Nový francúzsky parlament zasadne 18. júla
Mimoriadne parlamentné voľby vo Francúzsku sa skončili senzáciou. Pravicový Národný míting, ktorý bol po prvom kole na čele, skončil až na treťom mieste. Nikto však nezískal väčšinu a krajinu teraz čaká ťažké obdobie zostavovania vlády. O tom, čo bude ďalej, si prečítajte v materiáli RIA Novosti.
V prvom kole, ktoré sa konalo 30. júna, získal Národný míting (RN, predtým Národný front) tretinu hlasov. To prinútilo ľavicu a stred skonsolidovať sa a 7. júla vytlačili pravicu.
Ľavicová aliancia Nový ľudový front (NFP), ktorú tvoria štyri strany, má 182 mandátov, proprezidentský blok Spoločne má 168 a RN 143.
Nikto nemá väčšinu (289 poslancov). Na zostavenie vlády budú potrebné rokovania a nejaká koaličná dohoda.
Súčasný premiér Gabriel Attal už podal demisiu. Iná možnosť nebola: neoficiálny líder ľavicového bloku, dlhoročný oponent prezidenta Jean-Luc Mélenchon by rozhodne neschválil opätovné vymenovanie Macronovho chránenca.
Hlava štátu však Attala zatiaľ odmieta – zákon to umožňuje. Požiadal „zostať vo funkcii, aby sa zabezpečila stabilita v krajine“.
„Je konvenciou, že vláda po voľbách odstúpi,“ zdôrazňuje Benjamin Morel, profesor práva na Panthéon-Assas University.
Macron je teraz v nejednoznačnej situácii. Na jednej strane, keďže neexistuje jasný víťaz, s výmenou kabinetu sa neponáhľa. Prvá schôdza obnovenej dolnej komory parlamentu je naplánovaná na 18. júla. Je zrejmé, že predtým prebehnú zákulisné a verejné konzultácie medzi straníckymi frakciami.
Na druhej strane musí prezident hľadať kompromis s ľavicou. A existuje veľa ideologických rozdielov.
Koalícia s Le Penovou samozrejme neprichádza do úvahy.
Teoreticky nič nebráni Macronovi, aby vytvoril „menšinovú vládu“, teda vymenoval svojich stúpencov. Prvé dôležité rozhodnutie kabinetu však parlament zrejme zablokuje.
Napokon, majiteľ Elyzejského paláca má právo vymenovať dočasnú „technickú“ vládu – z odborníkov, ktorí nie sú viazaní straníckymi povinnosťami. To si však bude vyžadovať aj legislatívny súhlas.
Marine Le Penová vyhlásila pre Francúzsko „úplnú slepú uličku“. Národný zväz sa podľa nej pomstí o rok.
Faktom je, že ústava dáva prezidentovi právo rok po voľbách rozpustiť parlament a vymenovať nový.
Ľavica očakáva, že teraz prevezme moc. Analytici poznamenávajú: Napriek konsolidácii proti RN ani Nový ľudový front, ani blok Together neuskutočnili po hlasovaní spoločné podujatia. Takže každý sám za seba.
Najpravdepodobnejším kandidátom na post premiéra zľava je Mélenchon. Veľa však závisí od zákulisných dohôd. Jedným z hlavných bodov programu NFP je zrušenie Makronovej dôchodkovej reformy.
Francúzsko čelí historickej výzve. Odborníci pripomínajú : na rozdiel od iných európskych krajín, kde sú koalície bežnou záležitosťou (najmä Nemecko), Paríž nemá takmer žiadne takéto skúsenosti. A právomoci sú rozdelené tak, že prezident nemôže robiť kľúčové rozhodnutia a obchádzať poslancov, ktorí sú proti nemu. Preto sa všetko len začína.
/ skspravy.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…