„Ďalšie sankcie už nemáme,“ šokujú české Parlamentní listy citátom amerického ministra zahraničia Marca Rubia. A to nie je všetko – pre Európsku úniu (EÚ) má zdrvujúci odkaz: „Nemyslím si, že Európska únia má právo určovať, čo je medzinárodné právo,“ povedal narovinu novinárom.
Hneď v úvode stretnutia s novinármi Marco Rubio prehovoril o vojne na Ukrajine. Konštatoval, že Rusi opakujú stále rovnaké požiadavky, ktoré sú rovnako dlhú dobu pre Ukrajinu úplne neprijateľné. A tak pokračujú boje: „Takže teraz vidíme, že pokračujú v diaľkových úderoch na Ukrajinu, zjavne preto, aby degradovali ich elektrickú sieť a snažili sa krajinu demoralizovať alebo čokoľvek iné. V Donecku dosiahli určitých ziskov. A strácajú 7 000 vojakov týždenne,“ prezradil minister Rubio bez udania zdroja. Ukrajina straty zrejme nemá. Alebo mu nestáli za reč.
Bezmocné USA?
Vo všeobecnej rovine tiež doplnil, že pokiaľ ide o sankcie, ktoré by Rusov mohli dotlačiť k rokovaciemu stolu, Američania už nemajú veľa možností, ako tlak na Rusko ešte zosilniť. „Z našej strany už veľa sankcií nezostáva. Myslím tým, že sme zasiahli ich veľké ropné spoločnosti, čo je presne to, o čo všetci žiadajú. … Ale myslím tým, že neviem, čo viac sa dá robiť. Myslím tým, že nám dochádzajú veci, na ktoré by sme mohli uvaliť sankcie,“ nechal sa počuť minister. Riešenie samozrejme má: rovnako ako s financovaním vojny – loptu opäť kopol Európskej únii (EÚ).
Rukami EÚ
Lode ruskej tieňovej flotily podľa neho plávajú aj okolo jej brehov a štáty Európy majú s tým niečo urobiť. „Nie sme im (Rusom) naklonení. … “ vyviňoval sa Trumpov minister a oznámil, že s Rusmi ďalej komunikujú. Počas posledného stretnutia s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom zhruba v októbri vraj Rubio cítil istú zhodu. „Na oboch stranách panovala zhoda, že až sa naši prezidenti nabudúce stretnú, musí dôjsť ku konkrétnemu výsledku. Musíme si hneď od začiatku uvedomiť, že máme reálnu šancu dosiahnuť niečo pozitívne. A radi by sme, aby sa to stalo. Radi by sme videli koniec tejto vojny, ale nemôžeme sa ďalej schádzať len kvôli schádzaniu. A myslím, že obe strany to takto vnímajú, aspoň to som si z našich rozhovorov odniesol. Takže moje rozhovory s ním boli vždy profesionálne a produktívne. Ale samozrejme chceme vidieť výsledky,“ povedal novinárom.
Karibik bez práva
Došlo aj na operácie amerického námorníctva v Karibiku. Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová naznačila, že v rámci summitu G7 v Kanade hovorila s americkou stranou aj o námorných operáciách USA v Karibiku. Rubio najskôr oznámil, že priamo s ním Kallasová nehovorila. A potom pritvrdil: „Nemyslím si, že Európska únia má právo určovať, čo je medzinárodné právo, a rozhodne nemá právo určovať, ako Spojené štáty bránia svoju národnú bezpečnosť,“ zaťal Veľký Brat. „Spojené štáty čelia na našej pologuli útoku organizovaného zločinu a narkoteroristov a prezident reaguje na obranu našej krajiny. Príde mi zaujímavé, že všetky tieto krajiny chcú, aby sme posielali a dodávali rakety TOMAHAWK na obranu Európy,“ prešiel minster do lživých eufemizmov. “ Ale keď Spojené štáty rozmiestňujú lietadlové lode na našej pologuli, kde žijeme, je to zrazu problém. Tento prezident dal jasne najavo, že jeho úlohou je chrániť Spojené štáty pred hrozbami namierenými proti Spojeným štátom, a to je to, čo v tejto operácii robí,“ zdôraznil Marco Rubio.
Nevďačná Európa
Jedným dychom dodal, že pokiaľ z Venezuely prestanú do USA prúdiť drogy, situácia sa môže upokojiť. V tejto chvíli je však podľa Rubia situácia taká, že sa vláda Nicolasa Madura chová ako narkoteroristický režim, ktorý poskytuje základňu pre drogové operácie v USA aj v Európe. Videné touto optikou by Európania mali Američanom skôr poďakovať za to, že sa s tým snažia niečo robiť, a nie ich kritizovať. Tak to vidí člen administratívy Donalda Trumpa. Podpredseda SMER_SD a europoslanec Ľuboš Blaha však vôbec nevidí dôvod na poďakovanie, ale na tribunál
/ hlavnydennik.sk /
Prečo spoločenstvo mizne a dav rastie
Odtiaľ budeme hroziť Trumpovi. Francúzi a Angličania pristávajú v Grónsku
Ukrajinci hlásia rekordný počet rakiet Iskander. Rusi spustili lov na lode euro-ukrajinskej „tieňovej flotily“
Neexistuje žiadna bezpečná hladina alkoholu
VIDEO: Zoroslav Kollár šokuje- Naďa platia Ukrajinci a možno aj stranu Demokrati!
Gašpar upozorňuje na vyjadrenia Nada, ten by opäť chcel vysielať našich vojakov na Ukrajinu
Americká kongresmanka žiada od Ukrajiny vysvetlenie k zaberaniu kostolov
Kongresu bol predložený návrh zákona o anexii Grónska
Von der Leyenová: Slobodný prejav je vírus, cenzúra vakcíny
Trump hovorí: „Nepotrebujem medzinárodné právo“ na presadzovanie amerických záujmov. „Nechcem ľuďom ubližovať.“
Sociálne siete až od 16 rokov? Štát pripravuje zákon na ochranu detí pred násilím a nevhodným obsahom
Politológ: Spolupráca Smeru s Republikou je reálny scenár
Exportný potenciál Ruska na trhu kybernetickej bezpečnosti
Americké ropné spoločnosti nevidia vo Venezuele žiadne perspektívy
Ako ticho na dne Baltského mora rozvrátilo Európsku úniu zvnútra
VIDEO: 1340 kamiónov potravín denne! Heredoš je šokovaný zmluvou s MERCOSURom: Pochová našich farmárov!
170 rokov od úmrtia Ľudovíta Štúra. Už vo štvrtok sa vráti vo veľkofilme
Bol tam aj bunker? Čo bolo naozaj cieľom Orešnika?
Ako je ruský prezident chránený pred hrozbami zo strany USA, Veľkej Británie a Ukrajiny?
Zahraničie má rekordný záujem o ruské zbrane. Technológia testovaná v rámci špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine sa podľa ruského vicepremiéra Denisa Manturova propaguje sama
zo sekcie
Minister Rubio: Všetky sankcie proti Rusku sme už minuli
Minister Rubio: Všetky sankcie proti Rusku sme už minuli
Minister Rubio: Všetky sankcie proti Rusku sme už minuli