Juhokórejský prezident Yoon Suk-yeol uviedol, že Južná Kórea a Spojené štáty diskutujú o možnom spoločnom plánovaní a cvičeniach s využitím amerických jadrových prostriedkov v súvislosti s rastúcimi jadrovými a raketovými hrozbami zo strany Severnej Kórey.
Noviny Chosun Ilbo citovali Yoona, ktorý povedal, že spoločné plánovanie a cvičenia by boli zamerané na účinnejšie uplatňovanie “rozšíreného odstrašovania” USA.
Tento pojem znamená schopnosť americkej armády, najmä jej jadrových síl, odradiť od útokov na spojencov USA.
“Jadrové zbrane patria Spojeným štátom, ale plánovanie, zdieľanie informácií, cvičenia a výcvik by mali spoločne vykonávať Južná Kórea a Spojené štáty,” uviedol Yoon a dodal, že aj Washington sa k tejto myšlienke stavia “celkom pozitívne”.
Yoonove vyjadrenia prichádzajú deň po tom, ako severokórejské štátne médiá informovali, že jej vodca Kim Čong-un vyzval na vývoj nových medzikontinentálnych balistických rakiet (ICBM) a “exponenciálne zvýšenie” jadrového arzenálu krajiny, aby čelil hrozbám vedeným Spojenými štátmi v čase narastajúceho napätia medzi súperiacimi Kóreami.
Preteky Severu o pokrok v jadrovom a raketovom programe obnovili diskusiu o vlastnej jadrovej výzbroji Južnej Kórey. Napriek tomu Yoon povedal, že zachovanie Zmluvy o nešírení jadrových zbraní je naďalej dôležité.
Minulý týždeň na zasadnutí vládnucej Strany práce Kim povedal, že Južná Kórea sa stala “nepochybným nepriateľom” Severu, a predstavil nové vojenské ciele, čím naznačil ďalší rok intenzívnych skúšok zbraní a napätia.
Medzikórejské vzťahy sú už dlho napäté, ale od májového nástupu Yoona do funkcie sa ešte viac naštrbili.
V nedeľu Severná Kórea odpálila balistickú raketu krátkeho doletu pri svojom východnom pobreží, a to v rámci zriedkavého novoročného testu zbraní, ktorý sa uskutočnil neskoro v noci po troch balistických raketách odpálených v sobotu, čím sa zavŕšil rok poznačený rekordným počtom raketových testov.
Yoonove pripomienky k jadrovým cvičeniam sú najnovším prejavom jeho tvrdého postoja voči Severnej Kórei. Vyzval armádu, aby sa pripravila na vojnu so “zdrvujúcim” potenciálom po tom, ako severokórejské bezpilotné lietadlá minulý týždeň prenikli na juh.
Analytici tvrdia, že napätie by sa mohlo zhoršiť.
“Tento rok by mohol byť krízový a vojenské napätie na Kórejskom polostrove by mohlo prekročiť úroveň z roku 2017,” povedal Hong Min, vedúci výskumný pracovník Kórejského inštitútu pre národné zjednotenie, s odkazom na dni “ohňa a zúrivosti” za Trumpovej vlády.
“Tvrdý postoj Severnej Kórey… a agresívny vývoj zbraní pri stretnutí so spoločnými cvičeniami Južnej Kórey a USA a primeranou reakciou by mohli v okamihu zvýšiť napätie a nemôžeme vylúčiť niečo podobné regionálnemu konfliktu, keď obe strany zle pochopia situáciu,” povedal Hong.
hlavnespravy.sk
Chceli jadrové peklo: Obžaloba prezidenta v Soule, politické šialenstvo v Kyjeve. Nezávislé médiá už desaťročia…
Vodca kyjevského režimu odkazuje nám, že bez dodávok elektrickej energie zo Slovenska sa Ukrajina zaobíde.…
ZELENSKYJ PREKROČIL VŠETKY ČIARY - ZA ÚTOKY NA SLOVENSKO MUSÍ PYKAŤ! Prehnané používanie psychotropných látok…
Či sa nám to páči, alebo nie, pred 80-timi rokmi Česko-Slovensko oslobodila Červená armáda. Tá…
V čase, keď mainstream médií ignoruje skutočné dopady ukrajinskej politiky na európsku ekonomiku, predseda vlády…
Na konci tohto roka sa skončí dohoda o tranzite ruského plynu medzi Moskvou a Kyjevom.…