Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Z francúzskeho exilu sa cez sociálnu sieť facebook prihovára a burcuje protestujúcich do akcií opozičný politik Mukhtar Ablyazov, ktorý potom, čo mu prezident udelil milosť a prepustil ho z väzenia za spreneveru 6 miliárd dolárov z BTA banky, ušiel do Francúzska, kde získal v roku 2020 politický azyl.

Ekonomické príčiny zdraženia plynu LPG v Kazachstane po prechode na trhové online obchodovanie a možné 25 až 50 percentné marže obchodníkov vyhnali podľa oficiálnych verzií ľudí do ulíc. Lenže pokojné protesty za pár sní prerástli do násilností a dokonca streľby. Podľa správ zo včerajšieho dňa demonštranti popravili 18 príslušníkov poriadkových síl, z toho dvom policajtom odrezali hlavy.

Táto situácia už pripomína scenár majdanu – organizovaných farebných revolúcií na zvrhnutie režimov v bývalom východnom bloku (Ukrajina, Gruzínsko, Bielorusko…) Je len prirodzené, že situáciu využíva aj (zakázaná) opozícia, alebo bola na vývoj pripravená ako o tom informoval už v júli známy ruský politik Žirinovský? Písali sme o tom  tu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Opäť majdanovská koordinácia cez platformy NEXTA a t.me

Pri pokusom o zvrhnutie Lukašenka v Bielorusku a dosadenie prozápadnej bábky, bola aktívna online platforma telegram https://t.me/

Z francúzskeho exilu sa cez sociálnu sieť facebook prihovára a burcuje protestujúcich do akcií opozičný politik Mukhtar Ablyazov, ktorý potom, čo mu prezident udelil milosť a prepustil ho z väzenia za spreneveru 6 miliárd dolárov z BTA banky, ušiel do Francúzska, kde získal v roku 2020 politický azyl.

Ablyazov bol obvinený zo sprenevery 6 miliárd dolárov z banky BTA, kde pôsobil ako predseda predstavenstva.  V roku 2015 vydal francúzsky súd v Lyone príkaz na jeho vydanie.  V decembri 2016 však najvyšší francúzsky správny súd Conseil d’Etat zrušil príkaz na vydanie z dôvodu, že Rusko malo mať údajne na žiadosť o vydanie politický motív.

Ablyazov bol následne prepustený z väzenia Fleury-Mérogis a predpokladá sa, že v súčasnosti žije v Paríži vo Francúzsku.  Najvyšší súd Spojeného kráľovstva rovnako dvakrát vydal zatykač na      Ablyazova; naposledy 25. júla 2019 a predĺžil na 22 mesiacov súdom nariadenú väzbu s pôvodom v roku 2012 za pohŕdanie súdnym rozsudkom.  V septembri 2020 však získal Ablyazov vo Francúzsku štatút politického utečenca a má aj trestnoprávnu imunitu.

Tisíce protestujúcich v centre revolty v Kazachstane, v Zhanaozene a Aktau sa odmietajú rozptýliť, kým sa režim úplne nezmení. Ablyazov na facebooku píše, že „ľudia sú držaní v informačnej izolácii bez komunikácie a internetu. Úrady zároveň šíria nepravdivé fámy, že ľudia sa už rozišli“. Podľa jeho statusov „v skutočnosti duch rally len silnie“.

Ablyazov riadi na diaľku situáciu a dopĺňa  požiadavky protestujúcich. Podľa jeho návrhu „treba žiadať okamžité stiahnutie všetkých cudzích vojsk z Kazachstanu. Podporme protestujúce mestá a postavme sa do úplnej zmeny moci a stiahnutia nepriateľských vojsk“, agituje.

Z Paríža obviňuje tiež  propagandu zo strany úradov, ktorá má robiť všetko pre to, aby sa vytvoril dojem, že protestujúci sú negramotní a gauneri. Vládu prezidenta nazýva „nepriateľom“, ktorý sa „snaží uniknúť zodpovednosti za svoje zločiny“.

