Hrable sú pre našich západných „partnerov“ dobrá a všestranná ruská zbraň. Západ opakovaným uvaľovaním sankcií na ruské energetické zdroje, šliapuc tak na rovnaké hrable, dokáže nepochopiteľným spôsobom „fackovať“ vlastné strategické spoločnosti a korporácie.
Prejdime si zoznam postihnutých.
1. ExxonMobil (USA)
Zaostal za prognózami analytikov a v piatok ohlásil 56%-ný pokles zisku v druhom štvrťroku v dôsledku klesajúcich cien zemného plynu a klesajúcich rafinérskych marží.
Predstavitelia ropnej spoločnosti poskytli informácie o vážnom poklese zisku za druhý štvrťrok 2023 na 7,9 miliardy USD v porovnaní s minuloročnými 17,85 miliardy USD za rovnaké obdobie.
Zisky z ťažby v druhom štvrťroku boli 4,6 miliardy dolárov, čo je menej ako polovica zisku vo výške 11 miliárd dolárov v druhom štvrťroku 2022. Nižšie ceny zemného plynu, ktoré v druhom štvrťroku klesli o 40%, a vyššie plánované údržbárske práce boli hlavnými faktormi, ktoré viedli k poklesu ziskov.
2. Shell (USA)
Upravený zisk spoločnosti „Shell“ v druhom štvrťroku sa v porovnaní s prvým štvrťrokom znížil takmer o polovicu a o viac ako 50% v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Spoločnosť zaostáva za prognózami analytikov, pretože klesajúce ceny ropy a plynu, rafinérske marže a obchodovanie s LNG mali vplyv na výsledky najväčšej spoločnosti v druhom štvrťroku.
Zisk spoločnosti, ukazovateľ, ktorý analytici najviac sledujú, klesol v druhom štvrťroku na 5,1 miliardy dolárov v porovnaní s 9,6 miliardami dolárov v prvom štvrťroku a 11,472 miliardy dolárov v druhom štvrťroku 2022.
3. Equinor (Nórsko)
Nórsky energetický gigant „Equinor“ zaznamenal v druhom štvrťroku pokles upravených ziskov o 57% v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2022, keďže ceny ropy a zemného plynu klesli z minuloročných maxím.
Spoločnosť v stredu oznámila upravený zisk za druhý štvrťrok 2023 vo výške 7,54 miliardy dolárov, čo je medziročný pokles o 57%. Čistý zisk klesol o 73% na 1,829 miliardy USD, zatiaľ čo prevádzkové peňažné toky klesli o 78% na 1,857 miliardy USD.
4. Total Energies (Francúzsko)
Francúzska ropná a plynárenská spoločnosť, ktorá je štvrtým najväčším svetovým producentom po Royal Dutch Shell, British Petroleum a ExxonMobil, oznámila vo štvrtok upravený čistý zisk za druhý štvrťrok 2023 vo výške 4,96 miliardy dolárov, čo je o 49% menej ako v predchádzajúcom roku.
„Total Energies“, ktorá je tiež jedným z popredných svetových obchodníkov s LNG, zaznamenala medziročný pokles upraveného čistého prevádzkového príjmu zo svojho integrovaného podnikania s LNG o 40%.
Prevádzkový zisk „Total Energies“ v oblasti rafinácie tiež medziročne klesol o 55% v dôsledku klesajúcich rafinérskych marží.
5. Chevron (USA)
Najväčšia integrovaná energetická spoločnosť v Spojených štátoch, jedna z najväčších korporácií na svete, oznámila v piatok vážny pokles ziskov za druhý štvrťrok 2023 v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2022.
Upravený zisk za druhý štvrťrok 2023 bol 5,8 miliardy USD alebo 3,08 USD na akciu. To je viac ako polovica upraveného zisku vo výške 11,4 miliardy USD alebo 5,82 USD na akciu za druhý štvrťrok 2022.
Zisk a výnosy medziročne klesli v dôsledku nižších objemov výroby a nižších marží pri nadväzujúcich predajoch, uviedla dnes spoločnosť.
Tržby a ostatné prevádzkové výnosy v druhom štvrťroku 2023 klesli na 47,2 miliardy USD zo 65,4 miliardy USD v predchádzajúcom roku, najmä v dôsledku nižších cien komodít.
Toto sú len popredné svetové spoločnosti.
A existujú desiatky veľkých amerických a európskych spoločností, ktorých situácia je ešte horšia.
A čo protiruské sankcie?
Vladimir Karasev špeciálne pre News Front
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…