domovina

Iniciatíva advokátov Za právny štát k možnosti nahradenia kolúznej väzby alternatívnymi prostriedkami

Iniciatíva advokátov za právny štát uvádza svoje stanovisko v súvislosti s medializovaným vyjadrením špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

Iniciatíva advokátov za právny štát (ďalej IAŠP) v súvislosti s medializovaným vyjadrením špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica uvádza svoje stanovisko k možnosti náhrady za väzbu (napríklad kauciu alebo probačný dohľad) v prípade, ak je obvinená osoba v tzv. kolúznej väzbe.

Špeciálny prokurátor vo svojom článku okrem iného uvádza, že možnosť nahradenia kolúznej väzby má základ v náleze Ústavného súdu SR I. ÚS 100/04 odkazujúceho na rozsudky ESĽP vo veci Caballero vs Spojené kráľovstvo a vo veci S. B. C. v. Spojené kráľovstvo, no uvedené rozsudky ESĽP podľa špeciálneho prokurátora vo svojej podstate neriešili prípady kolúznej väzby.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Oponentský posudok

Špeciálny prokurátor sa v článku odvoláva aj na oponentský posudok emeritného sudcu ESĽP Bohumila Repíka k novým slovenským trestným kódexom. V ktorom však nikdy nemalo byť spochybnené vylúčenie nahradenia väzby pri kolúznej väzbe.

Podľa špeciálneho prokurátora mal ESĽP aj vo veci Krejčír vs. Česká republika jednohlasne rozhodnúť, že vylúčenie nahradenia kolúznej väzby zárukou v zmysle českých vnútroštátnych predpisov nie je v rozpore s čl. 5 ods. 3 Dohovoru. Špeciálny prokurátor hneď v úvode svojho článku zdôraznil, že otázka či právna úprava pripúšťa náhradu v prípade kolúznej väzby je veľmi dôležitá najmä vo vzťahu k tomu, o akých konkrétnych väzobných veciach rozhodoval Najvyšší súd minulý týždeň a o akých bude rozhodovať o niekoľko týždňov.

Poukázal na rozsudok

IAPŠ zdôrazňuje, že „sám spomínaný emeritný sudca ESĽP a uznávaná autorita v oblasti trestného práva Bohumil Repík s poukazom na rozsudok S. B. C. v. Spojené kráľovstvo vo svojej odbornej publikácii poznamenal, že ak príslušné ustanovenia českého TP vylučujú prijatie peňažnej záruky pri taxatívne vymenovaných trestných činoch alebo pri niektorých dôvodoch väzby (t.j. vrátane kolúznej väzby), je to v rozpore s článkom 5 ods. 3 Dohovoru.

Nie je teda pravdou, že sudca Repík pri kolúznej väzbe jej náhradu alternatívnymi prostriedkami vylučuje“, uvádza jedna z iniciátorov IAŠP Marica Pirošíková (Repík, B.: Evropská úmluva o lidských právech a trestní právo. Orac, 2002, s. 231).

Krejčír vs. Česká republika

Vo veci Krejčír vs. Česká republika (na ktorú takisto odkazuje špeciálny prokurátor vo svojom článku) ESĽP upozornil okrem iného aj na to, že k porušeniu článku 5 ods. 3 Dohovoru podľa rozsudkov S .B. C. a Boicenco dôjde aj vtedy, ak právne predpisy dopredu vylúčia akýkoľvek súdny prieskum väzby, a teda možnosť domôcť sa počas jej trvania prepustenia na peňažnú záruku.

K záveru o neporušení článku 5 ods. 3 Dohovoru v prípade Krejčí dospel ESĽP aj z dôvodu, že po ukončení kolúznej väzby sťažovateľa sa mohlo rozhodnúť o prijatí záruk. Vo všetkých rozhodnutiach spomínaných vyššie a mnohých ďalších (napr. Michalko vs. SR, Piruzyan vs. Arménsko ESĽP atď.) vylúčenie prijatia záruky za väzbu priamo zo zákona (bez ohľadu na to, či ide o kolúznu väzbu) pokladá ESĽP za rozpor s čl. 5, ods. 3 Dohovoru.

