Slovanské Noviny

16. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Nový šéf štábu britskej obrany, 56-ročný admirál Tony Radakin, hovoril o „fenomenálnej aktivite“ ruských námorných ponoriek a zdôraznil, že akýkoľvek pokus Moskvy poškodiť podmorské internetové dátové káble možno považovať za vojnový akt.

„Aktivita ruských ponoriek v severnom Atlantiku sa v posledných rokoch fenomenálne zvýšila,“ povedal Radakin pre denník „The Times“ vo svojom prvom rozhovore od svojho vymenovania.

Tony Radakin

Podľa neho tieto podvodné aktivity „ohrozujú aj globálny informačný systém, lebo tieto podmorské káble prepájajú celý svet“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Informácie medzi krajinami sa prenášajú väčšinou pod vodou. Rusko rozšírilo svoju schopnosť ohrozovať tieto podmorské káble a využívať zraniteľnosť podmorských káblov,“ tvrdí Radakin.

Na otázku, či možno poškodenie týchto káblov považovať za vojnový akt, odpovedal: „Potenciálne áno.“

Admirál pripomenul, že takmer celá internetová prevádzka sa prenáša cez tieto podmorské káble. Mnohé z káblov používaných Spojeným kráľovstvom vedú cez Atlantický oceán, kde „dochádza k nárastu aktivity ruských ponoriek“.

Britský náčelník obrany tiež poukázal na to, že Moskva intenzívne investuje do troch oblastí – podvodné programy, vývoj „superrakiet“, najmä hypersonických rakiet a rakiet dlhého doletu, a vývoj systémov na obmedzenie prístupu, najmä vytváranie „bublín“ na takých miestach, ako je Kaliningradská oblasť na pobreží Baltského mora, kde ruské systémy protivzdušnej obrany jednoducho znemožňujú lety z iných krajín.

„The Times“ s odvolaním sa na vojenské zdroje píše, že „Rusko môže zničiť ekonomiku celej krajiny zničením britských podmorských káblov“.

„Ak sa poškodia káble, nikto nebude môcť telefonovať, to znamená, že nebude môcť uzatvárať obchody, kupovať akcie a ekonomika sa úplne zastaví. Tieto káble môžu byť podmínované alebo prerezané,“ píše sa v článku.

Radakin okrem toho oznámil plány na vývoj hypersonických rakiet, ktoré by Británii umožnili konkurovať rastúcej vojenskej sile Ruska.

„Nemáme ich (hypersonické strely), ale musíme ich získať,“ dodal.

Admirál Radakin zopakoval slová svojho predchodcu, šéfa letectva, maršala Stuarta Peacha, ktorý už v roku 2017 vyhlásil, že „najdôležitejšie komunikačné káble vedúce po dne oceánu sú zraniteľné pred útokmi ruských ponoriek“. Britské námorníctvo dostalo rozkaz chrániť tieto káble pred ruskými ponorkami v severnom Atlantiku.

Pripomeňme, že koncom roka 2020 britské médiá napísali, že fregata britského námorníctva HMS „Northumberland“ sa pokúšala lokalizovať ruskú ponorku kvôli obavám, že sa údajne pokúšala nájsť podvodné káble a práve vtedy sa ponorka zrazila so sonarom britskej vojnovej lode.

news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.