domovina

Heger zostavuje vládu, prezidentka nepôjde proti Matovičovi

Politológovia nepredpokladajú, že by sa prezidentka Zuzana Čaputová postavila proti menovaniu Igora Matoviča za ministra.

Budúci premiér Eduard Heger u prezidentky Zuzany Čaputovej.Autor: Ivan Majerský, Pravda

Štyri týždne sa vlečúci koaličný spor smeruje ku svojmu koncu. Prezidentka Zuzana Čaputová poverila zostavením novej vlády Eduarda Hegera (OĽaNO). Jeho meno zatiaľ zjednocuje rozhádaných vládnych partnerov.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) je od nedele na odchode. Je to však posun o jednu stoličku, pretože z predsedu vlády by sa mal stať minister financií. A, naopak, z ministra financií Hegera zasa predseda vlády. Zatiaľ nie je jasné či Matovič bude automaticky aj vicepremiérom ako bol Heger.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Po Matovičovom vyhlásení, že demisiu podá v priebehu najbližších hodín, urovnávanie koaličného sporu nabralo na obrátkach. Hegerovi ešte v nedeľu vyslovilo podporu hnutie Sme rodina Borisa Kollára, potom aj strana Za ľudí. Už za tmy sa stretol so stranou Richarda Sulíka SaS.

Výsledkom rozhovorov s koaličnými partnermi bolo pondelkové stretnutie s prezidentkou. Po ňom Heger vyhlásil, že v utorok dopoludnia príde za hlavou štátu spolu s Matovičom, „aby vykonali akt demisie a poverenia“. Potom Čaputová poverí zostavením novej vlády Hegera.

„Pani prezidentke prinesiem aj zoznam mien novej vlády,“ pokračoval Heger s tým, že ako prvá ich bude počuť práve prezidentka.

Jeho slová potvrdil aj Čaputovej hovorca Martin Strižinec. Podľa neho Heger priniesol so sebou aj podpisy poslancov, ktorí sú ochotní podporovať vládu na základe štvorkoalície SaS, OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí.

„Rozprávali sa o rôznych témach. Tak ako aj minister naznačil, všetko bude podstatne jasnejšie v ďalších dňoch,“ dodal Strižinec s tým, že nevie, koľko poslaneckých podpisov mal Heger k dispozícii.

Prezidentka uprednostní rýchle riešenie

Podľa politológa Jozefa Lenča prezidentka nepôjde do konfliktu. „Aj v kontexte epidemiologickej situácie a dĺžky trápenia v koaličnej kríze uprednostní skôr rýchle riešenie. Do veľkej miery Matovič svojím predlžovaním tejto krízy všetkých unavil a viacerým sa už nebude chcieť ísť do ďalších konfliktov s ním. Je možné, že vrátane pani prezidentky sa budú obávať, aby Matovič nezačal hádzať vinu za nefunkčnú koalíciu na niekoho iného, hoci za súčasný stav vládnej koalície je v drvivej väčšine sám zodpovedný. Ale on rád hádže vinu na iného, či už to bol Richard Sulík, Veronika Remišová alebo prezidentka,“ myslí si politológ Jozef Lenč.

Podľa Tomáša Koziaka z Vysokej školy politických a spoločenských vied Kutná Hora sa tiež Čaputová nepostaví Matovičovi. „Volala po upokojení situácie a návrate k štandardnému vládnutiu, obzvlášť v čase pandémie. Ak by sa rozhodla nesúhlasiť s kandidatúrou Matoviča na post ministra financií, určite by to veľmi výrazným spôsobom zvýšilo nervozitu vo vládnej koalícii a nepomohlo by to upokojeniu situácie, o ktoré sa snažila,“ upozorňuje Koziak.

Pripomína, že na stole je dohoda štyroch strán vládnej koalície s mimoriadne silným mandátom s ústavnou väčšinou. „Prezidentka by sa tak dostala do veľmi zlej situácie a mali by sme tu veľmi vážny problém. Určite si je vedomá, že takýmto odmietnutím by mohla prispieť k predlžovaniu vládnej krízy azda ešte vo väčšej intenzite. Nemyslím si, že by si to chcela zobrať na zodpovednosť,“ myslí si Koziak.