Prirovnateľná k najprísnejšiemu výkonu trestu

„Podľa IAŠP má nález I. ÚS 100/04 svoje logické opodstatnenie aj v dĺžke trvania kolúznej väzby, ktorá v slovenských pomeroch nezriedka trvá aj viac ako 12, 15, či dokonca 18 mesiacov Kolúzna väzba predstavuje najprísnejšiu formu väzby prirovnateľnú k výkonu trestu odňatia slobody s maximálnym stupňom stráženia.

Pri kolúznej väzbe nemajú obvinení okrem jednej hodinovej vychádzky povolené žiadne aktivity mimo cely. Na druhej strane vyšetrovatelia majú v prípade kolúznej väzby značné právomoci aj pokiaľ ide o možnosti zamedzenia akéhokoľvek kontaktu obvineného s inou osobou ako jeho obhajcom (vrátane najbližších príbuzných), pričom pri iných typoch väzby (útekovej, pokračovacej) právomoci v takomto rozsahu nemajú“, dodáva ďalší s iniciátorov IAŠP Matej Marhavý.

Toto logické opodstatnene Nálezu I. ÚS 100/04 opäť nadväzuje a vychádza z judikatúry EĽSP, podľa ktorej rozhodovanie v rozpore s ustálenými nálezmi Ústavného súdu je v rozpore s princípom právnej istoty a zlučiteľnosti právneho režimu väzby s čl. 5 ods. 3 Dohovoru (viď Michalko vs. Slovenská republika).

Prípustná je náhrada

„Berúc do úvahy vyššie uvedené argumenty sa domnievame, že nález Ústavného súdu SR I. ÚS 100/04 logicky a spravodlivo ustálil, že aj pri kolúznej väzbe je prípustná jej náhrada v zmysle článku 5 ods. 3 Dohovoru a tento záver bol následne plne akceptovaný a reflektovaný v rozhodovacej praxi Najvyššieho súdu aj ostatných všeobecných súdov.

Naznačený zámer o zmenu výkladu trestného poriadku odklonením sa od viac ako 15 ročnej ustálenej judikatúry najvyšších súdnych autorít, by bolo v rozpore s princípom právnej istoty priamo vyplývajúcom z judikatúry ESĽP, ako aj z ust. čl. 154c Ústavy, podľa ktorého Medzinárodné zmluvy o ľudských právach a základných slobodách majú prednosť pred zákonom, ak zabezpečujú väčší rozsah ústavných práv a slobôd.“ dodáva IAŠP.

Vzhľadom na to, že jednotlivec v súvislosti s individuálnou ústavnou sťažnosťou nemôže až do 1. januára 2025 iniciovať na Ústavnom súde SR konanie o súlade právnych predpisov s Ústavou alebo Dohovorom, je namieste, aby špeciálny prokurátor vzhľadom na opačný interpretačný pohľad na ust. § 80 trestného poriadku požiadal generálneho prokurátora o kvalifikovaný návrh na Ústavný súd a získal tak definitívnu odpoveď pléna Ústavného súdu v predmetnej veci.

JUDr. Matej Marhavý

Zdroj: hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Novembrové prekliatie Ukrajiny

November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…

37 sekúnd ago

Zelenského kancelária tvrdí, že Rusko nemá raketu Orešnik. Zacharovová odporučila pozrieť do Južmašu

Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…

4 minúty ago

Za záhadných okolností zomrel americký novinár Scott Bennett, ktorý žiadal Putina o ruské občianstvo

V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…

7 minút ago

VIDEO: Ján Baránek o baterkárni v Šuranoch, ktorá je len malou skladačkou v hre čínskych globalistov financujúcich šialenú zelenú politiku

O Ficovej neschopnosti rozlíšiť negatíva od pozitív ich záujmov a o Rusku ako vhodnejšom investorovi…

12 minút ago

VIDEO: Zoro Kollár o probléme s nelegálnymi migrantmi, ktorí sú nielen príčinou zániku národných štátov, ale popri samovražednej zelenej politike Bruselu aj dôvodom skazy celej EÚ

Podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár sa v 5. časti videoodkazu adresovanom občanom Slovenskej republiky venoval…

17 minút ago