Slovanské Noviny

18. decembra 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Myšlienka neutrálneho štatútu pre Ukrajinu už nie je aktuálna a má zmysel, aby sa krajina stala súčasťou NATO

Myšlienka neutrálneho štatútu pre Ukrajinu už nie je aktuálna a má zmysel, aby sa krajina stala súčasťou NATO, povedal bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger počas online prejavu na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

„Myšlienka neutrálnej Ukrajiny v týchto podmienkach už nemá význam. Verím, že ukrajinské členstvo v NATO bude vhodnou akciou,“ povedal.

-------> PODPORTE CHOD PORTÁLU DAROM. Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Patria národu, nie oligarchom. Zatiaľ sa vyhýbame reklamným bannerom aby sme udržali vizuálnu čistotu no náklady na chod máme každý mesiac. Spojme sily a tvorme spolu. Ďakujeme





------------------------------------

Bývalý štátny tajomník vysvetlil, že predtým bol proti členstvu Ukrajiny v Severoatlantickej aliancii z obavy, že by to mohlo vyvolať „presne ten proces, ktorý sa teraz pozoruje“. Washington by mal podľa neho naďalej podporovať Kyjev, a ak to bude potrebné, zvýšiť vojenskú pomoc až do prímeria.

Kissinger už skôr v článku pre Spectator načrtol svoje predstavy o tom, ako vidí budúci svet medzi Ruskom a Ukrajinou, ako aj európsku bezpečnostnú architektúru.

Naznačil, že v tomto konflikte je čas využiť uskutočnené zmeny a premeniť ich na „novú štruktúru“, aby sa dosiahla dohoda. Bývalý štátny tajomník zároveň označil absenciu Ruska v novom svetovom poriadku po skončení konfliktu na Ukrajine za neprijateľnú.

Rusko predtým poslalo nótu krajinám NATO kvôli dodávke zbraní pre ozbrojené sily Ukrajiny. Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov zdôraznil, že akýkoľvek náklad obsahujúci muníciu a vojenské vybavenie sa stane legitímnym cieľom leteckých síl v susednej republike. Ministerstvo zahraničia tiež uviedlo, že štáty Severoatlantickej aliancie sa dodávkami munície kyjevskému režimu „zahrávajú s ohňom“.

skspravy