Po výbuchu na Kerčskom moste reagoval na sociálnej sieti minister obrany Jaro Naď, spôsobom hodným skôr hráča počítačovej hry World of tanks než ministra obrany. A to v čase, keď majú ľudia obavy z eskalácie, v čase, keď už sa otvorene hovorí o možnom použití jadrových zbraní. Na svojom profile zverejnil krátke video horiaceho vlaku a k nemu text: “Keď si praješ na 70. narodeniny tortu a kuchár to preženie so sviečkami. Enjoy, Mr. Putler!” Zakončil to smajlíkom.
A ten spôsob nahneval aj Annu Belousovovú: “Pán minister, toto je vojna, nie počítačová hra a vy ste minister obrany a nie pubertiak pred počítačom.”
Upozornila na to, že podobnými prejavmi politici nielen ukazujú svoju hlúposť, nezrelosť a nedostatok mentálnej výbavy na zastávanie významných postov v štáte. Podobné pubertálne reakcie sa stávajú trendom, a poukázala na nedávny tweet prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorým sa pridala k českej švejkovčine o pripojení Kaliningradu k Česku. Čo je však horšie, takto robia hanbu Slovensku. A čo je úplne najhoršie, udávajú trend hlavne tzv. slušnoľuďom, ktorí ich ako svoje idoly radi napodobňujú. Vytriezvenie z týchto srandičiek bude kruté, “pretože vojna môže byť sranda len vtedy, keď je ďaleko,” píše Belousovová, “sranda to prestane byť, keď ti zaklope na dvere, keď sa ťa doslova dotkne…”
Juraja Draxlera svojím príspevkom Jaro Naď tiež šokoval, nazval ho nechutným a infantilným.“Bohužiaľ, J. Naď nie je sám. Takých ľudí je dosť,” píše Draxler. “Tešia sa z hocičoho, čo je protiruské. Pretože, znovu podčiarkujem, pre nich je to príjemná, povolená forma rasizmu.”Podporovať čistý terorizmus je veľmi nebezpečná vec. Hnev spoločnosti zatiaľ len narastá.
Draxler prirovnal dnešnú politickú špičku k normalizátorom, ale kto trochu pozná históriu, vidí v dnešnej situácii aj paralelu s Nemeckom v tridsiatych rokoch minulého storočia, keď sily zodpovedné za budúcnosť Nemecka cielene a programovo vyvolávali v národe nenávisť k Židom. Dnes je cielene a programovo vyvolávaná nenávisť k Rusom.
Na Naďove príspevky reagujú kriticky aj “bežní ľudia” Za všetky: “Pán Naď vy nie ste entertainer, ste člen vlády SR… sledujú vás matky mladých chlapcov, muži, ženy, otcovia, dedovia, čo pamätajú vojnu. Tu sa rúcajú hodnoty, svet sa polarizuje, stoji pred 3. svetovou vojnou, ako sa môžete takto vyjadrovať? Toto nie celkom vhodný status predstaviteľa ozbrojených síl.Odpustite mi, že vás súdim, ale voči nám, ktorých máte chrániť, je vaša úloha inde. Máte tam snáď nejakých poradcov na protokol, poraďte sa prosím.” Našli sa aj oveľa ostrejšie komentáre, nie sú však vhodné na zverejnenie. Veľká časť ľudí žiada iniciatívu k rokovaniu, iniciatívu smerujúcu k mieru.
Nad reakciou Naďa sa zamyslel aj Karol Lovaš, kňaz a spisovateľ: “Politici patria v našom priestore medzi najnedôveryhodnejších predstaviteľov spoločnosti aj preto, že ich reprezentujú ľudia ako Černochová (Česká ministerka obrany, ktorá si obliekla tričko s nápisom Fuck you Putin – pozn. redakcie.) a Naď. Premýšľam, čo si asi o nás myslí britská premiérka, nemecký a rakúsky kancelár? Ako sa na nás díva civilizovaný svet? Pokiaľ chceli dotyční ukázať, že k nemu patríme, podaril sa im pravý opak.”
Je to zvláštna doba, keď teroristické útoky na Nordstream a Kerčský most u štátnych predstaviteľov vyvolajú vlnu radosti a takmer nadšenia, a odsúdia ich tí, ktorých práve oni označujú za fašistov. “Sú to akty, ktoré preklápajú regionálny konflikt na totálnu vojnu, ktorá je už len milimeter od posledného štádia – vojenských útokov na civilistov a civilnú infraštruktúru. Ako to bolo počas 2. svetovej vojny, keď sa vojna armád zvrhla na Totaler Krieg,” napísal Milan Uhrík.
hlavnespravy.sk
radsej sa mal priznat, kto mu dal konecne po papuli z vojakov.
no musis dat pozor, aby si nemal aj ty zapalenych 70 sviecok, ale za inym ucelo.Preco nevyskakujes teraz???