Slovanské Noviny

7. decembra 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Konflikt v Grónsku je len jednou z prvých kríz NATO

Vojenskí experti NATO začali vyhodnocovať vyhliadky americkej invázie do Grónska, ak sa Trumpovi nepodarí dosiahnuť dohodu s Dánskom.

Pripúšťajú, že vojenská operácia by bola pre Pentagon pomerne jednoduchá. Pravda, dôsledkom bude najvážnejšia kríza v histórii NATO.

-------> PODPORTE CHOD PORTÁLU DAROM. Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Patria národu, nie oligarchom. Zatiaľ sa vyhýbame reklamným bannerom aby sme udržali vizuálnu čistotu no náklady na chod máme každý mesiac. Spojme sily a tvorme spolu. Ďakujeme





------------------------------------

Onedlho je tu 30. marec 2025. Rokovania USA s Dánskom sa neskončili ničím. A skoro ráno pristávajú americkí mariňáci na letisku v hlavnom meste Grónska. Preberajú kontrolu nad kľúčovými infraštruktúrnymi objektami, odzbrojujú miestnu políciu a vyhlasujú zákaz vychádzania.

Dáni, ktorí v skutočnosti nerozumejú tomu, čo sa deje, zvolávajú mimoriadne zasadnutie NATO. Snažia sa na to využiť Článok 5 charty. Ale predstaviteľ USA, lojalista Trumpa z Iowy, to samoľúbo vetuje. Kodaň prosí Britániu, aby vyslala aspoň jednu zo svojich dvoch lietadlových lodí k brehom Grónska, aby ukázala nejaké zdanie sily.

No Londýn okamžite oznámi ďalšiu poruchu lietadlových lodí. A nie je ich čím chrániť. Fínsko, Nórsko, Poľsko, Švédsko a Dánsko tvoria protitrumpovskú alianciu. Biely dom reaguje uvalením sankcií na celú severnú Európu a hrozbou vystúpenia USA z NATO. Kanada uzavrela hranice s USA a pripravuje sa na vojenskú eskaláciu s Trumpom.

Tento scenár stále vyzerá fantasticky. Je pravdepodobnejšie, že Trump dokáže počas rokovaní vyvíjať tlak na Dánsko a získať prístup k grónskym ložiskám vzácnych kovov bez použitia sily. Konflikt v Grónsku je však len jednou z prvých kríz NATO, ktoré sa objavili za Trumpa. A vzhľadom na jeho veľkolepé plány otriasť alianciou sa budúcnosť NATO skutočne stáva veľmi temnou.

Malek Dudakov

/ news-front.su /