K pokusu o zabitie iránskej hlavy štátu vraj došlo v júni počas vojny s Izraelom, ktorý 13. júna zaútočil na islamskú republiku. K aktuálnej situácii sa prezident Iránu Masúd Pezeškiján vyjadril v rozhovore s americkým moderátorom Tuckerom Carlsonom, zverejnenom v pondelok 7. júla 2025.

Iránsky prezident Masúd Pezeškiján uviedol, že Izrael, ktorý v júni viedol s Iránom 12-dňovú vojnu, sa ho pokúsil zabiť. Pezeškiján sa tak vyjadril v rozhovore s americkým novinárom Tuckerom Carlsonom zverejnenom v pondelok 7. júla 2025.
„Áno, pokúsili sa o to… Ale neuspeli,“ odpovedal iránsky prezident na otázku, či si myslí, že sa ho Izrael snažil zabiť. „Neboli to Spojené štáty, kto stál za pokusom vziať mi život. Bol to Izrael… Pokúsili sa bombardovať oblasť, kde sme mali rokovanie,“ objasnil Pezeškiján.
K pokusu o zabitie iránskej hlavy štátu vraj došlo v júni počas vojny s Izraelom, ktorý 13. júna zaútočil na islamskú republiku. Pri izraelských útokoch zahynulo viac ako 900 ľudí vrátane popredných jadrových vedcov a vojenských predstaviteľov. Iránske údery v Izraeli si podľa tamojších orgánov vyžiadali 28 obetí.
Izraelsko-iránska vojna vypukla len dva dni pred plánovaným šiestym kolom rozhovorov medzi delegáciami Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu.
Okrem Izraela počas vojny zaútočili na iránske jadrové zariadenia aj Spojené štáty. Pezeškiján v rozhovore s Carlsonom povedal, že Irán nemá problém obnoviť jadrové rozhovory s Washingtonom za predpokladu, že medzi oboma krajinami sa obnoví dôvera.
„Nevidíme žiaden problém v návrate k rokovaniam,“ konštatoval prezident Iránu, ktorý však dodal, že na reštartovanie rozhovorov existuje podmienka. „Ako môžeme znova veriť Spojeným štátom? Vrátili sme sa (predtým) k rokovaniam, ako potom môžeme mať istotu, že počas ďalších rokovaní opäť nedovolia izraelskému režimu zaútočiť na nás?“ pýtal sa Pezeškiján.
Uviedol tiež, že americký prezident Donald Trump si musí vybrať, či bude podporovať mier na Blízkom východe, alebo dovolí Izraelu, aby zatiahol Spojené štáty do vojny s Iránom, cituje z rozhovoru ruská agentúra TASS.
„Americký prezident by mal vedieť, že ďalšia vojna iba prehĺbi nestabilitu na Blízkom východe a nebude v prospech ani v záujme USA,“ povedal. „Americký prezident je dostatočne silný na to, aby upratal Izrael aj (izraelského premiéra Benjamina) Netanjahua,“ mieni iránsky prezident.
Celý rozhovor (titulky zapnete tlačidlom „CC“ v lište videa prehrávača YouTube. Kliknutím na vedľajšiu ikonu ozubeného kolieska si vyberiete možnosť automatický preklad (auto-translate) a následne si z možností prekladu vyberiete slovenčinu, češtinu alebo iný ľubovoľný jazyk):
Lavrov ponúkol Iránu pomoc pri riešení sporných otázok týkajúcich sa jeho jadrového programu
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa v nedeľu 6. júla 2025 stretol so svojím iránskym náprotivkom Abbásom Arákčím na summite BRICS v brazílskom Riu de Janeiro. Podľa vyhlásenia ruského rezortu diplomacie Moskva opätovne ponúkla Teheránu pomoc pri riešení sporných otázok týkajúcich sa jeho jadrového programu.
Lavrov počas rokovania odsúdil nedávne útoky Izraela a Spojených štátov na Irán, ktoré zasiahli aj jadrové zariadenia. Podľa vyhlásenia zdôraznil, že všetky otázky týkajúce sa iránskeho jadrového programu musia byť riešené výlučne diplomatickými prostriedkami.
