Slovanské Noviny

25. apríla 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Metaštúdia WHO vyčíslila úmrtnosť COVID-19 na 0,23%

Stanfordský profesor vyhodnotil 61 štúdií o Covid-19 z celého sveta. John Ioannidis, je jeden z momentálne najcitovanejších autorov vo vedeckom svete. Pôsobí ako profesor medicíny a epidemiológie na Stanfordskej univerzite. Štúdie, ktoré vyhodnocoval, vychádzali zo vzoriek na testovanie protilátok a vyjadrovali skutočnú mieru infikovaných v príslušnej populácii. Skúmali aj počet neohlásených prípadov koronavírusu. Ioannidis podrobil výsledky štatistickým korekciám a porovnal ich s oficiálnymi úmrtiami na Covid-19 v skúmaných oblastiach.

Štúdia: Miera úmrtnosti infekcie COVID-19
Autor: John P. A Ioannidis
Miesto: Výskumné centrum na Stanfordskej univerzite, Kalifornia, USA
Prijaté: 15. septembra 2020, publikované: 14. októbra 2020
Cieľ: odhadnúť mieru úmrtnosti na koronavírusovej infekcie Disease 2019 (COVID-19) z údajov o séroprevalencii.
Odhady séroprevalencie. Odhadovaná miera úmrtnosti na infekciu podľa vydelenia počtu úmrtí, počtom ľudí infikovaných COVID-19 v každom regióne. Opravená: o počet testovaných na protilátky (Imunoglobín, IgG, IgM, IgA).
Výsledky: Zahŕňali 61 štúdií a osem predbežných národných odhadov.
Odhady séroprevalencie sa pohybovali od 0,02% do 53,40%.
Miera úmrtnosti pri infekciách sa pohybovala od 0,00% do 1,63%, opravené hodnoty od 0,00% do 1,54%.
Na 51 miestach; Infekcia COVID-19 so strednou mierou úmrtnosti bola 0,27% (korigovaná o 0,23%). U ľudí mladších ako 70 rokov bola miera úmrtnosti na infekciu COVID-19 od 0,00% do 0,31% .

Záver: Miera úmrtnosti infekcie sa môže v rámci COVID-19 podstatne líšiť. Môže to odrážať rozdiely vo vekovej štruktúre populácie infikovaných a zosnulých pacientov a ďalšie faktory. Autor vidí hlavný prínos štúdie v zdôrazňovaní regionálnych rozdielov. Najvyššia miera infikovaných na úrovni 58 percent bola v slume v Bombaji, kde bola úmrtnosť podpriemerná. Úmrtnosť na Covid-19 sa zdá byť nižšia, ako sa pôvodne predpokladalo. Ioannidis porovnal svoje čísla, s mierou úmrtnosti 3,4 % vyčíslenou v Číne, na začiatku pandémie. V tom čase sa verilo, že sotva existujú neobjavené prípady, so slabými príznakmi a teda, že nie je vysoký počet neohlásených prípadov. Dokonca aj o niečo neskôr vypočítané úmrtnosti okolo jedného percenta celosvetovo, neboli dosiahnuté. 

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Zdroj: https://www.who.int/bulletin/online_first/BLT.20.265892.pdf