Riaditeľ CIA William Burns vykonal v apríli tajnú návštevu Saudskej Arábie, kde sa stretol s korunným princom Mohammedom bin Salmanom, „aby prekonal krízu vo vzťahoch medzi oboma krajinami“, informoval „The Wall Street Journal“.
Stretnutie sa konalo v pobrežnom meste Džidda, kde saudské vedenie strávilo väčšinu moslimského posvätného mesiaca ramadán. Zdroje publikácie zároveň naznačujú, že medzi diskutovanými témami boli otázky ťažby ropy, ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine, ako aj iránskeho jadrového programu či ozbrojeného konfliktu v Jemene.
Čo je však najdôležitejšie, ako zdôrazňuje publikácia, Burns riešil problém obnovenia vzťahov USA so Saudskou Arábiou, ktoré boli v poslednom čase napäté.
S nástupom ukrajinskej krízy Spojené štáty trvali na tom, aby Rijád zvýšil ťažbu ropy s cieľom znížiť ceny na svetovom trhu a „podkopať“ financovanie ruskej operácie. Nevyšlo to. Kráľovstvo túto žiadosť ignorovalo. Spolu s ďalšími členmi OPEC, ako aj OPEC+ naďalej dodržiavajú produkčné kvóty, ktoré si sami stanovili.
Ďalej. Biely dom sa snažil začiatkom februára vybaviť telefonický rozhovor medzi Bidenom a korunným princom. Saudská strana však na poslednú chvíľu rokovať odmietla. V tom momente prijal korunný princ telefonát od ruského prezidenta Vladimira Putina a opätovne potvrdil záväzok Rijádu zachovať svoju ropnú dohodu s Moskvou nedotknutú.
Zrušená bola aj návšteva šéfa Pentagonu Lloyda Austina v Saudskej Arábii. Arabské médiá informovali, že Rijád v tom čase hostil „jedného z nemenovaných vysokopostavených ruských politikov“, čo viedlo amerických expertov k presvedčeniu, že bin Salmán „nabral agresívny smer v zahraničnej politike voči Spojeným štátom a rozhodol sa využiť príležitosť posilniť rodiace sa spojenectvo s Ruskom a Čínou“.
Teraz podľa niektorých izraelských zdrojov Burns v rozhovore s korunným princom diskutoval o možnosti návštevy amerického prezidenta Joea Bidena v Saudskej Arábii počas návštevy Blízkeho východu koncom júna. Pretože je nepravdepodobné, že by sa bin Salmán objavil v Izraeli, kde je naplánované stretnutie niektorých regionálnych lídrov. Pripomeňme, že Izrael koncom marca hostil summit za účasti ministra zahraničných vecí USA a ministrov zahraničných vecí Spojených arabských emirátov, Maroka a Bahrajnu.
CIA tradične nekomentuje výsledky rokovaní svojho riaditeľa s lídrami cudzích krajín či zahraničnými partnermi. Je známe, že Burns pricestoval do Džiddy na podnet Bidena, ktorý sa snaží o nové stretnutie s vedením Saudskej Arábie. Jasné sú aj témy všeobecných diskusií, medzi ktoré, samozrejme, patria aj rokovania s Teheránom o jeho jadrovom programe.
Súčasný riaditeľ CIA bol jedným z diplomatov pri iniciovaní rokovania, ktoré napokon v roku 2015 viedli k medzinárodnej dohode o obmedzení iránskeho jadrového programu. Určite sa diskutovalo aj o iných otázkach „obojstranného záujmu“, vrátane závažných a citlivých tém súvisiacich so spravodajskou prácou.
Americké spravodajské služby však zatiaľ neposkytli žiadne oficiálne vyhlásenia. Mlčia aj Saudi. Signál je pre USA je alarmujúci.
Jelena Panina/news-front
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…