Slovanské Noviny

18. septembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Posilnená medzinárodná ekonomická spolupráca by mala byť podľa MMF vítaná a podporovaná.

Hovorkyňa Medzinárodného menového fondu Julie Kozacková v piatok 13. septembra 2024 na tlačovej besede povedala, že expanziu BRICS treba „podporovať“. V odpovedi na otázku novinárov o plánoch Turecka pripojiť sa k skupine dodala, že rast skupiny by mohol byť prospešný pre celý svet.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Turecko je poslednou krajinou, ktorá začiatkom septembra oficiálne požiadala o členstvo v BRICS. Organizáciu založili v roku 2009 Rusko, Čína, India a Brazília a nasledujúci rok sa k nej pripojila Južná Afrika. V roku 2024 sa skupina ďalej rozšírila o Egypt, Irán, Spojené arabské emiráty a Etiópiu.

Ruský prezident Vladimir Putin predtým v piatok uviedol, že až 34 krajín prejavilo záujem o BRICS, pričom prebiehajú diskusie o potenciálnych partnerstvách.

Kozacková na otázku, či MMF „vidí v BRICS nejaké nebezpečenstvo“, odpovedala, že „podľa nášho názoru by sa zlepšenie a rozšírenie medzinárodnej spolupráce a prehĺbenie obchodných a investičných väzieb medzi skupinami krajín malo privítať a podporiť“, najmä ak je zamerané na „zníženie fragmentácie a zníženie obchodných a investičných nákladov“ medzi zúčastnenými krajinami.

Dodala, že „rozhodnutie pripojiť sa k takýmto iniciatívam je suverénnym rozhodnutím každej členskej krajiny“.

Ankara už skôr potvrdila svoje právo nadviazať vzťahy s ktoroukoľvek krajinou alebo medzinárodnou organizáciou, ktorú si vyberie, a uviedla, že angažovanosť v BRICS alebo Šanghajskej organizácii pre spoluprácu (SCO) nie je v rozpore s jej inými záväzkami vrátane NATO.

„Nepovažujeme BRICS za alternatívu k žiadnej inej štruktúre. Všetky tieto štruktúry a aliancie považujeme za štruktúry, ktoré majú odlišné funkcie,“ povedal predtým turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Dodal, že Ankara sa snaží byť „spoľahlivým partnerom“ pre všetky organizácie, ktorých je súčasťou.

„Ako člen NATO nevnímame ako problém spolupracovať s krajinami ŠOS, BRICS, Európskej únie alebo Organizácie turkických štátov. Veríme, že tieto vzťahy prispievajú k svetovému mieru,“povedal.

Agentúra Bloomberg začiatkom septembra informovala, že o budúceom členstvo Turecka by sa mohlo rozhodnúť na nadchádzajúcom samite BRICS, ktorý sa uskutoční koncom októbra v ruskej Kazani. Erdogan bol na toto stretnutie pozvaný. Poradca ruského prezidenta Jurij Ušakov potvrdil, že Ankara formálne požiadala o členstvo, a dodal, že organizácia túto žiadosť zváži.

Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.