zdrava

Konzervant používaný pri výrobe niektorých amerických sladkostí škodí imunite. Úrady napriek tomu nereagujú

Konzervačný prostriedok na potraviny, používaný na predĺženie trvanlivosti takmer 1 250 produktov, môže poškodiť imunitný systém. Také sú závery štúdie, ktorú tento týždeň zverejnili v Medzinárodnom vestníku environmentálneho výskumu a verejného zdravia.

Niektoré konzervačné látky môžu byť škodlivé pre imunitný systém. www.thinkstockphptps.com

Výskumníci z Enviromental Working Group (EWG)využili údaje z inštitúcie ToxCast, ktorá posudzuje zdravotné riziká chemikálií bežne pridávaných do potravín, ako aj perfluóralkylovaných a polyfluóralkylových zlúčenín (PFAS). Ukázalo sa, že imunite neprospievajú.

Tieto toxické zlúčeniny sa v rámci životného prostredia nachádzajú už takmer všade. V povrchových vodách, sedimentoch, vzduchu, pôde, kaloch a ľadovcoch, ako aj v divokej prírode a v ľuďoch. Predstavujú preto veľký problém, a to najmä v súčasnej pandémii.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Poškodzuje bunky

Testy na zvieratách preukázali, že syntetický antioxidant terc-butylhydrochinón (TBHQ), ktorý sa pridáva do potravín ako konzervačná látka, aby oddialil oxidáciu, reaguje s bunkami imunitného systému do takej miery, že ich až poškodzuje.

Už predchádzajúce štúdie dokázali, že TBHQ môže mať vplyv aj na to, ako dobre napríklad funguje v organizme vakcína proti chrípke. Môže tiež súvisieť s nárastom potravinových alergií a intolerancií v spoločnosti.

TBHQ sa pritom v potravinách používa už mnoho desaťročí a okrem predĺženia trvanlivosti produktu nemá žiadnu inú funkciu. Nachádza sa najmä v rôznych pochutinách či sladkostiach. Vedci upozorňujú na to, že tieto zistenia práve teraz predstavuje veľké riziko.

Nakoľko ochorenie COVID-19 je úzko spájané so správnou funkciou imunitného systému, zistenie, že niečo, čo ľudia bežne konzumujú, koronavírusu vlastne pomáha ovládnuť ľudský organizmus, vyvolalo vo vedeckej obci rozruch.

Zlúčeniny prenášané z obalov

Ako problém sa javia aj zlúčeniny PFAS, ktoré sa podľa amerických výskumníkov na potraviny prenášajú z obalových materiálov či zo spracovateľských zariadení. PFAS podľa epidemiológov takisto potláčajú imunitné funkcie a znižujú účinnosť vakcín.

Nedávno publikovaný výskum tiež zistil súvislosť medzi vysokými hladinami PFAS v krvi a závažnosťou priebehu ochorenia COVID-19. Prekvapivo predchádzajúce testovania na zvieratách a ľuďoch takéto následky nepreukázali.

Autori výskumu to pripisujú aj novým metódam testovania a odporúčajú ďalší výskum v tejto oblasti. Americký  Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) napriek tomu najnovšie štúdie neberú do úvahy. Chyba je v legislatíve.

Aditíva ako TBHQ boli FDA schválené pred desiatkami rokov a agentúra nezohľadňuje nové vedecké metódy, ktoré prehodnocujú bezpečnosť potravinárskych chemikálií. Zároveň často umožňuje výrobcom potravín určiť, ktoré chemikálie sú bezpečné.

Bezpečnejšia verzia

Spracované potraviny je pritom možné vyrábať aj bez potenciálne škodlivých prísad. Jedinou možnosťou, ako sa konzumácii nezdravých látok vyhnúť, tak naďalej ostáva starostlivé čítanie obalov.

TBHQ je často, aj keď nie vždy, uvedený na štítku so zoznamom všetkých zložiek produktu. PFAS sa však môžu použiť pri výrobe balení potravín, najmä plastových obalov, v takom prípade tieto zložky v zozname uvedené nie sú.

Či sú tieto látky používané aj pri potravinách na európskom trhu zatiaľ jasné nie je, no Európska enviromentálna afentúra (EEA) už v roku 2019 upozorňovala na zhoršujúce sa znečistenie životného prostredia práve zlúčeninami PFAS.

Autor: Petra Lániková

Zdroj: SITA

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

VIDEO: Fico odmieta politické vydieranie Huliaka & spol. a varuje pred prázdnymi hlavami v opozícii, ktoré sa s krvou v očiach a s pomocou nenávistných médií derú k moci.

Premiér poukazuje aj na potrebu mať v čase napätej geopolitickej situácii predvídateľných politikov usilujúcich o…

4 hodiny ago

Ekológia v podobe politickej zelenej Green deal agendy: Extrémne neekologická výroba batérií do elektromobilov, tretina z nich ide v Európe rovno do šrotu

Podľa zistení denníku Financieel Dagblad je výroba batérií v Európe extrémne chybová, kontrolou neprejde viac…

4 hodiny ago

Poľským farmárom definitívne došla trpezlivosť s EÚ a Ukrajinou

Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…

9 hodín ago

Novembrové prekliatie Ukrajiny

November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…

9 hodín ago

Zelenského kancelária tvrdí, že Rusko nemá raketu Orešnik. Zacharovová odporučila pozrieť do Južmašu

Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…

9 hodín ago

Za záhadných okolností zomrel americký novinár Scott Bennett, ktorý žiadal Putina o ruské občianstvo

V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…

10 hodín ago