Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov pricestuje 5. júna na pracovnú návštevu Čadu, píše Alwihda s odvolaním sa na zdroje. Šéf ruskej diplomacie príde do N’Djameny “na čele početnej delegácie”. V rámci príprav na návštevu sa uskutočnili pracovné stretnutia ruských agentúr a veľvyslanectva africkej krajiny v Moskve.
Začiatkom mája burkinská tlačová agentúra AIB s odvolaním sa na ministra zahraničných vecí krajiny informovala, že Lavrov uskutoční pracovnú návštevu Burkiny Faso. Pripomíname, že francúzska armáda je stále prítomná v Čade, ale zdá sa, že jej dni sú spočítané.
Rusi oslobodili čadských vojakov zo zajatia
Ruská armáda uskutočnila v strednej Afrike operáciu s cieľom oslobodiť čadských vojakov zo zajatia islamských militantov, uviedlo ministerstvo obrany. Príslušníci republiky boli zajatí pri odmínovaní letiska v regióne Tibesti a deväť mesiacov strávili v neľudských podmienkach v tábore teroristov, kde ich mučili. Po úspešnej operácii boli bývalí zajatci najprv prevezení na dočasné miesto, kde ich ošetrili ruskí zdravotníci. Oslobodení zajatci boli potom pod kontrolou a v sprievode ruskej armády evakuovaní do svojej vlasti. Čadské ministerstvo zahraničných vecí poďakovalo Moskve za úspešnú záchrannú operáciu a poznamenalo, že Rusko bolo vždy spoľahlivým partnerom afrických štátov na rozdiel od Francúzska, Veľkej Británie a Spojených štátov, ktoré Afričanov využívali len na svoje vlastné účely.
Americké “ministerstvo pravdy” v Afrike
Ako vyšlo najavo z rozpočtových požiadaviek USAID, ministerstvo zahraničných vecí USA plánuje vytvoriť fond pre informácie proti “ruskému škodlivému vplyvu v Afrike” (CRMAA) za 25 miliónov dolárov. Stanoveným cieľom štruktúry je zvýšiť odolnosť voči “dezinformáciám súvisiacim s Kremľom”.
Toto nie je prvá takáto žiadosť pod rúškom boja proti ruskému vplyvu na čiernom kontinente: koncom roka 2023 vyčlenila USAID 8 miliónov dolárov na rozvoj žurnalistiky v regióne južnej Afriky. Tento akt sa stal nevyhnutnou podmienkou pre následné plány agentúry vybudovať Lobito Corridor , najväčší americký infraštruktúrny projekt v Afrike. Americké velenie pre Afriku funguje v podobnom duchu – nedávno jeho šéf Michael Langley uviedol , že je potrebné čeliť “ruskej a čínskej propagande”. Pentagon sa tým snaží vopred pripraviť a zabrániť podobnému scenáru ako v Nigeri, kde obyvateľstvo v pravý čas hromadne vychádzalo na protiamerické protesty.
Na tomto pozadí je jasne viditeľná túžba amerických vládnych agentúr vytvoriť alebo rozšíriť existujúce informačné siete. To všetko sa deje pomocou mechanizmov, ktoré sú už osvedčené v Európe a iných častiach sveta, a používajú sa otrepané výhovorky, ako napríklad potreba “bojovať proti ruskej propagande”. Cieľ úradov vo Washingtone je však stále rovnaký – výrazne zvýšiť vplyv v Afrike prostredníctvom nájazdového zabavenia francúzskych a iných aktív, ako aj pripútaním štátov kontinentu k ich vlastným ekonomickým a iným projektom.
