02.11.2020
So Spojenými štátmi to šlo dolu vodou dávno predtým, ako sa v krajine začal šíriť koronavírus.
Prieskum OSN, ktorý sa uskutočnil ešte pred vypuknutím pandémie, zistil, že 29,3 milióna obyvateľov USA „niekedy“ alebo „často“ pociťuje hlad; 40 miliónov sú žobráci a pol milióna nemá ani strechu nad hlavou. Udalosti roku 2020 iba odhalili tieto problémy. Ukázali, že žiadna bohatá krajina na svete nemá tak zlú infraštruktúru verejného zdravotníctva ako USA. Vykazuje desivú mieru svojvôle amerických bezpečnostných zložiek, ktorá je porovnateľná iba s ukazovateľmi krajín južnej Afriky.
Vzhľadom na tieto pochmúrne skutočnosti je ešte aj tak prekvapujúca relatívna stabilita amerického kapitalistického systému, píše „The Guardian“. Britský denník zároveň nevylučuje možnosť, že sa situácia čoskoro zmení.
„Zoči-voči tomu všetkému, ako aj neschopnosti vyrovnať sa s pandémiou COVID-19, pôsobí americké vedenie krajne neefektívne, s čoraz nižšou legitimitou,“ píše sa v článku.
Na tomto pozadí je možné v Spojených štátoch čoraz častejšie pozorovať, ako vládnuci establišment čelí čoraz odvážnejším výzvam. V článku sa pripomína hnutie „Occupy Wall Street“ a neočakávaný útok Bernieho Sandersa. Problém pre ľavicu však nie je len v získaní moci, ale aj v tom, ako obnoviť americkú štátnosť.
Túto myšlienku svojho času stelesňoval „New Deal“ Franklina Roosevelta. Jeho administratíva sa usilovala o vytvorenie nových agentúr dohliadajúcich na dodržiavanie pracovných zákonov, reorganizovala výkonnú moc a pokúsila sa o radikálnu modernizáciu Najvyššieho súdu USA. Aj keď bol Rooseveltov úspech iba čiastočný, zabránil tomu, aby sa z USA stal „najhorší možný svet“, píše „The Guardian“. Napriek tomu elity zabezpečili, aby sa robotnícke hnutie nemohlo v USA zakoreniť tak pevne ako v iných rozvinutých krajinách minulého storočia.
„Výsledkom je nedostatočne pripravený štát k riešeniu buď pomaly sa rozvíjajúcich kríz, ako je hlad a chudoba alebo akútnejších kríz, ako je koronavírus a zmena podnebia,» uvádza sa v článku.
Ľavicoví americkí lídri dlho trúbili na poplach ohľadne potreby viacerých zmien. Avšak USA nepotrebujú menšie reformy, ale zásadnú transformáciu kapitalistického systému.
zdroj: news-front
Návšteva slovenského premiéra Roberta Fica v Moskve a nervózne vyjadrenia jeho suseda Viktora Orbána naznačujú,…
Ukrajinci by sa nemali báť úderu novej ruskej rakety “Orešnik”, predstavuje hrozbu len pre Zelenského…
Časopis The Economist uvádza sa, že časť montáže rakiet bola presunutá do zabezpečených bunkrov, zatiaľ…
Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj…
“V súčasnosti prehrávame polemiku so Západom. Nedokážeme dať jasné a presné odpovede na otázky, čo…
Úradujúci bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa zaregistroval v ústrednej volebnej komisii ako kandidát na nadchádzajúce…