zamyslenie

Na nahradenie jedného tankovacieho stojana s pohonnými hmotami by bolo potrebných 50 nabíjacích staníc pre elektromobily.

Pri typickej diaľničnej čerpacej stanici by to bolo ešte šialenejšie číslo. Automobilový expert, profesor Michael Bargende sa bližšie pozrel na tému porovnania infraštruktúry pre klasické spaľováky verzus elektrické nabíjačky.

Zbavíme sa čerpačiek s naftou? Ide o otázku, ktorá prirodzene vyvstane v kontexte ambiciózneho prechodu na „elektro“. Zbavíme sa čerpačiek s naftou a nahradíme ich nabíjačkami? Je všeobecne známym faktom, že dostupnosť infraštruktúry zosobňuje dôležitú časť cesty smerom k celospoločenskej akceptácii elektromobily. Nie každý nabíja svoje auto len doma, a to z rôznych príčin. Domáce nabíjanie vás nezachráni ani na dovolenke v Chorvátsku či Taliansku.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Automobilový expert, profesor Michael Bargende sa bližšie pozrel na tému porovnania infraštruktúry pre klasické spaľováky verzus elektrické nabíjačky. Podľa neho totiž vo všeobecnosti podceňujeme úsilie a konkrétne potreby vyplývajúce z toho, ak má v budúcnosti elektromobilita hrať naozaj takú kľúčovú rolu, ako si predstavuje Brusel.

Bargende počítal s tým, že kapacita čerpadla na klasickej benzínke je 35 litrov paliva za minútu. V prípade elektromobilu to zodpovedá výkonu 18 megawattov. Keďže je však účinnosť elektromobilov trikrát vyššia ako u spaľovacích motorov, rovnaký efekt sa dosiahne vďaka šiestim megawattom nabíjacieho výkonu. Pri uvažovanom nabíjacom výkone 120 kW prišiel Bargende k zaujímavým číslam.

Na nahradenie jedného tankovacieho stojana by bolo potrebných 50 nabíjacích bodov pre elektromobily. Pre typickú diaľničnú čerpaciu stanicu – povedzme s dvanástimi tankovacími stojanmi – by tak teoreticky bolo potrebné postaviť a sprevádzkovať 600 nabíjačiek. Takéto vysoké čísla vychádzajú z predpokladu, že čerpačka je nepretržite vyťažená na 100 percent. To sa samozrejme nedeje non-stop, no na druhej strane obdobné scenáre pravidelne nastávajú napríklad na diaľniciach vedúcich k obľúbeným dovolenkovým destináciám.

Ak by sme vzali do úvahy nižšie (a realistickejšie) čísla, napríklad 25-percentné vyťaženie stojanu s konvenčnými palivami, stále by bolo potrebné vybudovať 10 miest na nabíjanie elektrických áut, aby sme sa ich priepustnosťou vyrovnali benzínu či dieselu ako alternatíve. Ak by mala takáto diaľničná čerpačka okolo 10-12 stojanov na tankovanie, nahradiť by sme ich dokázali vtedy, keď budeme mať k dispozícii viac ako 100 nabíjacích bodov.

Ešte väčšou výzvou je kamiónová doprava, ktorú chce Brusel taktiež čo najrýchlejšie elektrifikovať. Nabíjacie stanice s výkonom či už 100, 150 alebo 250 kilowattov v tomto prípade stačiť nebudú. Potrebné sú „megawattové nabíjačky“.

Na ťahu sú do veľkej miery dodávatelia energií a prevádzkovatelia elektrických sietí. „30-megawattová stanica je to isté ako mesto s 30-tisíc obyvateľmi, ktoré zrazu ‚spadne z neba‘ do siete a musí byť zapojené a zásobované. Ak budeme musieť vybudovať 30-megawattové prípojky každých 60 kilometrov pozdĺž diaľnice, potom je to rovnaké, ako keby sa pozdĺž všetkých diaľnic v Nemecku odrazu postavilo zhruba 400 malých miest s 30-tisíc obyvateľmi,“ hovorí šéf energetickej firmy E.ON Leonard Birnbaum.

Jedno je isté: Ak sa má sen EÚ o elektrifikácii dopravy stať skutočnosťou, nároky budú – v porovnaní so súčasnou infraštruktúrou čerpačiek pre spaľovacie motory – nepochybne väčšie. Plán Bruselu si bude vyžadovať mnohonásobne viac priestoru čo sa týka pozemkov, vynaloženého úsilia, surovín a materiálov.

Zdroj: focus.de / topspeed.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Banderovec Samuel “Sláva Ukrajine” Migaľ označil Ficovo stretnutie s Putinom za facku slovenskej diplomacii a slovenskej zahraničnej politike.

Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…

32 minút ago

Fico vyhlásil, že jeho rokovanie s Putinom bolo reakciou na Zelenského odmietnutie prepravovať ruský plyn cez Ukrajinu na územie Slovenska.

Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…

36 minút ago

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

14 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

16 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

16 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

16 hodín ago