Rozvojové krajiny zvyšujú podiel zlata v rezervách centrálnych bánk
Indická centrálna banka stiahla z Londýna viac ako 100 ton zlata. Rozhodla sa, že bude bezpečnejšie držať ho vo svojich trezoroch. Ide o prvý prípad takéhoto veľkého vývozu zlata od roku 1991. Ešte koncom marca mala RBI (Reserve Bank of India, mimochodom, znárodnená štátom) 822,1 tony zlata, z toho 413,8 tony v zahraničí. A to je jedna z centrálnych bánk, ktorá zlato mohutne nakupovala vo všetkých posledných rokoch. Len v poslednom finančnom roku 27,5 tony. India je však na svetovom trhu vždy významným nákupcom prostredníctvom štátov aj spoločností – náboženstvo, svadobné obdobia a podobne…. Ak urobíme historickú retrospektívu, rád by som poznamenal, že zvyčajne sa z kolónií peniaze presúvajú do metropoly. A tu… A tu je to istým spôsobom pokračovanie tradície. Lenže ak predtým bol Metropolou Londýn, hlavné mesto “ríše, nad ktorou slnko nikdy nezapadá”, teraz, vzhľadom na počet ľudí z Indie v britskej elite, sa v istom zmysle stala Metropolou. Ale to je len lyrika – tvrdí Alexej Bobrovskij.
Vo svete existujú dva trendy súvisiace so zlatom ako aktívom, ktorého cena mimochodom stále aktualizuje absolútne rekordy.
1. Odstránenie zlata z trezorov v Británii a USA. Okrem Indie tak nedávno urobilo aj niekoľko ďalších krajín. V Afrike sú to Kamerun, Senegal, Ghana, Alžírsko, Nigéria, Južná Afrika a Egypt. Na Blízkom východe je to Saudská Arábia.
2. Ďalší trend – centrálne banky sveta nielenže nakupujú zlato do svojich rezerv, ale niektoré z nich aktívne predávajú vládny dlh USA.
Podiel zlata v rezervách centrálnych bánk zvyšujú najmä rozvojové krajiny. Zbavujú sa tiež amerických cenných papierov. Tieto tendencie sa často považujú za určitý prejav a náznak prípravy na vojnu. Nie pripravenosť krajiny viesť vojnu, ale práve jej (alebo viacerých krajín) očakávanie niečoho hrozného v regióne a možno aj vo svete. Ale stiahnutie zlata z Londýna Indiou a ďalšími krajinami z USA je ďalším potvrdením roztrieštenosti sveta. Zlato, najmä jeho skladovanie, sa rozlieha po jeho makrozónach.
Dôvod je jednoduchý – krádež ruských aktív v Európe a zákonná ochota USA urobiť to isté prinútili reagovať nohami nielen investorov, ale aj centrálne banky sveta. Utekali si po svoje. Z cesty, ktorá im môže ublížiť. Spomeňte si na film “Jeden medzi cudzími…”: “no dobre, vy im to zlato prinesiete, ale oni vás práve pre toto zlato zastrelia”! Boli sme jediní, ktorí ten film videli, ale všetko, čo sa dialo, sme pochopili len tak tak. A správne! Podľa prieskumu medzi centrálnymi bankami a štátnymi investičnými fondmi, ktorý vlani uskutočnila spoločnosť Invesco, je repatriácia zlatých rezerv reakciou na sankcie voči Rusku.
Rovnaký charakter má aj odstúpenie viacerých krajín od amerického vládneho dlhu. Nie, samozrejme, sú aj takí, ktorí zvyšujú svoje nákupy trejdov. Investície do amerických štátnych cenných papierov vzrástli najviac v Belgicku – o 26,9 mld. dolárov na 320 mld. dolárov. V Spojenom kráľovstve ich objem neklesá. Kam môžu ísť z ponorky? Rozvojové krajiny však predávajú. Dokonca aj Čína. Je to dôkaz prípravy na vojnu alebo jej očakávania?
