkovo a personálne prepojení s tým, kto nemá vysporiadané finančné vzťahy s fondom, boli pri žiadosti o poskytnutie peňazí posudzovaní prísnejšie, prípadne, aby ich žiadosti boli odmietnuté. U

NKÚ: Fondy aj rezort kultúry zlyhali pri kontrole využitia dotácií

Pri rozhodovaní o pridelení peňazí z verejnoprávnych fondov na podporu kultúry nedošlo v období rokov 2021 – 2023 k závažným pochybeniam. K porušeniu pravidiel došlo pri vyplácaní odmien členov hodnotiacich komisií. Zo strany fondov i Ministerstva kultúry (MK) SR zlyhal aj kontrolný systém využitia pridelených prostriedkov na deklarované projekty. Na základe svojich zistení to uviedol Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR.

„Pri rozhodovaní o pridelení peňazí z fondov na kultúru kontrolóri neodhalili závažné porušenia postupov v rozhodovaní. Procesy vyhlasovania výziev i prijímania žiadostí boli transparentné a kritériá pre posudzovanie výziev mali jasné pravidlá,“ potvrdil podpredseda NKÚ Jaroslav Ivančo.

Kontrola podľa neho preukázala, že pravidlá boli porušené najmä pri vyplácaní odmien a náhrad členov odborných komisií vo Fonde na podporu umenia (FPU) a v Audiovizuálnom fonde (AVF). „Boli financované z prostriedkov určených na podpornú činnosť,“ vysvetlil Ivančo.

Dodal, že v FPU bola v preverovanom období členom odborných komisií vyplatená suma bezmála 420.000 eur, v AVF viac ako 489.00 eur eur. „Vo FPKNM boli odmeny a náhrady hodnotiteľov dotácií a štipendií rozpočtované a vyplácané korektne z prostriedkov určených na prevádzkovú činnosť, suma sa dostala na úroveň 133.000 eur,“ dodal zástupca NKÚ.

Za problém označil aj kontrolu zúčtovania pridelených prostriedkov. „Kontrolný úrad auditom nezískal uistenie, že fondové inštitúcie v rezorte kultúry dokážu preveriť a preverili v primeranej miere účelnosť rozdeľovaných verejných financií a či prijímatelia prostriedkov konali tak, ako sa fondu zmluvne zaviazali,“ vysvetlil.

Kontrolný úrad zistil, že FPU a Fond na podporu kultúry národnostných menšín (FPKNM) vykonávali administratívne finančné kontroly s výrazne dlhým časovým oneskorením od predloženia vyúčtovaní, ktoré predstavovalo približne štyri roky, prípadne povinné kontroly vôbec nevykonávali.

„FPU nevykonal kontrolu vo viac ako 12.800 predložených vyúčtovaniach, čo sa dotýka každého druhého podporeného projektu a FPKNM si nesplnil povinnosť v dvoch tretinách prípadov,“ konkretizoval ďalej Ivančo. I monitorovanie a finančné kontroly priamo u prijímateľov boli len výnimočné.

Nedostatočnú finančnú, administratívnu kontrolu skonštatovali kontrolóri aj v prípade ministerstva kultúry. „V preverovanom období urobilo ministerstvo kontrolu len v jednom prípade, a to v roku 2021 v FPU, pričom tento audit bol vykonaný práve na základe podnetu NKÚ,“ priblížil Ivančo.

NKÚ tiež poukazuje na fakt, že rezort kultúry zanedbával možnosť jasne určiť, na podporu akých priorít, projektov bude prednostne použitých 20 percent zo štátneho príspevku v FPU a FPKNM.

„Rezort kultúry síce určil priority v FPU, avšak nestanovil podiel z príspevku a nevykonával ani kontrolu ich plnenia. Vo FPKNM svoj vplyv na rozhodovanie o použití časti podpory zo štátneho rozpočtu nevyužil vôbec,“ objasnil podpredseda NKÚ. Upozornil i na absenciu strategických zámerov a dlhodobých koncepcií rozvoja audiovizuálnej kultúry a priemyslu, ktoré mal rezortu zo zákona predložiť Audiovizuálny fond.

V prípade AVF kontrolóri varujú tiež pred rizikami vo finančnom riadení tohto fondu, ktoré sa týkajú plnenia záväzkov, ak tempo rastu týchto záväzkov bude pokračovať bez primeraného navýšenia finančných zdrojov.


Zdroj: bleskovky.sk / hnonline.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.