Referendum o predčasných voľbách síce nebolo triumfom opozície, ale celkom určite to nebol ani debakel. Teraz ide o to, ako s týmto mandátom naloží opozícia, či sa bude správať tak, aby čo najmenej z týchto hlasov prepadlo, konštatuje vo svojom komentári publicista a politický analytik Roman Michelko.
Účasť na referende o skrátení volebného obdobia súčasnej vlády bola nakoniec na úrovni 27, 5 percenta, čo toto referendum radí medzi stredne úspešné. Nedosiahla sa účasť nad 30 percent, ale zase nebola ani pod 20-mi percentami.
K referendu prišlo takmer 1,2 milióna ľudí, čo nie je málo. Opozícia získala oproti voľbám v roku 2020 takmer 400-tisíc hlasov a to je niečo, čo by malo byť pre koalíciu jasným mememtom. Keďže koalícia, ale aj prezidentka, korporátne aj verejnoprávne médiá vedeli, že kvórum je vysoké, stratégia bola jasná. Nepustiť túto tému do verejnej debaty. To sa im podarilo. V televíziách neboli žiadne okrúhle stoly, žiadne špecializované debaty v prospech či neprospech referenda. Totálne mediálne ticho. Ak by neexistovala mediálna alternatíva, občan by sa o konaní referenda ani nedozvedel!
Rozmeňme si teda výsledky referenda na drobné. Najvyššia účasť bola v Trenčianskom a Žilinskom kraji. Najlepšie výsledky mali okresy Považská Bystrica – cez 40 percent a Čadca, takmer 40 percent. Naopak, podľa očakávaní mali najnižšiu účasť okres Dunajská Streda a Staré Mesto v Bratislave. Dobré výsledky boli dosiahnuté na severovýchode Slovenska v okresoch Humenné, Svidník a Stropkov. Teda baštou opozičných síl sa stáva Trenčiansky a Žilinský kraj a severovýchod Slovenska.
No a čo ukázalo referendum v zmysle presunu hlasov voličov od volieb v roku 2020? SMER, z ktorého sa neskôr oddelil HLAS, získal vo voľbách v roku 2020 527172 hlasov, ĽS NS získala v roku 2020 229 660 hlasov, z nej sa neskôr oddelila REPUBLIKA. Vo voľbách v roku 2020 získala teda parlamentná opozícia spolu 568 327 hlasov.
K referendu prišlo takmer 1,2 milióna občanov a 98,5 percent z nich hlasovalo za referendovú otázky, a hlási sa teda k opozícii, resp. je nespokojná so súčasnou koalíciou. To je nárast o približne 400-tisíc hlasov. Ak teda bude koalícia hovoriť o debakli opozície, je to extrémna lož a hrubé zavádzanie.
Takmer 1,2 milióna oprávnených voličov nechce túto vládu, to je veľmi jasný a dôležitý odkaz. Teraz ide o to, ako s týmto mandátom naloží opozícia, či sa bude správať tak, aby čo najmenej z týchto hlasov prepadlo.
Referendum o predčasných voľbách síce nebolo triumfom opozície, ale celkom určite to nebol ani debakel. No a ak má niekto na základe referendových výsledkov podnet k tomu, aby sa nad sebou čo najskôr zamyslel, tak je to koalícia. Jej politika viedla k tomu, že opozícia získala nových 400-tisíc voličov. Toto číslo pre jej budúcnosť neveští nič dobré.
Viac vo videu:
Zdroj: YouTube Roman Michelko / InfoVojna
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…