Holandská vláda považovala Holandský osvienčimský výbor za extrémistickú skupinu a komunistickú frontu. Podľa dokumentov, ktoré minulý rok odtajnil Národný archív a ktoré v sobotu analyzoval holandský denník Het Parool, holandská Domáca bezpečnostná služba (BVD) sledovala desiatky rokov
židovských občanov po ich návrate z Osvienčimu a iných koncentračných táborov a považovala ich za potenciálnu hrozbu pre demokraciu.
BVD považovala Holandský osvienčimský výbor, ktorý v roku 1956 založili tí, čo prežili neslávne známy nacistický tábor, za extrémistickú organizáciu na základe toho, že jeho vedúci predstavitelia boli zároveň členmi Komunistickej strany Holandska (KPN). Jednotliví členovia výboru boli špehovaní a BVD dokonca do organizácie nasadila informátora, ktorého správy – zahrnuté v archívnych materiáloch – podrobne opisovali stretnutia skupiny a jej cesty do zahraničia na oslavy oslobodenia táborov.
Moderný nástupca BVD, Všeobecná spravodajská a bezpečnostná služba (AIVD), v sobotňajšom vyhlásení zdôraznil, že preživší holokaustu „neboli považovaní za hrozbu“, ale že práve holandský Osvienčimský výbor bol považovaný za „komunistickú frontovú organizáciu“, ktorá si zaslúži sledovanie.
Niekoľko historických štúdií dokázalo, že organizáciu „ovládali komunisti“, uviedla AIVD a vyzvala kritikov, aby pripomenuli, že v čase sledovania bol komunizmus považovaný za „veľkú hrozbu pre národnú bezpečnosť“.
Agentúra uviedla, že hoci sa nebude vyjadrovať k jednotlivým spisom, akékoľvek „prípadné vyšetrovanie osôb“ by sa malo posudzovať v kontexte národnej bezpečnosti. V liste BVD ministrovi vnútra, ktorý sa nachádza v archíve, zástupca agentúry tvrdil, že holandský Osvienčimský výbor v skutočnosti riadil prominentný komunista Gerrit Blom, pričom jeho zástupca Jos Slagter slúžil len ako „jeho poskok“. CPN bola v tomto období tiež pod dohľadom.
Podrobnosti o stretnutiach Holandského osvienčimského výboru, ktoré BVD považuje za relevantné, však pobúrilo súčasných členov a potomkov sledovaných osôb. V jednej zápisnici opisujúcej spomienkovú slávnosť na Osvienčim v roku 1965 v hale Diligentia v Haagu sa uvádzajú mená židovských účastníkov spolu s poznámkou „medzi prítomnými bolo veľa Izraelitov“, čo súčasný predseda Holandského osvienčimského výboru Jacques Grishaver v komentári pre Het Parool označil za „škandalózne“.
„Čo je extrémistické na skupine starých Židov, ktorí prišli z koncentračného tábora? Títo ľudia odviedli dobrú prácu, keď upozornili na obete,“ poznamenal a odhalenia označil za dôkaz, že holandská vláda neočakávala ani nechcela, aby sa jej židovskí občania vrátili z internácie vo východnej Európe. Hoci pripustil, že Blom sa skutočne snažil prostredníctvom Slagtera ovplyvniť Holandský osvienčimský výbor, trval na tom, že len niektorí členovia tejto organizácie sa niekedy pridali k CPN, a jej kategorizáciu ako komunistickej fronty označil za „nespravodlivú“.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…