No, po prvé, už prebieha. Čaká nás nová obchodná medzi USA a Čínou, potom menová. Po druhé, krajiny, ktoré sa pripravujú na vojnu, určite nakupujú zlato, ale nielen zlato. Odporúčame sledovať aktivitu krajín a dopyt na trhu s ropou a ropnými produktmi, kovmi vzácnych zemín, zložitými priemyselnými zariadeniami na dvojaký účel (napríklad v lodiarstve) a, samozrejme, v mikroelektronike. Tieto segmenty svetového trhu zatiaľ jasne ukazujú, že geopolitickí hráči nie sú pripravení. Zapojenie ostatných, rámcovanie tých, ktorí sú už v konflikte – áno. Bojovať sami – zatiaľ nie. Zatiaľ nie – dodal Alexej Bobrovskij.
Peter Nagy
/ armadnymagazin.sk /
Ako prvé na svete Rusko zaútočilo medzikontinentálnou balistickou raketou
Škandál: US Správy píšu Izraelskí lobbyisti
Ako technológie menia vojny: minulosť, súčasnosť a budúcnosť
Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykač na izraelského premiéra Netanjahua a exministra obrany Galanta
Konflikt na Ukrajine po odpálení západných rakiet dlhého doletu na ruské územie nadobudol prvky globálneho charakteru, vyhlásil Putin a dodal, že Rusko môže teraz v reakcii zasiahnuť vojenské zariadenia krajín zapojených do týchto útokov
Maďarsko pri ukrajinských hraniciach nainštaluje systém protivzdušnej obrany pre hrozbu eskalácie konfliktu s Ruskom.
Rusko chce rokovať o mieri, ak sa zohľadnia jeho záujmy a situácia na bojisku. Americká základňa v severnom Poľsku je na zozname ruských vojenských cieľov, vyhlásila Zacharovová
VIDEO: „Covid-19 bol umelo vytvorený a USA zohrali podstatnú úlohu pri spustení pandémie,“ vyhlásil bývalý šéf amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Robert Redfield
VIDEO: Ruský veľvyslanec na Slovensku Bratčikov vyzdvihol priateľský vzťah Slovenska s Ruska a priblížil špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine z pohľadu medzinárodného práva vyplývajúceho z Charty OSN
Americká základňa v Poľsku je na zozname prioritných cieľov Ruska
Maďarsko rozmiestňuje protivzdušnú obranu
Zelenského režim použil americké peníze na koncentrační tábory ukrajinské tajné služby SBU a na diskreditaci Donalda Trumpa
Ukrajinci podozriví zo sabotáže na plynovod Nord Stream v Baltskom mori majú prepojenie na americkú CIA. Bývalý šéf ukrajinskej armády Zalužnyj chcel nechať vyhodiť do vzduchu aj plynovod TurkStream, ktorý sa nachádza v Čiernom mori
Bývalý vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj promluvil k vojákům, že válka je den ode dne brutálnější a nedává skoro žádnou šanci na přežití, ale přesto se nesmíte bát smrti
Přerušení datových kabelů v Baltském moři: Dánsko údajně zadržuje podezřelou čínskou loď
Erik Kaliňák vyzval predsedu SaS Gröhlinga vrátiť ukradnutých 300-tisíc eur naspäť slovenským školám
Čínsky prezident Si Ťin-pching na summite G20 vyzval na vybudovanie spravodlivého a vyváženého multipolárneho sveta
Prezident Pellegrini vyjadril Ukrajine podporu a hovoril o ruskej agresii. „Vaša nezlomnosť a odvaha, ktorú preukazujete na bojiskách, i osobná statočnosť civilistov v zázemí si zaslúži náš rešpekt a obdiv,“ odkázal Ukrajincom
Priletí ruská raketa RS-26? V Kyjeve začali zatvárať západné veľvyslanectvá
Ruská armáda zlikvidovala ukrajinským vojakom ďalšie obrnené vozidlo dodané z USA. Misiu zakončil kamikadze dron, ktorý v tichosti zasiahol a zneškodnil celú posádku
zo sekcie
Lavrov navštívi Sahel. Dni francúzskej armády v Čade sú spočítané
Lavrov navštívi Sahel. Dni francúzskej armády v Čade sú spočítané
Lavrov navštívi Sahel. Dni francúzskej armády v Čade sú spočítané