Irán oslávil výročie zrušenia medzinárodného zbrojného embarga 18. októbra 2020 podpísaním zbrojnej zmluvy s Ruskom.
Hoci presné detaily ešte zverejnené neboli, z vyjadrenia náčelníka Generálneho štábu iránskych ozbrojených síl generálmajora Mohammada Bagheriho možno usúdiť, že nejde len o vrtuľníky a lietadlá, ktoré Teherán už dávno túžil získať. Iránska tlač, ktorá o tom informuje, spomína aj pozemné vybavenie, ako aj lode a ponorky. Spomína sa aj možná výška kontraktu – 5 miliárd dolárov.
Do akej miery je to pravdivé, ukáže blízka budúcnosť. No súdiac podľa slov samotného generála Bagheriho, zmluva „na lietadlá a helikoptéry“ už dospela do záverečnej fázy. Je zaradená do programu rokovaní s ministrom obrany Sergejom Šojguom a náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl RF Valerijom Gerasimovom.
Mohammad Bagheri pricestoval do Moskvy na štvordňovú návštevu. Témou rozhovorov je veľmi široká škála otázok, ktorá sa neobmedzuje len na senzačný nákup zbraní. Otázka je oveľa širšia.
Iránsky veľvyslanec v Moskve Kazem Jalali to vyjadril celkom poeticky: Irán chce vytvoriť klub pre krajiny „zasiahnuté americkými sankciami“. Za účasti Ruska a Číny. No ak sa máme vyjadriť vážnejšie, ide o vytvorenie stálej komisie pre vojensko-technickú spoluprácu. V tejto fáze je bilaterálna, no v budúcnosti umožňuje Číne pripojiť sa k jej aktivitám.
A nejde len o nákup zbraní. Hoci počas piatich rokov zbrojného embarga zo strany OSN iránska armáda nutne potrebuje hlbokú modernizáciu. Dnes sme svedkami zásadného posunu veľkého rozsahu na úrovni veľkej medzinárodnej politiky.
Hoci zákaz dodávok zbraní do Iránu bol oficiálne zrušený už pred rokom, žiadny z popredných exportérov sa neponáhľal Teheránu „dávať ponuky“ z obavy pred ostrou negatívnou reakciou Washingtonu. Teraz Moskva ukázala, že ju prípadná nespokojnosť Washingtonu vôbec nezaujíma.
Generál Bagheri poznamenáva, že rusko-iránska spolupráca nezahŕňa len ekonomickú a vojensko-technickú oblasť, krajiny úspešne nadväzujú priamu úzku vojenskú spoluprácu aj v Sýrii.
„V boji proti terorizmu spolupracujeme už viac ako desať rokov. Najmä v Sýrii. A tiež sa navzájom podporujeme a radíme v rôznych vznikajúcich problémoch, a to aj v regióne a vo svete,“ povedal iránsky generál.
Môžeme teda konštatovať, že pred našimi očami sa formuje nová konfigurácia geopolitickej a vojenskej konfrontácie so Západom. Či to vo finále povedie k rozšíreniu právomocí Šanghajského obchodného spoločenstva, k rozvoju Organizácie Dohody o spoločnej bezpečnosti alebo nadobudne inú podobu — to sú už detaily. Hlavná vec je, že Rusko sa aktívne zúčastňuje tohto procesu.
RusStrat/ news-front
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…