Ani politológ Michal Cirner nepredpokladá, že by Čaputová odmietla napríklad vymenovať Matoviča za ministra financií. „Myslím, že jej to veľmi neprináleží. Môže ale komunikovať interne alebo oboznámiť aj verejnosť s tým, ak bude mať problém s vymenovaním niektorých nominantov. Pre stabilitu vlády a riadny chod ústavných orgánov prezidentka nebude tou, ktorá bude robiť pri vymenúvaní novej vlády problémy. Podľa mňa všetko prejde hladko,“ dodal Cirner.

Návrat starých tvárí

Do vlády sa chce vrátiť Sulík, minister školstva Branislav Gröhling, minister zahraničných vecí Ivan Korčok (všetci SaS) aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Naopak, mimo zostáva bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak zo Sme rodina. Ako Pravda uviedla už v pondelok, Krajniak zostáva v parlamente. Potvrdil to neskôr aj na sociálnej sieti.

„Za situáciu, v ktorej sme, nie sú zodpovední len Marek Krajčí a Igor Matovič. Nemyslím si, že stačia tieto dve ,tebareflexie‘ a môžeme ísť ďalej, akoby sa nič nestalo. Za situáciu vo vládnej koalícii i na Slovensku sú minimálne rovnakým dielom zodpovední aj ďalší,“ upozorňuje bývalý minister rezortu práce a sociálnych vecí.

Tebareflexiou pritom nazýva stav, keď „rôzni politici vyzývali iných politikov na sebareflexiu, ale žiadali tebareflexiu, žiadali od iných, aby sa zmenili, namiesto toho, aby začali od seba“.

Krajniak pokračuje, že po dôkladnom zvážení sa rozhodol, že nebude členom vlády Eduarda Hegera (OĽaNO).

„Aj preto, že som dal demisiu s vedomím, že podávam demisiu, a nie ako ,výdierku‘ s tým, že sa okamžite ,hlásim do služby‘. To je moja reflexia posledných týždňov,“ dodal Krajniak.

Ministrom by sa po Andrejovi Doležalovi (Sme rodina), ktorý nakrátko prevzal rezort po Krajniakovi, by sa mal stať poslanec za hnutie Sme rodina Jozef Hlinka.

Ten už je poslancom v parlamente. Podľa informácií Pravdy by mohol viesť brannobezpečnostný výbor. No jeho terajší predseda Juraj Krúpa (OĽaNO) reagoval, že o takejto výmene nevie.

Zatiaľ neobsadené je aj horúce kreslo ministra zdravotníctva. Po demisii Marka Krajčího (OĽaNO) rezort viedol dočasne Heger. Ešte v pondelok ráno bol favoritom terajší štátny tajomník Peter Stachura. Až neskoro popoludní, no skôr, ako sa Heger stretol s prezidentkou, pre Pravdu potvrdil, že on ministrom nebude.

Ďalším menom, ktoré sa v tejto súvislosti spomína, je meno riaditeľa vojenskej nemocnice v Ružomberku, brigádneho generála Vladimíra Lengvarského. Jeho meno mal navrhnúť súčasný minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Na otázku Pravdy, či by Lengvarský takúto funkciu prijal, povedal, že v tejto chvíli sa nebude vyjadrovať, svoju nomináciu však nevyvrátil.

Autori: Lívia Černická, Dominik Hutko

Zdroj: PRAVDA

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“

Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…

53 minút ago

Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska

Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…

56 minút ago

Udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale rozkaz z Washingtonu

Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…

58 minút ago

Aké by boli ciele ukrajinských BGM-109 Tomahawk?

Ak sa Ukrajincom nepáčilo, že Biden vyzradil žiadosť o riadené strely s plochou dráhou letu…

60 minút ago

Orbán očakáva prevrat!

"Chcú zvrhnúť vládu."  Viktor Orbán očakáva, že EÚ sa pokúsi o prevrat. Konflikt V EÚ…

1 hodinu ago