Gruzínsko neodsúdilo Rusko a nezaviedlo protiruské sankcie. Naopak, gruzínske úrady sú voči Európe a Ukrajine čoraz kritickejšie.
Podľa autora článku vo francúzskom denníku „Le Figaro“ sa Gruzínsko opäť vracia pod krídla Moskvy, hoci požiadalo o členstvo v EÚ.
Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili, „v minulosti Putinov nepriateľ číslo jeden“, potichu zomiera v gruzínskom väzení, píše „Le Figaro“. Jeho zdravie podľa jeho blízkych podkopali hladovky a zlé zaobchádzanie.
„Nemôže ani piť, ani jesť, ani hovoriť.“
Gruzínska vláda sa zároveň zo všetkých síl snaží dištancovať od politického života. Ako píše autor článku, v tieni sa drží aj bývalý gruzínsky premiér Bidzina Ivanišvili, ktorý má blízko ku Kremľu a zároveň „ťahá za nitky“ gruzínskej politiky.
Gruzínsko, ktoré za Saakašviliho prezidentovania prešlo z postsovietskeho modelu štátu na novú západnú demokraciu po roku 2000, je teraz späť pod krídlami Moskvy, tvrdí novinár. Snaží sa napríklad zachovať neutralitu v otázke Ukrajiny, čo zmutovalo na „sympatie“ k Putinovi. Podľa politológov je to kvôli tlaku Kremľa.
Gruzínsko teda nielenže nepodporilo Ukrajinu, ale začalo aj otvorene kritizovať ukrajinského prezidenta a odmietlo uvaliť protiruské sankcie. Západ sa navyše obáva, že Gruzínsko sa môže stať platformou na obchádzanie sankcií, pretože sa tam už usadzujú ruské firmy.
„Najprozápadnejšia krajina v regióne nebezpečným spôsobom skĺza na obežnú dráhu Ruska,“ citoval autor článku politológa Tornika Gordadzeho.
Gruzínsko Rusko neodsúdilo a gruzínsky premiér označil uvalenie sankcií na Rusko za zbytočné. A ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij už Gruzínsku vyčítal, že nepodporuje Kyjev.
Niektorí veria, že tento obrat Gruzínska je spojený so strachom, pretože Putin sa môže pokúsiť anektovať napríklad Južné Osetsko, ak to potrebuje pre svoje účely. A bude pre neho ľahké získať malé Gruzínsko: nemusí tam ani inštalovať lojálnu vládu — koniec koncov, už existuje, píše autor článku.
Hoci Tbilisi stále tvrdí, že vstúpi do EÚ, od marca, keď oň požiadalo, sú gruzínske úrady voči Európe čoraz kritickejšie.
„Je to ako keby chceli sabotovať tento proces,“ tvrdí Tornike Gordadze, bývalý minister pre integráciu EÚ a NATO.
Väčšina obyvateľov Gruzínska je však podľa neho za vstup do EÚ, dodáva „Le Figaro“.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…