Názory

Moja výzva: prestaňme tak intenzívne “psychologizovať” deti

Prečítal som si nejaký ďalší článok v tlači s návodom, ako “citlivo” pristupovať k deťom, pretože trpia.

Tentokrát to bolo o tom, ako sa na maturantoch mohlo prejaviť, že v médiách videli útok na premiéra, reaguje na sociálnej sieti exminister školstva Juraj Draxler. Je príspevok preberáme v plnom znení.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

A môže ich to ovplyvniť v príprave na maturity a preto k tomu treba pristupovať, no, citlivo.

Takto: ak niečo takého tínedžera žerie, tak, verte mi, je to je vysokou pravdepodobnosťou „x“ úplne iných vecí, bližšie k nemu, ako niečo, čo videli v spravodajstve. Ak majú úzkosť zo spravodajských videí, tak to bude skôr tým, že im ju niekto vštepuje, napríklad úzkostliví rodičia.

Ak by to bol len jeden článok, dalo by sa nad tým mávnuť rukou. Bohužiaľ, s týmto sa v ostatnom čase doslova roztrhlo vrece. Nejaký psychológ (ktorého, mimochodom, osobne poznám ako hysterika) v rozhovore vysvetľuje, ako citlivo s deťmi spracúvať tému vojny na Ukrajine.

Inde matka úzkostlivo vysvetľuje, ako maličkú dcéru pripravuje na to, že by sa ju mohol niekedy pokúsiť obchytkávať nejaký zlý ujo. A bol som už aj v škole, kde na každom rohu visí plagát s rozsiahlym popisom, čo v prípade šikany. To už je naozaj príliš.

Prvýkrát som si tento fenomén všimol, keď pred rokmi skupina “odborníkov” pripravila pre vtedajšieho ministra školstva akože návrh školskej reformy. A najdlhšia kapitola sa týkala školských psychológov. Ani sa im nezdalo čudné, že sa to niekomu (mne) zdalo čudné.

Iste, je výhoda ak škola má k dispozícii psychológa pre riešenie problematických prípadov. Ale

ak neustále deti “scitlivujeme”, úpenlivo im vysvetľujeme, že sa majú o svojich problémoch porozprávať, a celkovo sa s nimi rozprávame “psychologizujúco”, tak si akurát s najväčšou pravdepodobnosťou aktívne vychovávame bytosti, ktoré sa budú cítiť nesvoje, alebo si zo sveta spravia ihrisko pre pasívne agresívne hry a sebestredné kampane.

Jednoducho, aj pri výchove treba pamätať na úslovie “život je prekonávanie problémov”. Človek, ktorý má nejaké vyššie ciele, tie problémy prekonáva, pretože sa potrebuje prepracovať k tým vyšším métam.

Jack London ešte na prahu dospelého veku nevedel čítať a hladoval, neskôr sa z neho stal jeden z najznámejších spisovateľov svojej éry (a oslavoval práve nezdolnosť muža). Marie Curie-Sklodowska urobila pre ľudstvo kľúčové objavy v zložitých materiálnych podmienkach a popri starostlivosti o dve deti, z ktorých jedno vyrástlo do ďalšej nositeľky Nobelovej ceny.

Sergej Koroľov skončil načas v pracovnom tábore, s ťažkými zdravotnými dôsledkami a aj tak neskôr otvoril éru ľudstva v kozme.

Dejiny ľudstva sú posiate aj takýmito dramatickými príkladmi a úprimne, radšej treba deťom približovať podobné osudy, s približovaním ich diela, ako ich každý deň ovievať pseudo starostlivým prístupom o ich duševné zdravie.

Bohužiaľ, toto všetko je súčasťou širšieho trendu

Nedá sa nevšimnúť, ako sa v ostatnom čase v časti médií roztrhlo vrece s článkami o depresiách a mentálnych problémoch. Navyše sa podávajú v rámcoch typickej plytkosti doby. Táto celebrita má problémy s depresiami, aj hentá športovkyňa má záchvaty úzkosti a podobne.

Na jednej strane to až tak neprekvapuje. Neuróza je typický stav modernej spoločnosti – ako skonštatovalo veľa komentátorov modernity v minulom storočí.

Vyrovnávanie sa so životom v sterilných kanceláriách, so sterilnými vzťahmi, s mobilitou určenou prechádzaním jasnými koridormi a sedením v aute, potrebami uspokojenými zabaleným jedlom a nespontánnymi pokusmi o živočíšnosť, a najmä potreba vyrovnávať sa s tým, do čoho človek vyrástol v dospelosti (jeden môj učiteľ sociológie na vysokej škole povedal celkom peknú vetu: život po tridsiatke je vyrovnávanie sa s kognitívnymi disonanciami) – to všetko samozrejme vedie aj k prejavom histriónstva a hystérie, k hľadaniu náhražkového hrdinstva v zapájaní sa do nejakých politizujúcich príbehov sveta, v niektorých prípadoch (a toto rastie) večným aktivizmom pre aktivizmus samotný.

A chodením k psychoterapeutovi, prípadne jedením tabletiek, samozrejme.

Ťažko sa tomu vyhnúť, ale je naozaj otravné, ak si z príbehov o depresiách niektoré médiá robia rozsiahlu agendu. A asi tak účinné ako mnohé z kampaní “proti drogám”.

Jednoducho, spoločnosť potrebuje viac otvorenosti, kritickosti, schopnosti čeliť výzvam, potrebuje sa baviť o tom, čo je pod povrchom tej umelosti mnohých životov, o kapitalistických vzťahoch, ale aj o vyšších cieľoch, o povznášajúcich životných osudoch, o civilizačných výzvach a odkazoch histórie.

Toto sa dá robiť aj dobrou publicistikou či spravodajstvom: kriticky písať o spoločnosti.

Namiesto toho zjavne niektorí redaktori proste potrebujú psychológa. Možno tak ich potreby budú uspokojené a prestanú ich prenášať do svojej práce. A bude aj menej článkov o deťoch psychicky trpiacich tým, čo vidia v televízii.

Ak je to tak, potom rád na takého redakčného psychológia aj sám prispejem.

Juraj Draxler/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

7 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

8 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

9 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

9 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

9 hodín ago