Slovanské Noviny

15. februára 2026

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Idú po ruských lodiach

Pirátstvo v 21. storočí? Západ proti ruským tankerom. Bloomberg: Británia rokuje o zadžiavaní tankerov s pobaltskými a európskymi krajinami.

Chcú zabavovať lode

Britský minister obrany John Healey rokoval so svojimi kolegami z pobaltských a severoeurópskych krajín o možnosti zaistenia tankerov, ktoré môžu byť spojené s ruskou „tieňovou flotilou“, informovala agentúra Bloomberg s odvolaním sa na svoj zdroj.

Plány…

Rokovania medzi zástupcami desiatich krajín sa konali na okraji Mníchovskej bezpečnostnej konferencie. Podľa agentúry, diskusie odrážali zámer európskych krajín zintenzívniť úsilie o ďalšie zníženie príjmov Ruska. Na rokovaniach sa zúčastnil aj veliteľ britských ozbrojených síl Richard Knighton. Navrhol možnosti postupu, týkajúce sa takýchto lodí, vrátane spoločných operácií na ich zadržanie.

-------> PODPORTE CHOD PORTÁLU DAROM. Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Patria národu, nie oligarchom. Zatiaľ sa vyhýbame reklamným bannerom aby sme udržali vizuálnu čistotu no náklady na chod máme každý mesiac. Spojme sily a tvorme spolu. Ďakujeme





------------------------------------

Amerika mimo?

Podľa zdroja agentúry úloha, ktorú budú Spojené štáty v tejto iniciatíve zohrávať, ešte nebola určená; pravdepodobne ide o koordináciu.

Pobalti hrozia

Estónsky minister obrany Hanno Pevkur po stretnutí vyhlásil, že štáty, ktoré poskytujú svoje vlajky plavidlám „tieňovej flotily“, musia zvážiť možnosť odvetných opatrení zo strany iných krajín.

Aktívni ostrovania

Britské ministerstvo obrany 7. januára, na žiadosť amerických úradov, asistovalo pri zadržaní ruského ropného tankera Mariner.

Moskva hovorí…

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová informovala, že v súvislosti s týmto incidentom začal Londýn skúmať možnosť použitia britského zákona o sankciách a boji proti praniu špinavých peňazí z roku 2018 ako právny základ pre nasadenie britských vojenských síl na zadržanie plavidiel, o ktorých britské úrady tvrdia, že obchádzajú jednostranné obmedzenia. 12. januára vyšlo najavo, že britská vláda pripravila právny základ na použitie armádypri zadržaní lodí, údajne spojených s ruskou „tieňovou flotilou“.

/ hlavnydennik.sk /