Francúzsko vo štvrtok zažilo deviaty deň celoštátnych protestov proti zmenám v dôchodkovom systéme. Počas protestov, v rámci ktorých vyšlo do ulíc podľa vyjadrení francúzskej vlády takmer 1,1 milióna ľudí. Podľa odborárov vyšlo do ulíc 3,5 milióna ľudí. Hnev obyvateľov Francúzska vzrástol po tom, čo prezident Emmanuel Macron v stredu zopakoval, že dôchodková reforma je nevyhnutná, pričom zmeny v dôchodkovom systéme podľa neho musia „vstúpiť do platnosti do konca roka“. Macron tiež vyhlásil, že je pripravený akceptovať aj fakt, že pre dôchodkovú reformu stratí popularitu. Podľa prieskumu verejnej mienky zverejneného v nedeľu Macronov osobný rating klesol na 28 percent, čo je najmenej od protestov hnutia tzv. žltých viest v rokoch 2018 – 19.
Francúzske odbory vo štvrtok pokračovali v štrajkoch proti nepopulárnej dôchodkovej reforme, ktorú presadil prezident Emmanuel Macron. Nepracujú rafinérie a narušená je aj hromadná doprava.
Narušené zásobovanie z rafinérií môže spôsobiť nedostatok paliva pre lietadlá na parížskych letiskách. To by zvýšilo množstvo problémov vo Francúzsku, pretože napríklad v Paríži sa pre štrajk smetiarov hromadia odpadky. Už teraz v uliciach hnijú tisíce ton odpadkov a smetiari chcú štrajkovať až do pondelka.
Otázky viseli aj nad štátnou návštevou britského kráľa Karola III. Podľa britskej vlády sa však nič nezmenilo – kráľ s manželkou majú byť vo Francúzsku od nedele do stredy a odtiaľ odcestujú do Nemecka.
Macron v stredu v naživo vysielanom televíznom interview povedal, že reforma je „vo všeobecnom záujme krajiny“.
„Čím dlhšie budeme čakať, tým väčší bude (deficit). Táto reforma je nevyhnutná. Nerobí ma to šťastným, tiež by som bol radšej, keby som to nerobil,“ uviedol Macron v televíznom rozhovore.
„Táto reforma nie je žiaden luxus alebo zábava, je to nevyhnutnosť,“ cituje Macrona agentúra AP.
Ako dôsledok prijatia reformy, ktorá napríklad zvyšuje dôchodkový vek zo 62 na 64 rokov, je Macron pripravený akceptovať neobľúbenosť. „Ak si mám vybrať medzi prieskumami verejnej mienky a celkovými záujmami tejto krajiny, vyberám si záujmy krajiny,“ vyhlásil francúzsky prezident.
Preto je pripravený zmieriť sa s neobľúbenosťou. „Ak je nevyhnutné, aby som dnes akceptoval, že budem neobľúbený, akceptujem to,“ uviedol Macron.
Zároveň priznal, že neuspel, keď sa snažil Francúzov o reforme presvedčiť.
Návrh dôchodkovej reformy zvyšuje minimálny vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov.
Stovky protestujúcich vo štvrtok ráno v Paríži na stanici Gare de Lyon narušili dopravu a spôsobili najmenej polhodinové meškania vlakov, uviedol národný prevádzkovateľ železníc SNCF.
„A vytrváme, vytrváme, vytrváme až do zrušenia“ reformy, skandovali protestujúci.
Protesty prebihali vo štvrtok po celom Francúzsku. Do ulíc bolo vyslaných okolo 12.000 policajtov, vrátane 5000 v Paríži, oznámil minister vnútra Gérald Darmanin.
Protestujúci zablokovali aj príjazdovú cestu na Terminál 1 na parížskom letisku Charlesa de Gaulla. Zrušená bola asi polovica vysokorýchlostných vlakových spojov v krajine, informoval SNCF. Podľa odborov štrajkuje jedna štvrtina zamestnancov železníc.
Nepremáva asi polovica prímestských vlakov do Paríža. Paul Kantola, 57-ročný tesár z predmestia Nanterre, uviedol, že pre štrajk musel vstávať o 05.00 h, aby sa dostal do práce načas. S protestujúcimi však súhlasí. „Starnutie za týchto podmienok naháňa strach. Už teraz sa z penzie nedá vyžiť,“ dodal.
Polícia v Paríži vo štvrtok použila obušky, slzotvorný plyn a omračujúce granáty, aby rozohnala radikálnych účastníkov protestu proti dôchodkovej reforme presadenej vládou prezidenta Emmanuela Macrona, informovala agentúra Reuters.
Francúzsko vo štvrtok zažilo deviaty deň celoštátnych protestov proti zmenám v dôchodkovom systéme, pripomína TASR.
Prvé odhady policajných zložiek o účasti na protestoch v celej krajine naznačujú, že by mohla prekonať masové demonštrácie pred presadením kontroverzného zákona. Odborový zväz CGT uviedol, že len ulicami hlavného mesta pochodovalo približne 800.000 ľudí.
