Kyjev začal používať rakety ATACMS proti Ruskej federácii. Ukrajina použila proti Rusku rakety dlhého doletu.
Americký prezident Joe Biden podpísal zákon o poskytnutí vojenskej pomoci Ukrajine vo výške 61 miliárd dolárov. Nový balík bude obsahovať aj balistické rakety dlhého doletu Army Tactical Missile System (ATACMS).
Vývoj rakety ATACMS bol možný po zmene doktríny americkej armády na konci studenej vojny. Išlo o použitie nejadrových rakiet s vysokou presnosťou na zničenie nepriateľských rezerv, namiesto jadrového úderu. Začal sa program zjednodušeného inerciálneho navádzania a vyrobili verziu rakety MGM-52 Lance na tuhé palivo. Neskôr spustili program Assault Breaker, založený na novej verzii Lance, označenej ako T-22.
Rakety ATACMS použili v operácii Púštna búrka (1991) a invázii do Iraku (2003), pri zasahovaní cieľov s vysokou hodnotou. Do roku 2015 použili viac ako 560 rakiet. Program na predĺženie životnosti zlepšil výkon týchto rakiet. V roku 2023 úspešne otestovali Precision Strike Missile (PrSM), ktorá nahradila ATACMS. Celkovo bolo vyrobených 3,7 tisíc rakiet rôznych modifikácií. ATACMS aktívne vyvážajú do deviatich krajín, vrátane Poľska, Turecka a Južnej Kórey.
Ukrajinskí vojaci použili americké rakety ATACMS proti letisku na Kryme 17. apríla, píše agentúra Reuters. Tieto rakety, zahrnuté v predchádzajúcom balíku vojenskej pomoci, predtým tajne dopravili Spojené štáty na Ukrajinu. Schválil to americký prezident Joe Biden. Neskôr ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj priznal zodpovednosť za útoky na letisko v Džankoji.
Rakety dlhého doletu ATACMS, používané ukrajinskými ozbrojenými silami náhle stratili svoj cieľ a spadli kvôli ruským systémom elektronického boja, povedal bývalý dôstojník americkej vojenskej rozviedky Scott Ritter, v rozhovore s novinárom Garlandom Nixonom. „Väčšinou nepočujete o ATACMS, pretože Ukrajinci stlačia tlačidlo a nikam to nevedie, pretože ju ruší elektronický boj. Signál GPS, ktorý ju navádza k cieľu, sa zasekne a potom raketa náhle zhasne, narazí do stromov, vybuchne a nič sa nestane,“ povedal Ritter. Vyhlásil tiež, že okrem systémov elektronického boja sú proti ATACMS účinné aj ruské systémy protivzdušnej obrany S-300 a S-400, ako aj protilietadlový raketový a delový systém Pancir S-1.
hlavnydennik.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…