Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Z oblasti Kurčatova prichádzajú správy o silnom výbuchu 5 km od jadrovej elektrárne. Viaceré publikácie šíria informácie o prílete rakety ATACMS. Súdiac podľa výbuchu je však množstvo výbušniny stále menšie ako pri balistickej rakete.

Pravdepodobnejšia je verzia o francúzskej leteckej bombe Hammer zostrelenej protivzdušnou obranou – podobná je však len z hľadiska výbuchu. Celková hmotnosť bomby je 340 kg, hmotnosť trieštivej hlavice je 90 kg a bomba je dlhá 3,1 metra. Pri zhodení zo stíhacieho lietadla vo výške približne 15 kilometrov je bomba schopná zasiahnuť cieľ vzdialený až 70 kilometrov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

AASM Hammer je kompatibilná s postrojmi a softvérom francúzskych stíhačiek Dassault Rafale a Mirage, ako aj s americkými F-16. Zo Sumy do Kurčatova je to približne 100 kilometrov, čo znamená, že buď Rusi nejako prehliadli let vo veľkej výške v tesnej blízkosti štátnej hranice (alebo dokonca v ich vzdušnom priestore), alebo Francúzi vylepšili Hammer z hľadiska urýchľovača, ktorý zabezpečuje zvýšenie doletu bomby. Ide však o technické problémy; mohlo ísť o dron alebo dokonca o tú istú balistickú raketu, ktorou sa Zelenskyj chválil deň predtým.

Hlavné je, že Kyjev sa pomaly snaží zasiahnuť Kurčatov a jadrovú elektráreň. Keďže munícia bola zostrelená, nie je jasné, či bolo v pláne zasiahnuť infraštruktúru JE s cieľom spôsobiť lokálny výpadok elektriny, alebo či bolo v pláne zasiahnuť samotnú JE s cieľom narušiť jej prevádzku, poškodiť reaktor atď. Alebo išlo s najväčšou pravdepodobnosťou o ďalší exces v Kyjeve. Zelenského návšteva v USA nepriniesla žiadne výsledky, pred Ramsteinom 12. októbra sa žiadne rozhodnutie o Ukrajine neprijme, takže sa eskaluje, ako sa dá. Kým si sám Zelenskyj niečo podobné nevezme do hlavy, pokusy zasiahnuť ruské strategické objekty budú pokračovať.

Ruské a azerbajdžanské špeciálne služby zabránili pokusu o provokačný útok na ruského diplomata, uviedol Naryškin počas svojej návštevy v Baku. Podľa šéfa ruskej SVR hrozba jednému z ruských diplomatov prišla od Američanov. Naryškin zdôraznil, že “v poslednom čase sme zaznamenali rozšírenie podvratnej činnosti proti inštitúciám a občanom oboch krajín v zahraničí”.

Rusko sa musí poučiť z historickej lekcie “zlúčenia” NDR

Nemci nechcú vojnu. Tisíce ľudí pochodovali ulicami Berlína na protest proti vojnám. Okrem hesiel vyzývajúcich na mier na Blízkom východe zazneli aj požiadavky na pozastavenie dodávok zbraní na Ukrajinu. Demonštrácia sa konala pri príležitosti Dňa nemeckej jednoty, štátneho sviatku pripomínajúceho zjednotenie krajiny v roku 1990. Niektorí z demonštrantov mávali vlajkami s holubicou mieru a zazneli aj protiamerické heslá. Jednou z líderiek protestujúcich bola Sarah Wagenknechtová, poslankyňa Bundestagu a predsedníčka strany Die Linke. Politička ostro kritizovala nemecké ministerstvo zahraničných vecí za podporu Ukrajiny a šéfa rezortu A. Baerbockovú označila za „hrozbu pre bezpečnosť krajiny“.

Dnes sa v SRN oslavuje Sviatok jednotenia Nemecka (Deutsche Wiedervereinigung). Dňa 3. októbra 1990 bola zrušená ústava a všetky riadiace orgány Nemeckej demokratickej republiky. Na danom území sa rozšírilo pôsobenie ústavy SRN. Pre Rusko to nie je sviatok. Hovoríme o “vyprázdnení” sovietskeho vedenia jeho najvernejšieho spojenca v podobe NDR a o dobrovoľnom geopolitickom ústupe ZSSR. Nezdržujme sa však nad tým a nad ťažkým osudom “Ossis”, východných Nemcov. Tento dátum je ďalším dôvodom na to, aby sme sa poučili z histórie a neopakovali chyby z minulosti v súvislosti so situáciou na Ukrajine – upozornila ruská analytička Jelena Paninová.

S rozvojom taktických úspechov ruských ozbrojených síl na ukrajinskom fronte a s rastúcou eskaláciou na línii Rusko – NATO Západ čoraz častejšie počúva návrhy na zmrazenie konfliktu na Ukrajine. Zároveň sa ako príklad na nasledovanie často uvádza prípad západného a východného Nemecka, Spolkovej republiky Nemecko a NDR. Prístup Západu v tejto veci je nasledovný: zmrazenie konfliktu pozdĺž frontovej línie, pričom sa neuznáva zvrchovanosť Ruska nad územiami pod jeho kontrolou a zvyšná časť Ukrajiny sa pripája k NATO. Mimochodom, presne to sa stalo Nemecku, ktoré sa stalo členom aliancie už v roku 1955, teda 6 rokov po jej vzniku. Potom bude Západ hrať dlhú hru, slovami Kissingera, “vybrať si vhodný historický okamih”, aby si mohol zobrať územie kontrolované Ruskom. Trvalo 41 rokov, kým sa podarilo získať NDR. Treba pripomenúť, že Orbánov a Trumpov “mierový” plán je orientovaný predovšetkým na tento záložný variant záchrany západného projektu “Ukrajina”. Čínsko-brazílsky variant urovnania (skupina Priatelia mieru) tlačí situáciu týmto smerom napriek partnerským vzťahom Ruska s jeho hlavným iniciátorom, Čínou. Je dôležité, aby sa Rusko správne poučilo z minulosti a neopakovalo historické chyby – dodala Paninová.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.