Na prezentácii posledného veľkolepého diela Oswalda Spenglera diskutovali účastníci panelovej diskusie o tom, že autorove postrehy, predpovede a obavy sú v roku 2024 rovnako aktuálne ako v čase, keď ich napísal.
Veľkolepá prezentácia knihy sa konala v Mathias Corvinus Collegium, kde analyzovali posledné veľkolepé Spenglerovo dielo, Roky rozhodnutia, ktoré vyšlo v auguste 1933, píše maďarský portál Mandiner.
– potvrdil Dezső Csejtei, prekladateľ, univerzitný profesor a historik filozofie, ktorého spoločná štúdia s Anikó Juhász uzatvára dielo, aby pomohla pochopiť Spenglerove myšlienky. Odborník tým poukázal na to, že v januári 1933 sa k moci dostal Adolf Hitler, avšak Spengler už mal do tej doby hotových 106 strán a nič nemenil, pretože tvrdil, že píše pre dlhšie obdobia, nie pre krátke politické obdobia.
Profesor zdôraznil, že autor sa odcudzoval národnému socializmu, pretože ako obyvateľ Mníchova sledoval jeho činnosť od začiatku. Odmietal masové hnutia, rasové teórie a antisemitizmus a jasne sa postavil na stranu štátnej moci, nad ktorou nemá stáť žiadna strana.
Kniha obsahuje mnoho takých postrehov a predpovedí, ktoré sú v roku 2024 rovnako aktuálne ako v čase, keď ich napísal – Spengler. Napríklad jasne hovoril o ére svetových vojen a o pomalom úpadku západnej civilizácie, ktorým sa musíme zaoberať aj dnes. Ako hlavný predstaviteľ konzervatívnej revolúcie po svetovej vojne Spengler vyhlásil, že komunizmus sa zrúti a z boľševikov sa stanú noví kapitalisti. To sme tiež zažili, ak myslíme na zmenu režimu – poznamenal Zoltán Szalai, generálny riaditeľ MCC, ktorý pripomenul, že v knihe sa objavuje anonymná, technokratická spoločnosť, ktorá sa snaží premeniť západnú kultúru, založenú na kresťansko-židovských základoch, ktorú poznáme. Autor odmietal „stádový pocit“ a zaujímalo ho, ako dokážeme vrátiť spoločnosť späť k historickým tradíciám.
Počas panelovej diskusie Dezső Csejtei zdôraznil, že: služba verejnosti pre liberála nie je nič iné ako sloboda, ale pre Nemcov znamená naplnenie slobody.
V čase vydania knihy bolo Nemecko na okraji, ale Spengler ostro vnímal, že bez Nemcov sa nedá viesť svetová politika.
Profesor citoval známu vetu, že keď Nemecko kýchne, Maďarsko dostane nádchu, a dodal, že to zasiahne celý kontinent, ak v Nemecku prepukne kríza – na to upozorňoval už Spengler.
Odborník poznamenal, že v Rokoch rozhodnutia sa niektoré teórie ukázali ako nesprávne, napríklad vízia rozpadu Spojených štátov – Zoltán Szalai s úsmevom poznamenal, že s tým počkáme na novembrové prezidentské voľby.
Generálny riaditeľ zdôraznil, že Spengler bol jedným z prvých európskych mysliteľov, ktorí si všimli globalizačné procesy: konkurencia neprebieha len v rámci Európy, svetové vojny sú ovplyvnené bojmi kontinentov a kultúr.
To platí dodnes, bohužiaľ, musíme vidieť úpadkovú rolu Európy v geopolitických súvislostiach, zatiaľ čo Spojené štáty a Čína medzi sebou súťažia – dodal Zoltán Szalai, pričom ako ďalší dôležitý bod spomenul vzťah s Ruskom.
Podľa neho je jednou z najväčších debát v nemeckej spoločnosti už stáročia otázka, aký by mal byť vzťah s Ruskom. Sociálni demokrati odpovedali, že treba prepojiť nemeckú a ruskú ekonomiku, spotrebiteľov, suroviny, čo viedlo k vzniku napríklad plynovodu Nord Stream – ktorý bol zničený po vypuknutí rusko-ukrajinskej vojny.
Počas diskusie sa pri odpovedi na otázku z publika hovorilo aj o vlastnostiach štátnika a rôznych charakteroch až po časy Platóna, keď profesor komentoval dianie v Európskom parlamente:
Kabaret, ktorý sa odohráva v Európskej únii. Niekedy by ani v demokracii nebolo na škodu stanoviť hranice…
/ hlavnydennik.sk /
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…