Ale niektoré zdroje píšu iné informácie; nakoniec, ak by sakncie boli účinné, už by sa to za ten čas muselo nejako prejaviť, či nie? Našiel som dobrý článok ako sa o tom píše. Označuje sa to slovom „farce“, význam je „komédia“ ako typ divadelného predstavenia.
Sankcie proti Rusku sa ukázali byť komickým predstavením, so značne poškodzujúcim „spätným rázom“ proti Európskym ekonomikám, pokračujúcim (ale nehovorí sa o nich) západným importom enegrgetického typu z Ruska, ako aj obrovské oživenie Ruského GDP – rast od včasnej fázy roku 2022, a aj veľký Ruský program substitučného importu zameraného na dlhodobú sebestačnosť v tovaroch a službách, ktoré predtým nakupovali na Západe.
V prvých siedmich mesiacoch roku 2023 Rusko bolo druhým najväčším dodávateľom LNG – skvapalnený prírodný plyn – do krajín EU:
Zákaz plynu, ale import produktov z plynu
Zatiaľčo Ruská ropa je zakázaná, palivá odvodené z Ruskej ropy zaplavujú Európu. To je tým, že Ruská ropa predaná do Číny, Indie a Turecka vyletela nahor – boomed – vo forme keď sa zmenila na ropné produkty, ktoré sa exportujú na Západ.
Import ropy z Ruska Indie dosiahol vrchol na 69 milión barelov v Máji, skoro desaťkrát viac ako v tom istom období v roku 2021, zatiaľčo India vyviezla 5.1 milión barelov motorovej nafty (diesel fuel) a 3.2 milión barelov leteckého paliva do EU v Júni, oproti 1.68m barelov a 0.51m barelov v Júni 2021.
Ukrajine vyzvala Západ, aby zakázal zásobovanie všetkými produktami z rafinovanej ropy do krajín G7, ak boli vyrobené za použitia Ruskej ropy, ale také opatrenie by vytvorilo riziko vážnych ekonomických nákladov/strát (costs) pre priemyselné ekonomiky v čase vysokej inflácie a obavy z recesie.
Na dôvažok k vysokým predajom do Európy tá NGO s názvom Global Witness – Globálny Svedok – zistila, že Čína bola najväčším nákupcom Ruského LNG. Celkové importy do Európy vzrástli o 40 percent v porovnaní s tým istým obdobím v roku 2021, a hodnota importovaného LNG medzi Januárom a Júlom bola €5.29 billion (t.j. po našom miliárd).
Ako klasický prípad/ukážka energetických sankcií ktoré zasiahli iniciátora (backfiring) Nemecko zastavilo Ruský plyn, ale bolo nútené importovať (only to import) masívne množstvá hnojív vyrobených z toho plynu. Lacnejšie nákupy Ruských hnojív vzrástli o 334%.
A v protiklade s mytológiou Západu, že Rusko je “len benzínka – only a gas station”, priemyselná výroba v krajine zaznamenala významné zotavenie sa – recovery
Ako toto kontrastuje s USA’s PMI – Purchasing Managers Index
Pokrytectvo Pokračujúceho Západného Obchodu s Ruskom
Zatiaľčo kážu (preaching – od kázeň) nenávisť voči Rusku, isté západné krajiny stále dokážu exportovať do krajiny obrovské množstvá (vast amounts).
Napríklad, nastal obrovský vzrast Nemeckého exportu do Kyrgyzstanu! Prečo? – pretože odtiaľ sa dá exportovať do Ruska!
Podobne, Nemecké exporty áut do Kazachstanu vzrástli o 507% medzi rokmi 2021 a 2022, a do Arménska o 761%.
Exporty chemických produktov do Arménska vzrástli o 110 percent, a do Kazachstanu o 129 percent. Predaje electrických a počítačových zariadení do Arménska vzrástlo o 343%. Skoro všetko smerujúce na predaj do Ruska!
