domovina

Ing. Rudolf Huliak: Reforma národných parkov je jeden veľký podvod

Jeho meno som zaregistrovala, keď som si pred ostatnými voľbami požičala výtlačok kandidátov do NR SR v Braillovom písme. Strana, za ktorú kandidoval, no nebol jej člen, bola mimo môjho záujmu a tak som jej kandidátov len prebehla.

Nastúpila nová vláda a s ňou sa začalo hovoriť o potrebe reformy národných parkov na Slovensku. Keďže sledujem alternatívne médiá, tak tam som jeho meno registrovala čoraz výraznejšie. Asi to tak malo byť, ale dostala som možnosť urobiť s ním veľmi zaujímavý rozhovor aj pre vás. Hoci je dopravný inžinier, je aj poľovník. Rudolf Huliak – človek, ktorý rozumie lesu.

Ako sa dopravný inžinier dostal k lesu?

R. H.: Som členom Prezídia Slovenskej poľovníckej komory a zároveň predsedom Pozemkového spoločenstva obce Očová, dostal som sa k lesom. Desať rokov som predsedom jedného veľkého urbáru na Slovensku. K lesníctvu som sa dostal prostredníctvom poľovačky. Poľujem 26 rokov a o rok menej vo verejných funkciách v oblasti poľovníctva a desať rokov v oblasti lesníctva.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Počujem, že si v aute, odkiaľ ideš?

R. H.: V Národnej rade sa prerokovával poslanecký návrh pána poslanca Šíbla, druhá novela Zákona 543 o ochrane prírody a krajiny. To je tá takzvaná reforma národných parkov. Je to však jeden veľký podvod.

Prečo?

R. H.: Reformu vieme robiť na základe nejakej zonácie. Vlastne vyhlásime národný park a následne budeme skúmať, čo tam ideme chrániť. Mám zo spoľahlivých zdrojov, že to bude fungovať asi takto. Vyhlásime národný park. Z prírodovednej zbierky sa vezme salamandra, alebo nejaký živočích, sekundovým lepidlom sa prilepí na nejakú skalu a odfotí sa. A máme chránené územie, lebo tento vzácny živočích, ktorý je na vyhynutie, tam žije. Pracovným nástrojom MŽP je v poslednej dobe klamstvo.

Ale veď to pán Budaj, ktorý sa prezentuje celé roky ako veľký ochranca ekológie takéto podvody podporovať nebude…

R. H.: Existujú dôvodné podozrenia, že pán Budaj bol obyčajný „natierač“, ktorý existenciálne zničil niekoľko ľudí. A to hovorím o období spred prevratu. Do životného prostredia sme dali niekoľko desiatok miliónov eur, tie peniaze musíme niekde aj vidieť. Zatiaľ ale v prírode vidíme len dopady zákazov, príkazov a manipulácie v rámci štátnej ochrany prírody, ale nikde nevidíme rozkvet z tých peňazí. Naopak. Devastačné účinky vidíme na každom kroku.

Kde sa ale stala chyba?

R. H.: Ešte keď bola jednofarebná Ficova vláda, tak sa do zákona dostalo, že MVO a OZ sa dostali do správneho konania ako jeho súčasť. To znamená, že napríklad Spoločnosť vlastníkov nebytových priestorov mesta Bratislavy sa vyjadrujú k ochrane prírody niekde na východe Slovenska. Naplno to povedal už aj minister Sulík, že to je podvodné konanie, aby sa niekto dostal k verejným zdrojom. A to už je ekomafia, ktorá podľa dôvodného podozrenia predáva pečiatky. Výsledkom je developerská činnosť v už existujúcich národných parkoch.

Akurát že to je dvojsečná zbraň

R. H.: Veď práve. Mne, ako developerovi by to vadilo. Lebo ako ľahko sa dá podplatiť, aby niekto tú pečiatku dostal, tak ľahko sa dá podplatiť, aby iný tú pečiatku nedostal. Takže som na tom území kráľom a diktujem si podmienky. V MVO na Slovensku funguje takáto korupcia.

Čo na to ľudia, ktorí žijú v okolí národných parkov?

