Zdalo sa, že problém odovzdania stíhačiek MIG a súčastí systémov protivzdušnej obrany KUB sa Hegerovej vláde podarí nadobro nechať zametené pod riadne hrubý koberec. Nevydalo a o tento podvod sa zrejme zaujímajú aj iní europoslanci, ako tí slovenskí. Aspoň tak na Facebooku tvrdí Milan Uhrík (hnutie Republika).
Ešte niekedy v apríli minulého roku to vyzeralo, že minister obrany v demisii Jaroslav Naď disponuje analýzou, podľa ktorej bolo možné MIGy na Ukrajinu darovať. Pred pár dňami si analýzu z ministerstva obrany vyžiadal ombudsman Róbert Dobrovodský. Ministerstvo ňou však nedisponuje, čo ešte pred ním potvrdil štátny tajomník ministerstva obrany Igor Melicher. Jeho rezortný šéf Robert Kaliňák (obaja Smer-SSD) hovorí o vlastizrade, no Naď si chybu nepriznáva. Polienko do ohňa najnovšie priložil aj Milan Uhrík.
„Ministerstvo mi nedávno oznámilo, že sa snažilo vyhovieť navrhnutému opatreniu a analýzu nájsť. Skonštatovalo však, že ministerstvo a ani jedna z jeho organizačných zložiek danou analýzou nedisponujú. Rovnako uviedlo, že analýza nie je ani zachytená v jeho databázach v žiadnej podobe,“ priblížil ombudsman Dobrovodský. Absenciu takejto analýzy potvrdila aj štátny tajomník ministerstva obrany Igor Melicher (Smer-SSD). Ten pripomenul aj takt, že Ústava vláde v demisii vyslovene zakazuje robiť v zahraničnej politike zásadné kroky, akým odoslanie stíhačiek v hodnote cez 500 miliónov rozhodne je.
„Týmto spôsobom oslabiť ozbrojené sily v rozpore s ústavou sa v našom politickom slovníku ináč ako vlastizrada označiť nedá,“ vyhlásil minister obrany Kaliňák s tým, že Naď tento krok urobil proti vôli svojich vtedajších koaličných partnerov. Nehovoriac o tom, že vláda v demisii a bez dôvery parlamentu na podobné úkony týkajúce sa zahraničnej politiky podľa Ústavy nemá právo, na čo niektorí právnici upozorňovali už v tom čase, keď sa o darovaní MIGov diskutovalo. Navyše Naď klamal – tvrdil, že MIGy ešte sú na Slovensku v čase, keď už na našom území neboli.
Na ombudsmanovu informáciu reagovali aj česká, či ruská tlač a video zverejnil aj Jaroslav Naď (Demokrati).
Exminister obrany Jaroslav Naď však tvrdí, že analýzou na darovanie MIGov sa zaoberal aj vtedajší minister spravodlivosti Viliam Karas a stotožnilo sa s ňou aj ministerstvo zahraničia pod Káčerovým vedením.
„Tému riešili aj právne oddelenia kancelárie prezidenta a úradu vlády. Na základe toho urobila vláda rozhodnutie. Právne to bolo absolútne čisté,” povedal Naď vo videu a dodal, že ak by sa před podobnou otázkou ocitol znovu, opätovne by urobil podobné rozhodnutie. Odôvodnil to tým, že „MIGy zachraňujú životy a Slovensku majú byť preplatené z Európskeho mierového nástroja.“
„Rozumiem, že smeráci sa snažia nájsť čokoľvek, aby nás mohli súdiť a obžalovať, naťahovať, zavrieť. Nech sa páči, nech sa snažia, na toto už bolo jedno trestné oznámenie na MIGy a bolo zhodené zo stola,“ konštatuje Naď, ktorý radí ministerstvu obrany, aby riešilo problémy ozbrojených síl a nezaoberali sa vnútornými problémami.
„O tom, že Naď odovzdal Migy Ukrajine nelegálne mi píšu už aj kolegovia z Bruselu. Dúfam, že vláda túto rabovačku vyšetrí a súd vinníkov potrestá,“napísal Milan Uhrík na Facebooku.
/ hlavnydennik.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…