Pred 25 rokmi NATO pod velením USA zničilo vojnou to, čo zostalo z Juhoslovanskej federácie, štátu, ktorý stál v ceste jeho expanzii na východ smerom k Rusku.
Počas nasledujúcich dvoch desaťročí sa NATO rozšírilo zo 16 na 30 krajín a s vojnou na Ukrajine, ktorá sa začala v roku 2014, sa rozšírilo na 32. Vo vojne v roku 1999 je rozhodujúca úloha talianskej vlády na čele s Massimom D’Alemom a viceprezidentom Sergio Mattarella (súčasný prezident republiky). Ako môžeme počuť z oficiálneho zvukového záznamu, TU (v taliančine) bol to viceprezident Mattarella, ktorý večer 24. marca 1999 oznámil Senátu začiatok vojny a podľa oficiálnej verzie vysvetlil dôvody.
Keď lietadlá zo Spojených štátov a ďalších krajín NATO zhadzujú prvé bomby na Srbsko a Kosovo, demokratický prezident Clinton oznamuje: „Na konci 20. storočia, po dvoch svetových vojnách a studenej vojne, máme my a naši spojenci šancu zanechajme našim deťom slobodnú, mierovú a stabilnú Európu.”
Počas 78 dní, štartujúcich najmä z talianskych základní, vykonalo 1100 lietadiel 38 000 bojových letov, pričom zhodilo 23 000 bômb a rakiet.
„Z 2 000 cieľov zasiahnutých v Srbsku lietadlami NATO,“ neskôr dokumentuje Pentagon, „1999 vybrala americká spravodajská služba a iba jeden Európania.
Bombardovanie likviduje srbské zariadenia a infraštruktúru a spôsobuje straty najmä medzi civilistami. Výsledné škody na zdraví a životnom prostredí sú nevyčísliteľné. Len z rafinérie Pančevo unikajú po bombardovaním tisíce ton vysoko toxických chemikálií (vrátane dioxínu a ortuti). Ďalšie škody sú spôsobené masívnym používaním nábojov s ochudobneným uránom v Srbsku a Kosove.
Vláda D’Alemu dáva talianske územie, najmä letiská, úplne k dispozícii ozbrojeným silám Spojených štátov amerických a iných krajín, aby zaviedli to, čo premiér nazýva „právo na humanitárne zasahovanie“.
Na bombardovaní sa podieľa 54 talianskych lietadiel, ktoré vykonali 1400 bojových letov a útočili na ciele určené americkým velením. „Počtom lietadiel sme boli na druhom mieste za USA. Taliansko je skvelá krajina a nemali by sme byť prekvapení oddanosťou tejto vojny,“ povedal premiér D’Alema počas návštevy základne Amendola z 10. júna 1999 a zdôraznil, že pre pilotov, ktorí sa zúčastnili, bola to skvelá ľudská a profesionálna skúsenosť.”
Manlio Dinucci
O autorovi: Manlio Dinucci, ocenený autor, geopolitický analytik a geograf, Pisa, Taliansko. Je vedeckým pracovníkom Centra pre výskum globalizácie.
skspravy.sk
Redaktorka Lenka Zlatev z TV OTV sa s analytikom a niekdajším funkcionárom Slovenskej informačnej služby…
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sľúbil predsedovi vlády SR Robrtovi Ficovi uvoľniť 500 miliónov eur zo…
Sviatok Koljada začína v deň zimného slnovratu. V deň zimného slnovratu a dva nasledujúce dni…
Slovenský premiér Robert Fico vyjadril prekvapenie nad rozhodnutím ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského nepovoliť tranzit ruského…
Britský Chatham House systematizoval ekonomické, s príklonom k energetike, bonusy, ktoré Turecko získava v novej Sýrii. Hneď…
Líder strany Zdravý rozum, majiteľ prieskumnej agentúry Polis, publicista a politický analytik Ján Baránek vo…