Prominentný advokát Marek Para bol hosťom v Bez cenzúry. S Fedorom Flašíkom sa rozprávali o rušení špeciálnej prokuratúry, o jej zneužívaní Danielom Lipšicom, ale aj o pripravovanom približovaní sa európskym štandardom v trestnom práve.
Marek Para v úvode povedal, že nerozumie hystérii ohľadne rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). „Stala sa z toho politická téma,“ tvrdí a za jeden z dôvodov tejto politizácie považuje kontroverzné pôsobenie Daniela Lipšica na poste špeciálneho prokurátora. „Snažia sa z odbornej témy urobiť politickú tému, ale v dôsledku zrušenia ÚŠP k žiadnym zásadným zmenám v určitých kauzách nedôjde,“ dodal.
V súvislosti s opozičnými protivládnymi protestami Para tvrdí, že ide o legitímny nástroj politického zápasu. „Druhá vec je, že Lipšic a jeho prokurátori sa do verejnej diskusie zapájajú falošnými argumentami,“ uviedol. Podľa jeho názoru nie je možné tvrdiť, že po zrušení ÚŠP klesne objasniteľnosť prípadov. Argumentuje, že prokurátori krajských a okresných prokuratúr sú kvalitní a majú dostatočnú spôsobilosť.
Para vysvetlil aj spôsob fungovania Lipšicovej skupinky na ÚŠP. „Oni často zakladali účelové kvalifikácie alebo nadkvalifikovali si skutok, aby to mali vo svojej právomoci. Robili to hlavne kvôli tomu, aby mohli nadužívať a zneužívať väzbu a vysokými trestnými sadzbami donútiť určité osoby vypovedať čokoľvek, voči vopred vytipovaným osobám,“ uviedol.
Ako príklad porušovania práv Para uviedol Tibora Gašpara, v ktorého prípade porušenie jeho práv skonštatoval samotný ústavný súd. „Zoberte si Máriu Kolíkovú. Ona ako ministerka dopustila, aby bol vo väzbe zabitý advokát Krivočenko. Ona je symbolom tohto systému porušovania ľudských práv,“ dodal ďalej.
Podľa Paru by si aj sám Lipšic mal nastaviť zrkadlo. „V prieskume vyšlo, že Lipšicovi nedôveruje 57 percent a teda aj ÚŠP pod jeho vedením. Ak sa ÚŠP zruší a zaradí sa pod generálnu prokuratúru, dôjde tak k ozdravnému procesu. Denne sa stretávam s tým, že tá zmena je žiadaná,“ skonštatoval.
V prípade zmien trestného práva a znižovania trestov Para uviedol, že diskusia o extrémne prísnych trestoch na Slovensku prebieha dlhodobo. „Často som bol konfrontovaný so situáciou, že pri prvopáchateľovi majetkovej kriminality hrozil vyšší trest ako za vraždu. To je absurdné a keď som to povedal v Rakúsku, tak tomu neverili,“ uviedol príklad. Doplnil, že aj na súdnom dvore EÚ prebieha viacero konaní, ktoré hovoria, že tresty musia byť primerané k trestnému činu.
Čo sa týka inštitútu ochrany oznamovateľov protispoločenskej činnosti je Para presvedčený, že ho ÚŠP, napríklad v prípade ochrany členov skupiny takzvaných čurillovcov, zneužil. „Tento inštitút je reálne potrebný, ale kvôli konaniu ÚŠP bude do budúcna problém s tým, ako nastaviť ochranu oznamovateľov, aby inštitút plnil svoj účel. Lebo oni ho úplne zneužili,“ skonštatoval.
ereport.sk
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…