Azda najväčším prejavom charakternosti človeka je uznanie vlastného omylu. Tým skôr, ak ide o popretie vlastnej vedeckej práce, znamenajúcej kariérny úspech.
Poznala som lekára – pediatra, ktorý po vzniku Česko-Slovenska (1918) prišiel do Bratislavy ako hlavný odborník na pediatriu. Bol to profesor Josef Švejcar.
V medzivojnovom období skúmal, prečo je vysoká úmrtnosť rodičiek. Zistil, že ženy, ktoré rodili v nie najlepších hygienických podmienkach, často podľahli infekciám. Svoju vedeckú hodnosť vybudoval na zriaďovaní novorodeneckých oddelení.
Ibaže ďalším štúdiom prišiel k záveru, že dieťa po narodení potrebuje k svojmu zdravému vývinu blízkosť matky. Tvrdil, že matka je pre dieťa absolútnou hodnotou a prehodnotil vlastnú vedeckú prácu. V 80. rokoch minulého storočia cestoval krížom krážom po vtedajšej republike a prednášal o nevyhnutnosti zakladania tzv. rooming- in, teda izieb spoločných pre matku s dieťaťom. Dokázal povedať, mýlil som sa. Veľký vedec, veľký humanista, veľký človek.
Nedávno televízna dvojka vysielala diskusiu o politikovi prvej Slovenskej republiky Karolovi Sidorovi. Jedným z diskutujúcich hostí bol Ján Čarnogurský. Konštatoval, že základy pre vlastnú štátnosť v národe existovali a prejavilo sa to aj v tom, že po štyridsiatich piatich rokoch od zániku slovenského štátu vznikla dnešná Slovenská republika. Napriek tomu potvrdil, že postoj KDH v roku 1992 proti vzniku štátu bol správny.
Čarnogurský ani po vyše tridsiatich rokoch jestvovania samostatnej Slovenskej republiky nie je ochotný povedať, mýlil som sa. Priznal, že mali málo historického vedomia (!). Ibaže to v podstate znamená, že KDH dodnes nie je stotožnené s existenciou štátu! Dodnes nespravilo sebareflexiu, čo tak vehementne vyžaduje od iných.
Je po voľbách a nie je nezaujímavé, že Predsedníctvo Strany európskych socialistov (PES) rozhodlo o pozastavení členstva stranám Smer-SSD a Hlas-SD. Ako dôvod uviedlo, že k tomuto kroku pristúpilo v nadväznosti na jasný odklon od hodnôt PES, ktorý predviedol Robert Fico a z obáv pred vytvorením vládnej koalície s radikálne pravicovou stranou. Tou radikálne pravicovou stranou má byť SNS, v ktorej majú zastúpenie najmä národno-kresťansky orientovaní poslanci.
Ak európskym politikom prekážajú kresťanské hodnoty, kam sa odklonila Európa? Napokon to vidíme aj u nás doma. KDH, ktoré by malo stelesňovať kresťanskú politiku. sa priklonilo skôr k progresívcom, než k socialistom. Kresťanským demokratom by teda vyhovovala politika rozkladu manželstva, rodín, sexualizácie detí, multikulturalizmu, zničenia slovenskej entity?
Zdá sa, že áno, veď súčasný predseda kresťanských demokratov Milan Majerský nemal problém nechať si cirkevne zrušiť manželstvo, z ktorého pochádzajú dve deti, a tým ich uviesť do postavenia nemanželských detí. Tak prečo by sa mal hlásiť ku kresťanským hodnotám?
A práve lavírovaním KDH sa Slovensko dostalo do situácie, že tu nejestvuje pravicová konzervatívna strana.
Že brániť jej hodnoty sa rozhodol ľavicový Smer. Nebude to mať ľahké, lebo skôr, než by zostavil vládu, sa začal útok zvonku, z EÚ. Pritom jeden zo zakladateľov tejto inštitúcie Robert Schuman napísal:
„Demokracia sa neimprovizuje. Na jej sformovanie bolo treba viac ako jedno tisícročie kresťanstva v Európe“ (…) „Demokracia bude kresťanská alebo nebude.“
Kam teda PES ťahá Európu?
Eva Zelenayová
skspravy.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…