02.11.2020
So Spojenými štátmi to šlo dolu vodou dávno predtým, ako sa v krajine začal šíriť koronavírus.
Prieskum OSN, ktorý sa uskutočnil ešte pred vypuknutím pandémie, zistil, že 29,3 milióna obyvateľov USA „niekedy“ alebo „často“ pociťuje hlad; 40 miliónov sú žobráci a pol milióna nemá ani strechu nad hlavou. Udalosti roku 2020 iba odhalili tieto problémy. Ukázali, že žiadna bohatá krajina na svete nemá tak zlú infraštruktúru verejného zdravotníctva ako USA. Vykazuje desivú mieru svojvôle amerických bezpečnostných zložiek, ktorá je porovnateľná iba s ukazovateľmi krajín južnej Afriky.
Vzhľadom na tieto pochmúrne skutočnosti je ešte aj tak prekvapujúca relatívna stabilita amerického kapitalistického systému, píše „The Guardian“. Britský denník zároveň nevylučuje možnosť, že sa situácia čoskoro zmení.
„Zoči-voči tomu všetkému, ako aj neschopnosti vyrovnať sa s pandémiou COVID-19, pôsobí americké vedenie krajne neefektívne, s čoraz nižšou legitimitou,“ píše sa v článku.
Na tomto pozadí je možné v Spojených štátoch čoraz častejšie pozorovať, ako vládnuci establišment čelí čoraz odvážnejším výzvam. V článku sa pripomína hnutie „Occupy Wall Street“ a neočakávaný útok Bernieho Sandersa. Problém pre ľavicu však nie je len v získaní moci, ale aj v tom, ako obnoviť americkú štátnosť.
Túto myšlienku svojho času stelesňoval „New Deal“ Franklina Roosevelta. Jeho administratíva sa usilovala o vytvorenie nových agentúr dohliadajúcich na dodržiavanie pracovných zákonov, reorganizovala výkonnú moc a pokúsila sa o radikálnu modernizáciu Najvyššieho súdu USA. Aj keď bol Rooseveltov úspech iba čiastočný, zabránil tomu, aby sa z USA stal „najhorší možný svet“, píše „The Guardian“. Napriek tomu elity zabezpečili, aby sa robotnícke hnutie nemohlo v USA zakoreniť tak pevne ako v iných rozvinutých krajinách minulého storočia.
„Výsledkom je nedostatočne pripravený štát k riešeniu buď pomaly sa rozvíjajúcich kríz, ako je hlad a chudoba alebo akútnejších kríz, ako je koronavírus a zmena podnebia,» uvádza sa v článku.
Ľavicoví americkí lídri dlho trúbili na poplach ohľadne potreby viacerých zmien. Avšak USA nepotrebujú menšie reformy, ale zásadnú transformáciu kapitalistického systému.
zdroj: news-front
Predseda Národnej koalície Rudolf Huliak sa zúčastnil konferencie V4 vo Varšave, kde boli všetci predsedovia…
Pred dvomi dňami sme v redakcii HD uverejnili text s titulokm “Zaujímal ich môj odpadkový kôš,”…
Rýchly "prelet" nad statusmi opozičných politikov dňa 17.novembra 2024! Kolíková má novú zbraň hromadného ničenia.…
Politológ z univerzity v kanadskej Ottawe, Ivan Katchanovski, ktorý sa narodil na Ukrajine, prezradil, že…
O preverovaní prinajmenej neštandardných vzťahov medzi šéfkou Európskej komisie Leyenovou a predstaviteľmi farma firmy Pfizer…
Na dobýjaní Pokrovska armádou Ruskej federácie sa účinne podieľajú americké tanky a bojové vozidlá pechoty. Ruská armáda…