Medzi prvé jarné liečivé bylinky patrí aj Podbeľ liečivý (Tussilago farfara), ktorý už možno niekde rozkvitol.
Podbeľ je trváca bylina, ktorá kvitne zväčša ako prvá zo všetkých liečivých rastlín. Na dlhých dužinatých podzemkoch má dva druhy púčikov, kvetné a listové. Z kvetných púčikov vyrastajú na jar priame šupinaté stvoly zakončené úborom zlatožltých kvetov. V jednom úbore býva až do 300 kvietkov. Samičie kvietky na obvode majú semenník zakončený dvoma bliznami, vláskovitý kalich a jazykovitú korunu. Samčie kvety v terči sú rúrkovité s tyčinkami. Kvety sa v noci a za nepriaznivého počasia zatvárajú. Po odkvitnutí vyrastajú z listových púčikov na podzemku listové ružice. Listová čepeľ je srdcovitá, dlaňovito laločnatá, na rube plstnatá a v priemere môže mať až 20 cm. Plody sú valcovité nažky s chocholcom.
Rastie od nížin až do podhoria ako burina, často na obnažených ílovitých pôdach, rumoviskách, násypoch a v priekopách. Podbeľ je nielen liečivá, ale aj medonosná rastlina. Preto sa odporúča rozmnožovať ho semenami aj na vhodných miestach v prírode. Kvitne od marca do apríla.
Zberajú sa kvety v marci a apríli, zriedka aj podzemok. Kvety sa zberajú čerstvé, najlepšie za slnečného dňa, keď sú otvorené. Sušia sa rýchlo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C, aby semená počas sušenia nedozreli. Listy sa zberajú celé od konca mája do júna. Takisto sa sušia rýchlo pri teplote do 35 °C. Rozložia sa lícnou stranou nadol, aby plstnatá spodná strana čepele rýchlejšie uschla.
Podbeľ je veľmi známa a v súčasnosti využívaná liečivá rastlina, ktorá sa používa vnútorne aj zvonka. Je súčasťou viacerých farmaceutický pripravovaných čajov. Využíva sa najmä pri chorobách dýchacích ciest, na zahlienené priedušky a pľúca, pri tráviacich ťažkostiach, upravuje látkový metabolizmus, na ťažko sa hojace rany, ekzémy, opuchliny, bolestivé reumatické miesta, pri zápale žíl a konečníka, na kloktanie pri paradentóze.
Zápar alebo čaj sa pripraví z 1 lyžice drogy a pol litra vody. Nechá sa lúhovať asi 10 minút a osladí sa medom. V čaji sa odporúča kombinovať kvet podbeľa s vňaťou dúšky materinej, kvetom slezu, prípadne kvetom divozela, listom skorocelu a koreňom ibiša. Čerstvá šťava z listov sa používa na vredy a rany. Zmiešaná s mliekom a medom sa užíva aj vnútorne. Čerstvé listy sa priložia lícnou stranou na bolestivé miesto a prichytia sa obväzom.
Rastlina obsahuje pyrolizidínové alkaloidy, napriek ich nepatrnému obsahu v listoch ju nie je vhodné dlhodobo používať a prekračovať odporučené dávky. Kvet podbeľa sa poznáva ľahko podľa tvaru aj času kvitnutia. Listy však možno ľahko zameniť s deväťsilom alebo lopúchom. Liečivé účinky podbeľa boli známe už dávno v minulosti.
Zdroj: HERBÁR
Dnes je celý svet posadnutý smartfónmi, tabletmi atď…digitálna technológia. Spolu s nimi sa do sveta…
Čím viac vojen, tým väčší zisk. “Váš konflikt je náš zisk, keď sa raz narodíte,…
Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj…
Autorkou článku je Felicity Arbuthnot, považovaná za „žurnalistku veterána a vojnovú korešpondentku“. My tu v…
Návrh ukrajinského “zákona o znížení branného [mobilizačného] veku z 25 na 18 rokov už leží…
Prozápadní režim Sanduové plánuje další dobrodružství. Moldavská prezidentka Maia Sanduová požadovala, aby její bezpečnostní složky…