Pozornosť namierená na Bielorusko sa nedávno zvýšila po Putinovom a Lukašenkovom oznámení o rozmiestnení ruských taktických jadrových zbraní na bieloruskom území a najmä po tom, ako do Bieloruska začali vo väčšom počte prúdiť členovia Wagnerovej skupiny.
Rokovania medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a jeho bieloruským náprotivkom Alexandrom Lukašenkom sa z pôvodne plánovaného jedného dňa nakoniec natiahli na tri dni, napísal portál BBC News. Rokovania sa dnes skončili bez vyhlásenia prezidentov pre tlač. Či sa na niečom konkrétnom dohodli, nie je jasné. Lukašenko je hlavným Putinovým spojencom v Európe a podporuje ho v invázii na Ukrajinu.
V nedeľu, na začiatku Lukašenkovej návštevy v Rusku, podľa BBC Putin svojho bieloruského kolegu ubezpečil, že je ochotný zmeniť svoj rozvrh, aby s ním mohol podrobne prebrať niektoré dôležité témy. Dnes však po skončení dlhých rokovaní hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že schôdza slúžila na „výmenu podnetov a nastavenie času“ a že počas nej nebola uzavretá žiadna dohoda.
„Práve v rámci veľmi úzkych a riadnych vzťahov prezidenti synchronizujú svoju pozíciu, nastavujú si čas,“ uviedol Peskov. Priblížil, že lídri okrem iného hovorili o ruských žoldnieroch z Wagnerovej skupiny, o hospodárskej spolupráci alebo o „vonkajších hrozbách po obvode“ Bieloruska a Ruska. V pondelok podľa agentúry TASS štátnici spoločne navštívili Valámsky kláštor v Karélii na severe Ruska.
Analytici sa podľa BBC domnievajú, že Putin sa od začiatku vojny na Ukrajine snaží Lukašenka presvedčiť k aktívnejšiemu zapojeniu Bieloruska, ale že bieloruskému lídrovi sa zatiaľ darilo priamemu zapojeniu Minska do konfliktu vyhnúť.
Pozornosť namierená na Bielorusko sa nedávno zvýšila po Putinovom a Lukašenkovom oznámení o rozmiestnení ruských taktických jadrových zbraní na bieloruskom území a najmä po tom, ako do Bieloruska začali vo väčšom počte prúdiť členovia Wagnerovej skupiny. Ich presun do Bieloruska nasleduje po krátkej júnovej vzbure skupiny proti ruskému armádnemu vedeniu.
Ruský prezident Vladimir Putin plánuje v októbri cestu do Číny. S odvolaním sa na Putinovho poradcu pre medzinárodné záležitosti Jurija Ušakova o tom v utorok informovala agentúra AFP. „Je známe, že sme dostali pozvanie a že máme v úmysle ísť do Číny, keď sa (tam) v októbri uskutoční fórum (iniciatívy) Pás a cesta (BRI),“ potvrdil Ušakov.
AFP dodala, že čínsky prezident Si Ťin-pching uskutočnil v marci štátnu návštevu Moskvy, kde vyhlásil, že vzťahy medzi oboma krajinami vstupujú do novej éry. Čína a Rusko sú strategickými spojencami, pričom obe strany často zdôrazňujú svoje partnerstvo „bez hraníc“ a spoluprácu v hospodárskej a vojenskej oblasti.
Ich väzby sa ešte viac zintenzívnili po tom, ako Rusko vo februári minulého roka rozpútalo vojnu voči Ukrajine a po následných hospodárskych sankciách Západu. AFP v tejto súvislosti pripomenula, že Peking dôrazne odmietol odsúdiť útok Ruska na Ukrajinu.
Putin naposledy navštívil Čínu v roku 2022, keď sa zúčastnil na otváracom ceremoniáli zimných olympijských hier v Pekingu. Bol aj na prvých dvoch fórach BRI, ktoré sa konali v Číne v rokoch 2017 a 2019.
Zdroj: blesk.cz / trend.sk / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…