R. H.: Ľudia, ktorí tam žijú sú tí najposlednejší, ktorí zaujímajú politikov. Nikto sa nestará o to, či boli nejako zasiahnuté ich vlastnícke práva. Popri tom Ústava jasne hovorí, že občan SR má právo vlastniť, užívať a brať funkčné požitky z vlastníctva. Toto všetko je potláčané výhovorkou o ochrane prírody. Ústava síce hovorí, že vlastnícke právo môže byť na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere obmedzené, ale musí to byť primerane kompenzované. Tu sú všetky ústavné práva občana SR, ako súkromného vlastníka, porušované. Budaj darmo povie, že sa jedná o prechod štátnych pozemkov v 3-5 pásme ochrany pod MŽP a správu Štátnej ochrany prírody (ŠOP) Ale ak je raz na mojom pozemku vyhlásený stupeň ochrany od dva vyššie, na každú jednu činnosť si musím pýtať povolenie ŠOP.

Tu ale hrozí, že ľudia budú svoju pôdu predávať…

R. H.: Štát má na ňu predkupné právo – od tretieho stupňa ochrany. Mne, ako vlastníkovi výrazne obmedzia užívateľské právo mojich pozemkov, ale predtým mi ťahali medové motúzy, ako mi to vykompenzujú. Použijem príklad. Mám lúku. Aby som dostal dotáciu, musím na nej pásť určitý počet kusov dobytka. Ak to tak je, spravia foto orto mapy, vidia, že lúka je spásaná, dotáciu dostanem. Nebudem hovoriť o sumách, lebo presne ich neovládam a zavádzať nebudem. Národný park, alebo agenda Natura 2000 ma, vzhľadom na stupeň ochrany obmedzí počtom kusov dobytka. Tiež mi obmedzia spôsob obhospodárovania. Dostanem nižšiu dotáciu, ďaleko nižšiu kompenzáciu, takže dostanem ďaleko nižšiu sumu, ako by som dostal v neobmedzenom charaktere obhospodárovania vlastného pozemku.

Nie je toto cielená likvidácia vidieka?

R. H.: Mne výrazne obmedzia moje vlastnícke práva na mojom pozemku, následne zvýšia daň z nehnuteľností a ja vlastne zistím, že mne pozemok neslúži na prospech, ale ma ťahá do nákladovej položky. V konečnom dôsledku svoje vlastníctvo predáš, ak nechceš skrachovať, tak svoje vlastníctvo predáš. Tu už minister Budaj vyhlásil, že zo 6,7 miliárd vo fonde obnovy si veľkodušne ukrojili 1,3 miliardy. Tie mali byť prednostne použité na obnovu hospodárstva po covidovej kríze a z tých časť je  pripravená na zámenu, alebo na odkupovanie pozemkov. 0,50 €/m2.

A aká je reálna cena?

R. H.: Reálna suma za ekologické služby lesa je od 20 do 30 €/m2. Presne tú istú fintu použila Dzurindova vláda v časoch kupónových knižiek. Tie sa kupovali za tisícku, mali sa zhodnotiť, ale vláda vtedy na to nemala, takže ľudí donútili predať ich po nejakých smiešnych tisícosemsto korún. Z celého toho balíka v hodnote okolo 30 miliárd korún ľudia dostali len šesť. Ostatné skončili v rukách priekupníkov a bánk. Opakuje sa doslova arizácia majetku Slovákov.

Ono to vyzerá tak, že Slovensko ozaj bude vlastniť pár ľudí.

R. H.:  Tu je občan 30 rokov rukojemníkom ním platených a volených politikov. Nejeden politológ to tvrdí ja môžem len súhlasiť, že Slovensko ovláda pár ľudí. Tí v pozadí ťahajú nitky a je jedno, kto je v koalícii a kto v opozícii. Výsledok je vždy rovnaký. Nakoniec bežný človek o všetko príde. Ešte sa nestalo, že by nejaký politik naozaj niečo pre toho bežného človeka aj urobil. Urobilo sa veľa vecí naoko, ale v konečnom dôsledku občan skončí s vyprázdnenými vreckami. Je načase vymeniť celé politické spektrum a zapojiť aktívne každého občana.

Ako by to asi malo vyzerať?