A, USA, ako vypichuje Bloomberg, stále importujú obrovské množstvá uránu z Ruska, pretože Rosatom je stále najväčší dodávateľ uránu na svete, a ešte stále zásobuje skoro štvrtinu z tých 92 US jadrových reaktorov.
20% produkcie elektriny USA je z jadra, a USAsú najväčším svetovým producentom energie z jadrovej, ktorá sa rovná približne 30% z elektriny vyrobenej na základe jadrovej energie.
USA sú totálne závislé na Ruských dodávkach uránu pre svoju energetickú bezpečnosť, pretože posledné zariadenie na obohacovanie uránu v USA bolo zatvorené v roku 2013, a zásoby/rezerva paliva vydrží na 18 mesiacov. 24. Augusta bolo oznámené, že USA prudko zvýšili svoje nákupy uránu-235 od Ruska. Objem dodávok jadrového paliva vzrástol 2,2-násobne (by 2.2 times). USA zaplatili $696.5 milión za dodávky, čo je rekord od roku 2002.
Ďalší príklad pokračujúceho a pokryteckého obchodu s Ruskom sa týka Estónskej predsedkyne vlády – Estonian Prime Minister, Kaja Kallas, jednej z najotvorenejších Rusofóbov, ktorá požaduje, aby akýkoľvek obchod alebo biznis s Ruskom skončil.
Stark Logistics, transportná firma čiastočne vlastnená manželom Kallasovej, Arvo Hallik, stále operuje v Rusku, a predsedkyňa vlády poskytla “úver – loan” 350 tisíc eur inej firme svojho manžela, Novaria Consult, ktorá drží 24.8% podiel v Stark Logistics. Kallas je pod tlakom aby rezignovala.
Ruský Program Náhrady Importu – Import Substitution Programme
Po odchode Visa a MasterCard z Ruska pri nasadení sankctií Rusi boli schopní obrovsky rozšíriť svoj vlastný platobný systém Mir, ktorý bol uvedený v roku 2015 Ruskou Centrálnou Bankon a Ministerstvom Financií, a aj spustený v roku 2015. Mir bol značne rozšírený od roku 2022 a zrejme aj preto, že sankcie znamenali, že Ruské banky boli vylúčené z medzinárodného platobného systému SWIFT.
Spolu s podstatnými štrukturálnymi zmenami v oblasti obchodu s pynom a ropou preč od Európy a smerom na Východ, takéto základné zmeny zároveň aj v oblasti financií, také štrukturálne zmeny sú vždy dlhodobé a nie ľahko zvrátiteľné, a znamenajú nie ľahko reverzibilné straty pre Západné záujmy ktoré predtým poskytovali tieto tovary a služby. Niet divu, že Nemecké noviny Bild publikovani detaily z konverzácie medzi Scholzom a Macronom, ktorí nariekali nad skutočnosťou, že Putin ani len nespomenul sankcie počas jeho konverzácie s nimi! Zoznam okamžitých aj dlhodobých Ruských „sebstačností“ ktoré prinesú straty Európe a Západu vo všeobecnosti je rozsiahly:
Civilné lietadlá
Prototyp Ruského SJ-100 lietadla na krátke vzdialenosti (short-haul aircraft) vyrábeného v „Yakovlev Production Center“ už má za sebou prvý let (maiden flight). Ten bol úspešný a tie Francúzsko-Ruské motory ktoré boli použité budú nahradené čiste Ruskými.
3D Printers
Moskovský Digitálny Podnik – The Moscow Digital Plant (MDP) – bol oficiálne otvorený. Obsahuje:
– výrobu a design priemyselných 3D tlačiarní;
– FHZL RUS is a Russian-Chinese enterprise localising the assembly of 3D printers
– “SPIN” – full-cycle additive manufacturing with 3D printing services.
Nie je potrebný import pasty! (t.j. cestovín istého typu)
Prvý podnik na výrobu pasty bol spustený v Kalmykii – projekt úplneho cyklu – z poľa až po predajný pult. Ten projekt zahrnuje vývoj podniku na pestovanie rastliny, a organizáciu prvej produkcie „pasty“ v regióne. Bude obsahovať približne 10 typov pasta produktov, včítane tých vyrábaných z pšenice typu durum.
