domovina

Na Slovensku sa dnes rodí o polovicu menej detí ako koncom 70. rokov

Najväčšia kríza, akú naša spoločnosť zažíva, nie je ekonomická ani politická, ale demografická.

Liberálny Denník N priniesol obsiahlu reportáž o demografickej kríze, ktorou naša krajina prechádza. V týchto rokoch zažívame najnižší prírastok v celej našej modernej histórii. Podľa údajov sa v roku 2023 narodilo na Slovensku 48-tisíc bábätiek, „čo je menej ako polovica slávnej generácie Husákových detí zo 70. rokov minulého storočia,“ píše sa v novinách. Vtedy sa každoročne rodilo u nás okolo 100-tisíc detí.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Zásadný pokles pôrodnosti zaznamenal štatistický úrad najmä v posledných dvoch rokoch a klesať má aj naďalej. Do rokov 2050 až 2060 má klesnúť na úroveň 45-tisíc detí za rok, prípadne „ešte menej“. Demograf Vaňo vysvetľuje vysoký prírastok detí v 70. rokoch:

„Totalitný režim nedával mladým ľuďom veľký priestor na realizáciu inde než v rodine… Sobáš tesne po škole a hneď na to deti – to bol bežný model. Viac ako polovica manželstiev v tom čase sa uzatvárala, keď už bola nevesta tehotná. Štát podporoval zakladanie rodín, čím nepriamo vytláčal obyvateľov z verejného života. Starali sa viac o seba a menej o verejné veci.“

Najrapídnejší pokles pôrodnosti prišiel v 90. rokoch a zastaviť sa ho podarilo až po roku 2001.

Tento trend spôsobila „zmena režimu, neistota spojená s novou spoločenskou a ekonomickou situáciou, ale aj nové príležitosti uplatnenia v práci, štúdiu či voľnočasových aktivitách“. Následne však začalo detí mierne pribúdať, čo trvalo zhruba desať rokov. V rokoch 2011 a 2012 dochádza podľa grafov k úpadku pôrodnosti, tu však grafy trochu skresľujú, pretože sa do štatistík prestali zarátavať slovenské deti narodené v zahraničí, ktorých rodičia sa však do vlasti vrátili. Ide o celých 10 % vtedy narodených bábätiek.

Po roku 2020 sa však rodí ešte menej detí ako na prelome milénií, i keď, paradoxne, priemerný počet na jednu ženu je dnes vyšší – na úrovni 1,5 dieťaťa na ženu, kým vtedy to bolo 1,2. Avšak vtedy bolo viac žien ako je dnes a tak aj pri nižšej pôrodnosti porodili celkovo viac detí. „Jednoducho rodičov je menej a menej,“ hovorí demograf Vaňo. Čísla podľa neho ukazujú, že aj v nasledujúcich desaťročiach bude pôrodnosť klesať a ustáliť by sa mala až vtedy, keď čas dozreje pre rodičky silných ročníkov okolo roku 2010. Aby sa demografická krivka zvyšovala už dnes, rodiny by mali mať viac detí, ako 1 až 2 – čo je dnes bežné – no takýto scenár odborníci nepredpokladajú.

„S klesajúcou krivkou pôrodnosti zároveň stúpa vek prvorodičiek,“ upozorňuje ďalej Denník N s tým, že dnes má priemerná Slovenka dieťa vo veku 28 rokov, kým po páde Železnej opony to bolo 22,5 roka.

Podľa liberálnych novín môže za úpadok pôrodnosti predovšetkým zlá politika štátu voči rodinám, ale aj „väčšie príležitosti“, ktoré dnes mladí majú, vďaka čomu odkladajú čas na založenie rodiny. Mnohé – zväčša nemanželské vzťahy – tiež zvyknú trvať dlhé roky a hlavne muži v takýchto vzťahoch majú tendenciu odmietať deti, ako prílišný záväzok.

A možno tu je istý kameň úrazu: nie politika – ale svetonázor má zásadný vplyv na rozhodnutie ľudí zakladať rodiny a mať deti. Poukázal na to napríklad známy maďarský ambasádor vo Vatikáne, Eduard Habsburg, podľa ktorého, hoci má Maďarsko prorodinnú politiku, výsledky sú neuspokojivé. Je to preto, že kresťanské páry majú ďaleko vrúcnejší postoj k novému životu ako napríklad ateisti, pre ktorých je to len „ďalšia zbytočná záťaž“, zatiaľčo pre kresťanov je narodenie bábätka „darom od Boha“. Cieľom by preto podľa Habsburgovho názoru nemalo byť len ekonomické zvýhodňovanie rodín, ale aj väčšia evanjelizácia mladých ľudí.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Koniec názorovej cenzúry: Facebook a Instagram sa zbavujú „overovačov faktov“

Meta upúšťa od používania nezávislých kontrolórov faktov na Facebooku a Instagrame a nahrádza ich „poznámkami…

1 hodinu ago

Horúci kandidát na nemeckého kancelára obvinil Merkelovú zo zničenia krajiny

Kandidát na nemeckého kancelára Weidelová: Merkelová svojou politikou zničila Nemecko Spolupredsedníčka pravicovej strany Alternatíva pre…

1 hodinu ago

Szijjártó označil bojkot maďarského veľvyslanca v Poľsku za machinácie Sorosových agentov

Szijjártó: Poľsko-maďarské vzťahy prežijú machinácie Sorosových agentov Minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Maďarska…

1 hodinu ago

Na Medzinárodný trestný súd uvalili USA sankcie

Snemovňa reprezentantov USA schválila návrh zákona o sankciách proti ICC Snemovňa reprezentantov USA vo štvrtok…

1 hodinu ago

Vitajte v roku 2025: Kam umierajú vaše slobody

„Neexistuje väčšia tyrania ako tá, ktorá sa pácha pod štítom zákona a v mene spravodlivosti.“…

1 hodinu ago

Generál Viktorín odporúča vláde: Pomalosť v činoch sa nemusí vyplatiť

Udalosti posledných dní badateľne naberajú na obrátkach. Niečo je vo vzduchu a ja to vnímam…

1 hodinu ago