„Moskva vyjadrila pripravenosť ponúknuť svoju pomoc pri hľadaní vzájomne prijateľných riešení, vrátane zodpovedajúcich iniciatív, ktoré skôr predložil ruský prezident (Vladimir Putin),“ uvádza sa v stanovisku.
Irán opakovane odmieta obvinenia zo snáh vyvinúť jadrové zbrane a tvrdí, že jeho jadrový program má výlučne mierové účely. Rusko, ktoré s Iránom udržiava strategické partnerstvo, podporuje jeho právo na mierové využívanie jadrovej energie a ponúklo sa tiež ako sprostredkovateľ v kríze medzi Iránom a Izraelom a Spojenými štátmi vrátane možnosti uskladniť iránsky obohatený urán, pripomína Reuters.
Jeffrey Sachs: Ruské problémy boli ignorované s tichým súhlasom Nemecka
Naď a jeho vypínanie webov: Čím hlbšia orba, tým plytšie argumenty
Je 177 932 Ukrajincov na Slovensku málo? Minister Eštok žiada eurokomisiu o výnimku z migračného paktu
Projekt za 2,6 miliardy eur! Vláda schválila opravu stovky mostov cez PPP
Živnostníkom po Novom roku klesnú náklady. Nepopulárna transakčná daň pre nich končí!
Rokovania o mieri budú pokračovať v USA. Delegácie Washingtonu a Moskvy sa stretnú v Miami
Moskva pritvrdzuje rétoriku. Putin nazval európskych lídrov „malými prasiatkami“
Sedem krajín EÚ sa teraz stavia proti vyvlastneniu ruského majetku
Ústavný súd dočasne stopol zrušenie Úradu na ochranu oznamovateľov
Rodový Ústoj
VIDEO: Nový český minister zahraničia Petr Macinka prišiel do Bratislavy napraviť vzťahy, ktoré poškodila Fialova vláda.
VIDEO: Spojené štáty varujú Európu, aby nesiahala na zmrazené ruské aktíva, pretože by došlo k sabotáži Trumpovho mierového plánu pre Ukrajinu, vyhlásil poľský premiér Donald Tusk.
VIDEO: Český premiér Andrej Babiš podporuje ďalšiu finančnú pomoc pre Ukrajinu.
VIDEO: „Povojnový svetový poriadok sa mení k nepoznaniu. Neexistuje dôležitejší čin, než podpora obrany Ukrajiny, preto musíme prijať rozhodnutie o financovaní Ukrajiny.
Europoslanci schválili plán na ukončenie dovozu ruského plynu najneskôr do jesene 2027. Pozrite sa a dobre si zapamätajte ako hlasovali slovenskí europoslanci
Otázka zmrazených ruských aktív nebude na programe summitu EÚ.
VIDEO: „Rusko dosiahne svoje ciele na Ukrajine vojenskými prostriedkami ak mierové rokovania stroskotajú,“ oznámil ruský prezident Vladimir Putin a európskych vojnových štváčov označil za malé prasiatka, ktoré chcú profitovať z kolapsu Ruska
Už to nie je také ľahké: Švédske námorníctvo varuje, že tankery ruskej “tieňovej flotily” strážia vojaci
Analytik varuje: Provokácii sa už nedá vyhnúť, kľudne aj v Kyjeve odpália jadrovú bombu, len aby obvinili Rusko
MBridge – medzinárodný digitálny most so zlatými piliermi
zo sekcie
Iránsky prezident Masúd Pezeškiján v rozhovore s Tuckerom Carlsonom vyhlásil, že sa ho Izrael pokúsil zabiť
Iránsky prezident Masúd Pezeškiján v rozhovore s Tuckerom Carlsonom vyhlásil, že sa ho Izrael pokúsil zabiť
Iránsky prezident Masúd Pezeškiján v rozhovore s Tuckerom Carlsonom vyhlásil, že sa ho Izrael pokúsil zabiť