R. H.: No určite nie spôsobom myslenia, že ja sa o politiku nestarám, aj tak chlieb lacnejší nebude. Platón 400 rokov pred Kristom povedal: „Budú vám vládnuť tí najhorší z najhorších. A bude to vaša daň za to, že sa odmietate zúčastňovať aktívneho politického života.

Tichá a Kôprová dolina Zdroj: Hiking.sk

Aký má ten dnes prerokovávaný zákon dopad na vody?

R. H.: Najväčší vodozádržný systém sú lesy. Väčšina slovenských riek pramení práve v lesoch a národných parkoch. Keď bude vodohospodársky podnik patriť pod MŽP, tak má absolútnu vládu nad vodou. A do vodohospodárskeho podniku sa absolútne neinvestuje. Budujú sa vodozádržné opatrenia? Regulujú sa toky? Čo sa robí pre to, aby to vodohospodárstvo, čo je prvým pokladom, ktorý máme, ešte pred lesmi, ale nevieme si ani to vážiť.

To ma inak celkom zaujíma, aký je problém v tej bezzásahovosti? Veď s tým by sa mala príroda vysporiadať, nie?

R. H.: Bezzásahovosť znamená nulové náklady a maximálny zisk. EÚ nám už vytkla, že u nás ide do reálnej ochrany prírody minimum prostriedkov. Prostriedky sa totiž použijú na monitoring, pozorovanie, sledovanie, vypracovávanie štúdií. Teda aby pretiekli cez MVO do súkromných zdrojov.  ŠOP je organizácia, ktorá priamo má prostredníctvom svojho inšpektorátu vykonávať ochranu prírody. Táto organizácia dostane z eurofondov 30%. MVO dostanú zvyšných 70%. Tu je dôvodné podozrenie na spreneveru. Skúste si namiesto večernej Farmy sadnúť k internetu, ísť na centrálny register zmlúv, ŠOP SR a tam uvidíte všetky projekty. Pozorovanie sysľa, počítanie medveďa hnedého na Slovensku, vtáčie územia a dalo by sa dlho menovať.

Keď už sme pri medveďoch. V ostatnej dobe sa dosť medializuje premnoženie medveďa na Slovensku. Sú medvede naozaj premnožené?

R. H.: Od roku 2014 sa priamo podieľam na menežmente veľkých šeliem. Práve my z Podpoľania sme boli iniciátormi dialógu o menežmente veľkých šeliem. Vypracovali sme štúdie o náraste počtu medveďov, ktoré boli po 2. svetovej vojne na Slovensku na vyhynutie. Okolo roku 1990 ich bolo na Slovensku do 600. V roku 2014 sme zaznamenali problémy so zvýšeným výskytom medveďa hnedého. Na Zvolenskej univerzite sa robil genetický výskum z medvedích exkrementov. Podieľala sa na tom ŠOP, lesníci, poľovníci, obyvatelia. Sčítanie prebiehalo dva roky. Poviem to diplomaticky – bolo dohodnuté, že na Slovensku žije 1256 medveďov. Mám však z dôveryhodných zdrojov, že už v tom čase bolo vyzbieraných päť tisíc rôznych vzoriek DNA. Hojnosť potravy, slabé zimy, vyšší počet mláďat, to všetko má vplyv na to, že populácia medveďa hnedého sa každé tri roky zdvojnásobuje. Vychádzajme z oficiálnych čísel, tak aktuálne máme tritisícšesťsto kusov medveďov. Mám dôvodné podozrenie, že na Slovensku sa nachádza od päť do osem kusov medveďa hnedého. Nikto s tým nič nerobí a už došlo k minimálne jednému dokázateľnému útoku medveďa na Liptove. Dve naše nádherné šelmy, vlk dravý a medveď hnedý sú zneužívané ako biologická zbraň na zlikvidovanie slovenského vidieka.

Medveď hnedý. Zdroj: YouTube

Je vôbec možné takto kradnúť práve na tomto ministerstve? Veď ono je tak trochu ako keby v tieni tých ostatných, ktoré vyzerajú „ziskovejšie“…

R. H.: Veď práve. Od jedného z bývalých ministrov viem, že tam sa práve cez monitoring a pozorovanie točia neskutočné peniaze a na eurofondoch a verejných zdrojoch môže dochádzať k obrovským spreneverám.

Hovoríme o chránenom území. Aby sme si to vedeli predstaviť, vieš to nejako percentuálne vyčísliť?

