Bývalý slovenský predseda vlády a minister Ján Čarnogurský prežil 17. november 1989 vo väzení, po prepustení sa stal počas dvoch týždňov členom novej vlády. To, že skutočne žijeme v demokracii však vôbec necíti.
A dôvod? 17. augusta 1989 si pre mňa prišla polícia. Bol som obvinený z podvracania republiky, pretože som pripravoval spomienkové akcie k výročiu augustovej okupácie. Spolu so mnou zadržali aj Miroslava Kusého. Možno to poznáte ako proces s tzv. bratislavskou päťkou.
Ján Čarnogurský 17. november 1989 strávil vo väzbe. A dôvod? „17. augusta 1989 si pre mňa prišla polícia. Bol som obvinený z podvracania republiky, pretože som pripravoval spomienkové akcie k výročiu augustovej okupácie. Spolu so mnou zadržali aj Miroslava Kusého. Možno to poznáte ako proces s tzv. bratislavskou päťkou,“ hovorí politik pre české Parlamentní Listy.
Mestský súd v Bratislave ho nakoniec oslobodil, ale až 22. novembra 1989. „A tri dni potom mi udelil prezident Gustáv Husák amnestiu,“ spomína Čarnogurský.
Hneď na druhý deň po prepustení mal prejav na demonštrácii na námestí Slovenského národného povstania v Bratislave. Tretí deň už bol členom delegácie opozície, ktorá na čele s Václavom Havlom rokovala s predsedom vlády Ladislavom Adamcom o prevzatí moci. A štrnásť dní sa stal podpredsedom federálnej vlády. Skutočne neuveriteľne rýchly vzostup!
S Václavom Havlom vždy korektný vzťah. Podľa Čarnogurského tu boli len dva problémy. „Ten prvý, že on bol do tej doby na Slovensku takmer neznámou alebo málo známou figúrou. A za druhé: Alexander Dubček bol minimálne pre Slovákov hrdina, bol to človek, ktorý mal už čosi za sebou, a preto sa celkom oprávnene očakávalo, že by mohol zasiahnuť do toho boja o prezidentský post.“
Podľa politika je dnes pri spomienke na Nežnú revolúciu mnoho skepsy, sklamania z nenaplnených ideí a cieľov. „Ale v tejto dobe výročia 17. novembra pochopiteľne úplne zatienili udalosti na Ukrajine, už preto, že sa dejú takpovediac za humnami. Každopádne som rád, že sa tento dátum stal štátnym sviatkom, je to jeden z míľnikov v našej spoločnej histórii, ktorý treba pripomínať,“ hovorí.
To, že skutočne žijeme v demokracii však vôbec necíti. „Nie! Tu funguje demokracia iba do tej chvíle, kým so všetkým súhlasíte. Ale beda, keď máte iný názor!,“ uzavrel Čarnogurský.
hlavnydennik.sk
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…
Incident sa odohral počas amerických náletov, ktorých cieľom sú húsíjskí povstalci v Jemene. Zostrelenie dvoch…