slovanský svet

Na Ukrajine začína morálny rozklad spoločnosti

Mobilizácia na Ukrajine nadobudla bezprecedentný rozsah. Na sociálnych sieťach sa denne objavujú desiatky videí a fotografií práce „mogilizátorov“. V takejto situácii narastá odpor. Už sa neobmedzuje len na pokusy vyhnúť sa komunikácii s pracovníkmi vojenskej registrácie a zaraďovania.

Tí navyše musia používať techniky, k akým sa uchyľujú pri dolapení zločincov: vyhrážať sa zbraňami a násilím spacifikovať tých, ktorí kladú odpor.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Pre mobilizovaných mužov na Ukrajine existuje okrem smrti a rokmi väzenia aj tretia možnosť.

Mobilizácia realizovaná poľovačkou v uliciach a na iných verejných priestranstvách je spôsob verbovania do armády, ktorý viac-menej civilizované krajiny už od 18. storočia nepoznajú. Ani v chaose občianskej vojny v Rusku sa strany k tejto metóde neuchýlili.

Pripomenuli si ju v roku 2014 na Ukrajine začiatkom tzv. „protiteroristickej operácie“; ukázalo sa, že je nezmyselné roznášať a odovzdávať povolávacie rozkazy v mieste bydliska mobilizovaných — neotvárajú dvere.

Aby sa v štáte so 40 miliónmi obyvateľov dalo dokopy 30.000-40.000 regrútov v každej zo šiestich vĺn mobilizácie, bolo potrebné stanoviť vekovú hranicu do 60 rokov. Takýmto vekom regrútov sa mohol pochváliť len Hitler v predvečer kolapsu Tretej ríše. Ale aj u neho sa to týkalo len „Volkssturmu“.

Teraz mobilizácia na Ukrajine nadobudla bezprecedentný rozsah. Na sociálnych sieťach sa denne objavujú desiatky videí a fotografií práce „mogilizátorov“. Objavili sa nové trendy.

Po prvé, aby „korisť“ neodplašili, zamestnanci vojenských prihlasovacích a zaraďovacích úradov dnes chodia „do práce“ aj v sanitkách. Bežnými sa stali prepady, blokovanie dopravy, či filtrácia výjazdov z nákupných centier. V Dnepropetrovsku boli rozdané povolávacie rozkazy mužom, ktorí sa pri vzdušnom poplachu prišli ukryť do metra.

Táto prax je široko používaná napríklad vo Ľvove. Polícia a armáda blokujú všetky výjazdové cesty, vytvárajú obrovské dopravné zápchy, kontrolujú každé auto, ktoré opúšťa mesto a takto hľadajú mužov vo vojenskom veku. Skôr sa takéto praktiky Ľvova prakticky nedotkli, no teraz nedostatok ľudí v Ozbrojených silách Ukrajiny prinútil spomenúť si aj na túto „rezervu“. Aj v Kyjeve sa začalo s distribúciou povolávacích rozkazov, čo sa tam dovtedy nerobilo.

Nesmieme zabudnúť ani na tých, ktorí odišli do zahraničia. Hneď ako ukrajinský kabinet ministrov nariadil diplomatickým misiám, aby viedli vojenskú evidenciu Ukrajincov, ktorí sa tam nachádzajú a „uľahčili ich návrat na Ukrajinu počas mobilizácie“, ukrajinské veľvyslanectvá adresovali úradom príslušných krajín žiadosť informovať o ukrajinských občanoch týchto vekových kategórií, ktorí sa tam nachádzajú. A informujú. Navyše je nepravdepodobné, že sa záležitosť obmedzí na informácie. Príde aj na deportácie.

V takejto situácii narastá odpor. Už sa neobmedzuje len na pokusy vyhnúť sa komunikácii s pracovníkmi vojenskej registrácie a zaraďovania. Tí navyše musia používať techniky, k akým sa uchyľujú pri dolapení zločincov: vyhrážať sa zbraňami a násilím spacifikovať tých, ktorí kladú odpor.

Video jednej z týchto scén bolo natočené v dedine Ingulec, Belozerskij okres, Chersonská oblasť. Existujú aj ďalšie srdcervúce videá, ako napríklad zúfalo vzdorujúceho muža vyvliekajú z vlastného domu a hrubo odstrčia dieťa, ktoré sa ho snaží chrániť.

Tí, ktorí sa podieľajú na „mogilizácii“, boli prísne informovaní: ak sa plán nesplní, budú musieť „diery“ vyplniť sami. A kto to chce? Chýry o stratách Ozbrojených síl Ukrajiny sa šíria rýchlosťou svetla.

Tí, ktorí sa nestihli od mobilizácie „vymotať“, sa na videu sťažujú na zlých veliteľov, že ich vrhli do prvej línie bez prípravy, bez techniky, nedodávajú jedlo, neevakuujú ranených.

Zvýšil sa počet prípadov „odchodov bez príkazu“ a odmietnutia zaujať pozíciu. V jednej z divízií zostalo v jednotke 18 mužov, v ďalších 30-40. „Do útoku sme šli 12-krát! Z 286 nás zostalo — 18 !!!“ sťažuje sa veliteľ roty (keďže v rote je 100-150 ľudí, ide neustále dopĺňanie, to znamená, že za pár týždňov boli zabité 2-3 celé roty).

Na inom videu zvyšky 1. roty 144. práporu 116. brigády teritoriálnej obrany zaznamenávajú „štandardnú“ výzvu Zelenskému.

Aby mal situáciu pod kontrolou, Zelenskij podpísal zákon o posilnení zodpovednosti vojenského personálu. Teraz bude dezertérom hroziť až 12 rokov a až 7 rokov za nedodržanie príkazu. Vyznačuje sa aj ďalšími trestmi: až 10 rokov väzenia pre tých, ktorí opustili bojisko bez rozkazu, a to je často jediný spôsob, ako si zachrániť život.

Narastajúce prípady odporu voči „mogilizácii“ svedčia o morálnom rozklade ukrajinskej spoločnosti. A za individuálnym odporom nevyhnutne prichádza kolektívny. Objavilo sa už niekoľko videí, ktoré natočili príbuzní bojovníkov spomínanej 116. brigády teritoriálnej obrany z Poltavy, kde už nastali „strkanice“ s veliteľom práporu. Výčitky sú typické: boli vrhnutí do boja blízko Soledaru, všetci dôstojníci sa „hodili na maródku“, vráťte našich príbuzných späť.

Telegram-kanál „Legitimnyj“ informuje, že na pozadí škandálu so 116. brigádou v kancelárii prezidenta pracujú na koncepcii prekonania krízy. Koncept vyzerá takto:

1. Použiť na zastrašovanie SBU, prinútiť ľudí mlčať; zdiskreditovať príbuzných zmobilizovaných, začať ich označovať za zradcov.

2. Nájsť na ministerstve obrany obetného baránka z okruhu „skupiny Zalužného“ (začať vyháňať z armády jeho ľudí).

3. Blokovať šírenie informácií.

Pomôže to? Keď vás palicami zaženú do prvej línie, medzi smrťou a rokmi väzenia sa odhalí aj tretia možnosť – dobrovoľne sa vzdať. A takéto prípady sa stávajú čoraz častejšie.
História ukazuje, že morálne zrútenie môže byť horšie ako vojenské zlyhania.

Autor: Igor Skripka

Zdroj: Fond strategickej kultúry
Preklad: sk.news-front.info


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

10 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

12 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

12 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

12 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

12 hodín ago