R. H.: Aktuálne máme chránených 7% územia. Chcú to vytiahnuť na desať percent bezzásahového územia. Budeme svetovými rekordérmi. Pred nami sú síce krajiny ako Francúzsko a Británia, ale oni chránia trebárs aj moria. Chránená súš predstavuje dve percentá.

Stále hovoríme o bezzásahu. Čo to pre les znamená? Ako si ten les s tým poradí?

R. H.: V skratke – akékoľvek obhospodarovanie, či už lesnícke, poľovnícke, poľnohospodárske, ale aj akékoľvek aktivity vidieka dostanú stopku. Tam sa nesmie robiť nič. Príroda sa necháva napospas. A les si s tým poradí tak, ako si poradil v Tichej a Kôprovej doline. Namnoží sa lykožrút a z lesov nám behom pár rokov ostanú akurát suché pahýle. Na Tatrách vznikla ekologická katastrofa v hodnote 25 miliárd euro na ekologických službách lesa. Ten les keby sa obnovil, mohol už prinášať svoj chladiaci efekt, o vodozádržnom efekte ani nehovorím. Keby sa kalamita spracovala, dnes by sme tam mali pomaly dvadsaťročnú horu a nikto by ani nezbadal, že tam nejaká veterná smršť bola. Ľudia, ako Smatana sa postarali o to, že tam stále máme sucháre.
Nehovoriac o tom, že keď sa čistili turistické chodníky, aby tam nejaký turistický ruch bol zachovaný, ŠOPka spriazneným firmám platila 70-80 € za kubík spracovania kalamitného dreva. Viete, koľko dostali drevorubači? 5 € za kubík. Zvyšok skončil niekomu vo vrecku. Za kubík. Viete si predstaviť, koľko kubíkov tam bolo spracovaných? Rádovo desiatky až stovky tisíc kubíkov. Toto je envirobiznis.

Čo toto celé bude znamenať pre ľudí žijúcich v blízkosti národných parkov?

R. H.: V bezzásahovom území sa bude zver pokojne množiť a po nociach vyjde do polí, alebo do tvojich hospodárskych lesov, kde všetko zničí. V rámci zákona o poľovníctve môžeš poľovať len hodinu po západe a hodinu pred východom slnka, takže keď ti zver bude robiť tie škody, poľovať nemôžeš. A zase sme pri likvidácii súkromného vlastníctva. Keď aj nebudeš mať les v bezzásahovom území, nebudeš sa doň môcť dostať, lebo nebudeš môcť prejsť cez to chránené územie. Tu končí agrárna a lesnícka podstata slovenského vidieka.

Čo bude so Slovenskom…?

R. H.: Nech nám ešte zrušia montážnu dielňu automobilového priemyslu, tak na Slovensku podochneme od hladu. Slovensko je zadĺžené v zahraničných bankách a tie zhovievavé určite nebudú.

Má toto nejaké pokračovanie?

R. H.: Keď sa zlikviduje vidiek, na rad prídu mestá. Ľudia, keď nebudú mať čo jesť, prídu o živobytie na vidieku, budú sa sťahovať do miest. Tam nebude práca, nebude bývanie, nebude tam ani len miesto na parkovanie. Dôjde to ekoteroristom v Bratislave až vtedy, keď tu bude občianska vojna? Lebo ten stav už bude nezvrátiteľný.

Ako sa veľakrát pýtam – čo s tým vieme robiť?

R. H.: My, občianski aktivisti z vidieka sme sa zaoberali touto otázkou. Vstúpili sme do Národnej koalície. Dostali sme zelenú v agende „voda, pôda, les a slovenský vidiek“. Ideme zmobilizovať ľudí práve z vidieka, aby sme sa postavili proti týmto nezmyslom. A to inak, ako zapojením sa do politického boja na Slovensku to nepôjde. Ako nový predseda Národnej koalície čakám na zapísanie do registra politických organizácií Ministerstva vnútra. A začneme po jednotlivých obciach budovať štruktúry. Slovensko by nám kvitlo, keby sa tu skončilo s korupciou, klientelizmom a všetkým, čo s tým súvisí.

hlavný denník

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

4 hodiny ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

6 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

6 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

6 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

6 hodín ago