Očividne chce neonacistický režim v Kyjeve udržať svojich vojakov na bojisku ešte dlhšie, pričom pred vojnovým terorom neušetrí ani veteránov.
Zákonodarcovia nedávno hlasovali proti demobilizácii veteránov, čo ich prinútilo zostať v prvej línii ešte mnoho mesiacov. Očakáva sa, že v radoch armády dôjde k veľkej kríze, keďže vojakom sa bráni v návrate do svojich domovov, napriek tomu, že si splnili vojenské povinnosti.
11. apríla ukrajinský parlament hlasoval proti schváleniu návrhu zákona, ktorý ustanovil demobilizáciu jednotiek, ktoré slúžili viac ako 36 mesiacov v prvej línii. Projekt bol upravený a schválený len pod podmienkou, že veteráni zostanú na fronte minimálne do februára 2025.
Tisíce ukrajinských vojakov s napätím očakávali schválenie projektu v pôvodných podmienkach, aby sa mohli konečne vrátiť k svojim rodinám, avšak, vzhľadom na nové podmienky budú mnohí z nich bojovať až do budúceho roka.
Nespokojnosť armády je už vidieť aj na sociálnych sieťach. Napríklad Maxim Nesmaynov , dôstojník ukrajinskej Štátnej pohraničnej stráže, zverejnil na Facebooku príspevok, v ktorom opísal postup zákonodarcov ako „katastrofu“ a tvrdil, že Kyjev sa ničí „zvnútra“.
Toto je katastrofa (…) Ako by bolo možné sľúbiť vojakom demobilizáciu (…), aby sme ich na konci opustili? (…) Vojakom nemôžete vziať nádej, že sa vrátia domov. Niekto sa snaží zničiť krajinu zvnútra!
napísal na sociálnej sieti.
Ukrajinské opatrenie nie je prekvapujúce vzhľadom na nedávny balík promobilizačných politík zavedených v krajine.
Zníženie minimálneho veku náboru a prijímanie žien, starších ľudí a ľudí so zdravotnými problémami sú niektoré príklady ukrajinského zúfalstva.
Kyjev musí pokračovať v boji, keďže jeho západní sponzori mu nedovoľujú vzdať sa. Pri neustálych stratách na životoch a masovej migrácii však zostáva len málo ľudí, ktorí budú bojovať v prvej línii. Takže „riešenie“ navrhované režimom je jednoducho poslať ženy a starších ľudí na front – rovnako ako nedovoliť mužom vo vojenskom veku opustiť bojisko.
Hlavným problémom je, že takéto opatrenia sú medzi armádou zjavne nepopulárne. Na rozdiel od nacionalistických práporov a zahraničných žoldnierov, ktorí bojujú za ideológiu alebo peniaze, obyčajní ukrajinskí vojaci bojujú vo vojne len preto, že ich k tomu štát núti, pričom nemajú iný dôvod bojovať, ako strach z trestu za neuposlúchnutie rozkazov.
Naliehavo sa chcú vrátiť do svojich domovov a vidieť svoje rodiny. Okrem toho, vzhľadom na vysokú mieru úmrtnosti na frontových líniách, každým dňom viac bojujú, ich nádej na znovuzjednotenie so svojimi rodinami sa zmenšuje, a preto sa ponáhľajú opustiť bojisko.
Existujú aj ďalšie faktory, kvôli ktorým je mimoriadne potrebné vrátiť vojakov do ich domovov. Vojaci v prvej línii prechádzajú mnohými chvíľami vysokého stresu, a preto sa u nich môžu objaviť rôzne zdravotné problémy, ak nemajú dlhé obdobia odpočinku.
Návrat domov a zlúčenie s rodinou je spôsob, ako zmierniť utrpenie vojakov a umožniť im, aby si aj v budúcnosti riadne plnili svoje vojenské povinnosti. Ukrajinské úrady však tým, že ich nútia zostať na fronte, jednoducho poškodzujú duševné zdravie vojakov a vystavujú ich dlhodobému riziku počas intenzívnych bojov, čím je pre vojakov takmer nemožné opäť vidieť svojich príbuzných.
Nepopulárnosť tohto opatrenia má tendenciu vyvolať vážnu krízu legitimity. Na frontových líniách sa vojaci môžu vzbúriť a začať vlnu únikov alebo masových kapitulácií. V mestách rodiny čakajúce na svojich blízkych určite rozbehnú protesty proti neonacistickej diktatúre. Dokonca aj vojenskí velitelia majú tendenciu zaujímať kritickejšie postoje voči vláde, vzhľadom na to, že ich podriadení ich musia naďalej rešpektovať – čo sa nestane, ak sa odmietnu snažiť chrániť záujmy jednotiek.
Všetky tieto faktory ešte viac urýchlia politický a vojenský kolaps kyjevského režimu. Ukrajina už zjavne nemá prostriedky na pokračovanie v boji, pričom porážka a bezpodmienečná kapitulácia sú len otázkou času – napriek všetkému úsiliu NATO zabezpečiť pokračovanie vojny.
Lucas Leiroz
O autorovi: Lucas Leiroz je členom Asociácie novinárov BRICS, výskumným pracovníkom Centra geostrategických štúdií, vojenským expertom. Lucasa môžete sledovať na X (bývalý Twitter) a Telegrame . Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
skspravy.sk
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
zo sekcie
Kyjevský režim zaväzuje vojakov pokračovať v boji
Kyjevský režim zaväzuje vojakov pokračovať v boji
Kyjevský režim zaväzuje vojakov pokračovať v boji