Produkcia ocele
V Rostovskej oblasti bola otvorená výrobňa potrubí – Šachta Pipe Plant. Jej produktom budú rolované oceľové plechy – rolled steel sheets. Kapacita počas prvej fázy je 8 tisíc ton za mesiac, a pri maximálnom nasadení – až po 15 tisíc ton za mesiac. Tá nová továreň je súčasťou firmy Techmaš, ktorá vyrába oceľové potrubia. Západosibírska Továreň na Železo a Oceľ – West Siberian Iron and Steel Works – rozšírila produkciu niektorých typov. Predtým si táto firma nakupovala tie komponenty pre výrobňu niektorých typov ramien a nosníkov v zahraničí.
Kombajny
Keď bola oznámená rekordná úroda v oblasti Rostova, bolo zdôraznené, že kombajny sú vyrobené doma, nie importované.
Vojenské transportné lietadlá
Ďalší IL-76MD-90A – ťažké vojenské transportné lietadlobolo vyrobené a dodané zákazníkovi – firma Aviastar, divízia firmy PJSC “IL”. Reprezentuje významne modernizovanú verziu lietadla IL-76MD cvyrobeného za použitia komponentov z domácich zdrojov. Je špecificky vyrobené pre transportovanie a para-nasadenie vojenských zariadení, personálu, a nákladu.
Námorné motory
Zlieváreň Petrozavodskmaš (Karélia) skompletizoval výrobu prvého Ruského bloku motora pre novú rodinu D500 námorných motorov. Predtým sa nevyrábali v Rusku, nie sú podradné voči zahraničným ekvivalentom.
Niet teda divu, že Rusko smeruje k rastu niekde medzi 2.5% a 3% v roku 2023, čo je vyšší ako USA, Británia, a každá krajina EÚ okrem Českej Republiky. Očakáva sa, že Eurozóna porastie o menej ako 1%. Medzitým Nemecký priemysel kolabuje.
Áno, tie sakcie boli vynikajúci nápad – Yes, those sanctions were a great idea!
Koniec pôvodného článku. Dovolím si komentár: Autor nemá skúsenosť – lebo namôže mať – s tzv. komunistickým systémom, kedy ideológia je nadradená všetkému ostatnému, teda aj ekonomike. Navyše, dnešní autori ideológie nie sú teoretici, ale oligarchovia, resp. ľudia oligarchami platení. Takže systém je skoro rovnaký ako komunistický, ktorý bol pritom známy aj ako „ekonomický systém ktorý nefungoval“, lebo v ňom primárnym faktorom nebola ekonomika. A to sa vrátilo, primárnym faktorom je pohľad oligarchov, a to nie je totožné – s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou nemá vôbec nič spoločné – s nejakou optimalizáciou ekonomiky, alebo celého fungovania spoločnosti. Ani Event 201 nie je riešením, darmo ho dodatočne prepisujú, už si to každý prečítal.
Ivan Hečko
Slovanské Noviny
Vojenskí experti NATO začali vyhodnocovať vyhliadky americkej invázie do Grónska, ak sa Trumpovi nepodarí dosiahnuť…
Možný vstup Filipín do BRICS predstavuje veľkú hrozbu pre pozíciu USA v ázijsko-tichomorskom regióne. Povedal…
Kandidátka na nemeckú kancelárku z pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko Alice Weidelová prisľúbila reštartovanie plynovodu…
Prezident Peter Pellegrini odovzdal štátne vyznamenania osobnostiam Slovenska. Podľa našej hlavy štátu ide o uznanie…
Slovensko nie je a nikdy nebude Ukrajina. Opäť sme sa dočkali – sú tu protesty…
Europoslankyňa za stranu Smer-SD Judita Laššáková bola hosťom relácie Aby bolo jasno, kde sa vyjadrila k…