Podľa Reuters boli protestné pochody a zhromaždenia väčšinou pokojné. Okrem Paríža, kde anarchisti rozbíjali výklady obchodov, demolovali pouličný mobiliár a vyrabovali reštauráciu siete s rýchlym občerstvením, však polícia musela použiť slzotvorný plyn aj vo viacerých ďalších mestách vrátane Nantes a Bordeaux na západe krajiny. V meste Rennes na severozápade nasadila proti demonštrantom vodné delo.
Televízia BFM uviedla, že v Paríži bolo na políciu predvedených 21 osôb.
Agentúra AFP informovala, že na mnohých uliciach v Paríži radikáli okrem toho podpaľovali drevené palety a hromady neodvezených odpadkov, keďže v hlavnom meste štrajkujú aj smetiari. Na miestach požiarov zasahovali hasiči.
V dôsledku štrajkov bola vo štvrtok narušená vlaková a letecká doprava. Do práce nenastúpili ani učitelia a zamestnanci ďalších profesií.
Štrajky v ropných skladoch a rafinériách viedli k veľkému nedostatku benzínu na juhovýchode a západe Francúzska. Ministerstvo pre transformáciu energetiky vo štvrtok upozornilo, že dodávky pohonných látok do Paríža a na jeho letiská sú ohrozené, keďže blokády v ropných rafinériách pokračujú.
AFP pripomenula, že podľa prieskumu verejnej mienky zverejneného v nedeľu Macronov osobný rating klesol na 28 percent, čo je najmenej od protestov hnutia tzv. žltých viest v rokoch 2018 – 19.
Macron vo svojom stredajšom vystúpení v médiách ustúpil od svojich predchádzajúcich vyjadrení, že demonštrujúce davy nemajú „žiadnu legitimitu“. Tentoraz označil organizované protesty za „legitímne“, avšak odsúdil násilie a blokády, ktoré bránia bežnej činnosti.
Ľudskoprávna organizácia Amnesty International medzičasom vyjadrila v súvislosti s demonštráciami vo Francúzsku znepokojenie „nad rozsiahlym používaním neprimeranej sily a svojvoľným zatýkaním, o ktorom informovali viaceré médiá“.
Nie ste kráľ, odkazujú Macronovi búriaci sa Francúzi. Tamojšie odbory hlásia rekordnú účasť na protestoch proti dôchodkovej reforme – napriek stredajšiemu vystúpeniu prezidenta. Demonštranti sa v mnohých mestách opäť stretli s políciou. Štrajk ochromil dopravu, u 15 percent čerpacích staníc v krajine už nie je v predaji benzín alebo nafta.
Francúzska premiérka Élisabeth Borneová označila násilnosti počas štvrtkových celoštátnych protestov proti dôchodkovej reforme vlády v krajine za „neprijateľné“.
„Demonštrovať a vyjadriť svoj nesúhlas je právo,“ napísala na sociálnej sieti Twitter. „Násilie a deštrukcia, ktoré sme dnes videli, sú však neprijateľné,“ dodala.
Polícia v Paríži vo štvrtok použila obušky, slzotvorný plyn a omračujúce granáty, aby rozohnala radikálnych účastníkov protestu proti dôchodkovej reforme presadenej vládou prezidenta Emmanuela Macrona, informovala agentúra Reuters.
V Paríži anarchisti rozbíjali výklady obchodov, demolovali pouličný mobiliár a vyrabovali reštauráciu siete s rýchlym občerstvením, však polícia musela použiť slzotvorný plyn aj vo viacerých ďalších mestách vrátane Nantes a Bordeaux na západe krajiny. V meste Rennes na severozápade nasadila proti demonštrantom vodné delo.
Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin uviedol, že počas potýčok s demonštrantmi po celej krajine utrpelo vo štvrtok zranenia 123 príslušníkov polície.
Počas protestov, v rámci ktorých vyšlo do ulíc podľa vyjadrení francúzskej vlády takmer 1,1 milióna ľudí, zatkli 80 osôb, dodal Darmanin. Podľa odborárov vyšlo do ulíc 3,5 milióna ľudí.
Česká televízia s odvolaním sa na francúzsky denník Le Monde informuje, že polícia zatkla 172 ľudí a zranenia utrpelo 149 policajtov.
Celkovo 457 ľudí zadržali a 441 príslušníkov bezpečnostných zložiek utrpelo zranenia vo Francúzsku počas štvrtkových celoštátnych protestov proti dôchodkovej reforme presadenej francúzskou vládou. V piatok to uviedol francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin.
Darmanin v rozhovore pre televíziu CNews povedal, že v uliciach Paríža bolo vo štvrtok, počas zatiaľ najnásilnejších demonštrácií proti dôchodkovej reforme, zapálených 903 požiarov.
„Konalo sa mnoho demonštrácií a niektoré z nich sa zmenili na násilné, najmä v Paríži,“ priblížil. Zároveň pochválil políciu za ochranu viac ako milióna ľudí, ktorí sa zúčastnili na protestoch po celom Francúzsku.
Zdroj: info.sk (1), (2), (3) / trend.sk / topky.sk / InfoVojna / YouTube
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…