Bývalý ruský prezident, súčasný podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Dmitrij Medvedev sa vyjadril k západným sankciám.
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev prirovnal nedávne západné sankcie k metódam španielskej inkvizície, stredovekej katolíckej cirkvi používanej na boj proti kacírstvu.
Táto temná stránka histórie má jasné paralely so sankciami, ktoré boli uvalené na Rusko v dôsledku ruskej vojenskej operácie na Ukrajine, tvrdí Medvedev v stredajšom príspevku na Telegrame.
Podľa bývalého prezidenta, ktorý je v súčasnosti podpredsedom Bezpečnostnej rady krajiny, sa stredovekí inkvizítori od moderných „nepriateľských“ krajín líšia len tým, že Západ zatiaľ nenavrhol hodiť ruských podnikateľov do ohňa. Inak sú podľa neho „všetky inkvizičné metódy na mieste“.
Západ od začiatku ruskej vojenskej operácie na Ukrajine uvalil množstvo sankcií na firmy, jednotlivcov a štátne spoločnosti. Zabavil tiež devízové aktíva ruskej centrálnej banky.
„Dôvodom na obvinenia je len príslušnosť k ‚zlému‘ štátu (Rusku). Dôkazy nie sú potrebné, stačí podozrenie z ‚čarodejníctva‘ (spojenie s vedením krajiny). Svedkovia – len zo strany Veľkého inkvizítora (USA a ich európskych sluhov). Spory strán a súťaživosť v inkvizičnom procese nie sú povolené (obvinený ruský podnik nemá právo na advokáta),“ vysvetlil Medvedev.
Exprezident však poznamenal, že kým v stredoveku neexistovala možnosť, aby sa „nešťastní“ kacíri odvolali proti rozsudku smrti, dnes „existuje postup odvolania sa proti rozhodnutiam Veľkého inkvizítora“. Navyše, súdne systémy USA, Spojeného kráľovstva a kontinentálnej Európy majú “značnú mieru nezávislosti“, povedal Medvedev, a preto sú schopné „napraviť chybu inkvizičného procesu“.
„Naši oponenti, povedzme si to na rovinu, nepriatelia Ruska, ktorí sa tak vehementne snažia „zrušiť“ vlastníctvo ruských podnikov, by mali pochopiť, že ich čaká množstvo súdnych procesov. Ako na národných súdoch Spojených štátov a Európy, tak aj na medzinárodných súdoch,“ varoval Medvedev.
Dodal, že tieto procesy bude sledovať celý svet, pretože každý, nielen Rusko, „môže trpieť nezákonnosťou“.
Medvedev svoj príspevok uzavrel slovami, že „v opačnom prípade právna nestrannosť a rovnosť všetkých pred zákonom navždy zahynú v ohni politickej nenávisti Západu voči Rusku“ a zostane len „jus ad bellum“, „právo na vojnu“.
Moskva zaútočila na svojho suseda koncom februára po tom, ako Ukrajina nesplnila podmienky minských dohôd podpísaných v roku 2014 a Rusko nakoniec uznalo donbaské republiky Doneck a Luhansk. Cieľom protokolov sprostredkovaných Nemeckom a Francúzskom bolo upraviť postavenie týchto regiónov v rámci ukrajinského štátu.
Rusko teraz požaduje, aby sa Ukrajina oficiálne vyhlásila za neutrálnu krajinu, ktorá nikdy nevstúpi do vojenského bloku NATO pod vedením USA. Kyjev trvá na tom, že ruská ofenzíva nebola vyprovokovaná, a poprel tvrdenia, že plánoval opätovne získať tieto dva regióny silou.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…