Najnovšie azyloví politik a bývalý bankár vyzýva všetkých na aktivitu vyjsť do ulíc a „brániť suverenitu našej krajiny“. Status končí emotívnym citovým burcovaním o strate suverenitu, čo vydláždi cestu ďalšej „prekliatej otrockej“ generácii.

Ablyazov sa dostal aj vysielania do Echa Moskvy

Odtiaľ je jeho aktuálna výzva: Aby sme sa dostali do uší každému občanovi Kazachstanu, žiadam vás, aby ste túto výzvu zdieľali so svojimi blízkymi, bez ohľadu na situáciu v Kazachstane, a zdieľali video do každého četu!

Nech sa páči, ľudia, prišla tá chvíľa. Nadišiel čas. Dav vyšiel do ulíc! Teraz, Nazarbajev predáva našu suverenitu, aby si udržal svoju moc!. Všetci vieme, kto je Nazarbajev Tokajev. Predávajú suverenitu krajiny a sťahujú vojská z Ruska.

Kto je Mukhtar Qabyluly Ablyazov?

Kazašský podnikateľ a politický aktivista, ktorý slúžil ako redseda kazašskej Bank Turan Alem (BTA Bank). Je spoluzakladateľom a vodca neregistrovanej politickej strany Demokratická voľba Kazachstanu (QDT).  Bol tiež bývalým šéfom štátnej kazašskej spoločnosti na prevádzkovanie elektrickej siete (KEGOC), ako aj krátko zastával funkciu ministra energetiky, priemyslu a obchodu v Balgimbajevovom kabinete predtým, ako odstúpil z funkcie a vstúpil do opozície proti prezidentovi Nursultanovi Nazarbajevovi.

V novembri 2001 spolu s ďalšími bývalými predstaviteľmi kazašskej vlády založil Demokratickú voľbu Kazachstanu (QDT). Ablyazov bol v marci 2002 uväznený pre obvinenia z finančného podvodu a politického zneužívania, až kým mu Nazarbajev v roku 2003 neudelil milosť. Po prepustení z väzenia ukončil formálne politické aktivity s opozíciou.

Ablyazov bol obvinený zo sprenevery 6 miliárd dolárov z banky BTA, kde pôsobil ako predseda predstavenstva.  V roku 2015 vydal francúzsky súd v Lyone príkaz na vydanie.  V decembri 2016 však najvyšší francúzsky správny súd Conseil d’Etat zrušil príkaz na vydanie z dôvodu, že Rusko malo na žiadosť o vydanie politický motív.

Ablyazov bol následne prepustený z väzenia Fleury-Mérogis a predpokladá sa, že v súčasnosti žije v Paríži vo Francúzsku.  Najvyšší súd Spojeného kráľovstva dvakrát vydal zatykač na      Ablyazova; naposledy 25. júla 2019 a predĺžil na 22 mesiacov súdom nariadenú väzbu s pôvodom v roku 2012 za pohŕdanie súdnym rozsudkom.  V septembri 2020 získal Ablyazov vo Francúzsku  štatút politického utečenca.

Politický výnimka trestný čin (alebo oslobodenie ) je ustanovenie, ktoré obmedzuje povinnosť suverénneho štátu v rámci vydávania alebo zmluvy o vzájomnej právnej pomoci alebo štatútu. Takéto podmienky umožňujú štátu, o ktorého pomoc bola požiadaná („dožiadaná strana“), odmietnuť odovzdať podozrivú osobu inému štátu („dožadujúca strana“) alebo zhromaždiť dôkazy v mene iného štátu,  ak príslušný orgán dožiadanej strany určí, že žiadajúca strana žiada o pomoc pri stíhaní trestného činu politického charakteru.

Toto ustanovenie však zároveň umožňuje chrániť prípadných agentov cudzích záujmov, ktorí majú za úlohu vyvolať v domovskej krajine prevrat, alebo pôsobiť z iných dôvodov proti legitímnej vláde. Udelenie politického azylu vo Francúzsku by mohlo potvrdzovať túto domnienku.

Zdroj: skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.