Ukončenie výroby zdôvodňovala firma už vlani vysokými cenami energií. Pomoc očakávala od vlády v podobe vyšších kompenzácií. Žiadala novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami, aby sa energeticky náročným priemyselným podnikom vracal vyšší podiel z toho, čo platia za emisné povolenky. Argumentovala, že v iných priemyselných krajinách Európskej únie je toto percento vyššie ako na Slovensku.
Ministerstvo životného prostredia s Jánom Budajom a Igor Matovič na čele ministerstva financií namietali, že aj keby boli kompenzácie vyššie, Slovalco by nebolo schopné výrobu udržať. Odstavenie podľa Slovalca je výsledkom nečinnosti vlády Slovenskej republiky.
Odstavením výroby bude Európa a Slovensko nútené zaobstarať hliník z krajín ako Rusko či Čína, v ktorých má výroba hliníka zásadne negatívnejšie dopady na životné prostredie, píše spoločnosť v tlačovej správe.
Ku koncu hlinikárne sa vyjadril predseda hnutia Socialisti.sk Artur Bekmatov. Podľa jeho slov hlinikárne tvorili chrbticu hospodárstva socialistického Československa, dokázali sa pozviechať z eutanázie zbrojárskej výroby a adaptovať sa na nové podmienky, prežili by aj turbulencie spôsobené covidom, vojnou na Ukrajine, infláciou a nárastom cien energií. Zdôraznil, že pri moci by ale nesmela byť vláda na čele s Matovičom, Sulíkom, Budajom a Hegerom.
Bekmatov na sociálnej sieti nadviazal aj na blížiace sa referendum. „Referendum nebude ani o Smere a Ficovi, ani o OĽaNO a Matovičovi. Budeme v ňom rozhodovať či budeme mať v budúcnosti páku na odvolanie vládnej kliky, ktorá pôjde proti nám. Dovolím si povedať, že ak by sme takýto nástroj mali k dispozícii, tak Matovičova koalícia mohla byť zosadená už v roku 2021 a nová vláda by sa k žiadostiam manažmentu hlinikární postavila oveľa zodpovednejšie,“ píše v statuse.
Bekmatov tak skonštatoval, že Matovič, Sulík či Budaj mali byť stíhaní a zodpovednosť jednoznačne padá na ich plecia aj vrátane Eduarda Hegera. Ich neschopnosť preklenúť osobné animozity viedla k pádu závodu, ktorého činnosť je v štátnom záujme.
Predseda strany dodal, že si netreba súkromné Slovalco (majoritne vlastnené nórskym Norsk Hydro a minoritne Pentou) zamieňať za slávne hlinikárske Závody SNP vo vlastníctve štátu. Slovalco je súkromný podnik ako každý iný. Aj on bol sprivatizovaný zo štátneho podniku. „Kríza, prah ktorej práve prekračujeme, ukáže, že hospodárstvo republiky nemôže stáť len na súkromných subjektoch, ktoré sú pri otrasoch trhu veľmi labilné a že treba posilňovať aj štátny pilier ekonomiky,” upozornil Bekmatov.
Po konci Slovalca zamestnávatelia firiem žiadajú vládu, aby urýchlene predstavila pomoc s cenami energií pre veľkých odberateľov. Ako informuje agentúra SITA, dnes na tlačovej besede oznámili zástupcovia Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ), Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD) a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), najväčšie priemyselné fabriky už predstavili svoj návrh, ktorý je podľa nich jednoduchý, adresný a dal by sa realizovať veľmi rýchlo.
Mal by byť založený na odpustení tarifných a distribučných poplatkov a príprave schémy štátnej pomoci.
„Bohužiaľ, zatiaľ nemáme odpoveď, či je tento náš návrh akceptovaný. Ministerstvo hospodárstva SR už postúpilo schému do Bruselu, ale zaliať nevieme, čo bude nasledovať,” uviedol prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga. Zdôraznil však, že namiesto nimi žiadaného zrušenia poplatkov, prišlo k pravému opaku a ich ceny stúpli. Pre veľkého odberateľa to znamená zvýšenie nákladov na úrovni asi 3 mil. eur.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) upozorňuje, že určuje pre zraniteľných odberateľov regulované ceny elektriny a plynu. Poskytovanie akýchkoľvek finančných kompenzácií nie je v jeho zákonnej kompetencii. „Tie sú súčasťou prijatých mimoriadnych opatrení vlády SR. Odporúčame obrátiť sa na ministerstvo hospodárstva, ktoré avizovalo podporné schémy pre odberateľov mimo domácností na kompenzáciu zvýšených nákladov na energie,“ konštatoval pre agentúru SITA hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.
hlavnespravy.sk
Medzi májom a júnom 1947 britská vláda tajne presťahovala 8 000 Ukrajinských nacistických vojakov SS na…
Jednotky ukrajinskej armády sa ocitli v “ohnivom vreci” južne od Kurachova. Informoval o tom militant…
Rozprávky o polievke z netopiera, od ktorého sa nakazil celý svet, rozšírili do sveta korporátne…
ANI ČÍNA NEDOKÁŽE VYTIAHNUŤ SVET Z BLÍŽIACEJ SA HOSPODÁRSKEJ KRÍZY Za posledné dve desaťročia, od…
Generáli NATO sú bezradní: Vzdušné sily zasiahli Kyjev „neviditeľnými raketami“. Západné a ukrajinské zdroje súčasne…
Mladý nemecký podnikateľ v technologickom sektore Ole Lehmann tvrdí, že Európa sa ekonomicky sama ženie…