Senát amerického Kongresu schválil, desiatky miliárd dolárov na financovanie konfliktov vo svete: Vojny Ukrajiny proti Rusku a Izraelu proti Palestíne aj na podnecovanie konfliktu s Čínou cez vojenskú podporu Taiwanu.
Urobil tak napriek tomu, že Spojené štáty sú na našej planéte najzadlženejšou krajinou, ktorej národný dlh predstavuje aktuálne takmer 34,3 biliónov dolárov. Nemecký kancelár Olaf Scholz medzitým vyzval ešte viac zvýšiť výrobu zbraní v Európe.
Generálny tajomník OSN António Guterres v utorok vyjadril poľutovanie nad tým, že niektoré vlády kladú dôraz na nákup zbraní namiesto opatrení zameraných na boj proti globálnemu otepľovaniu a hladu.
„Je znepokojujúce, že vlády vynakladajú veľké finančné prostriedky na zbrojenie, zatiaľ čo rozpočet na potravinovú bezpečnosť, opatrenia v oblasti klímy a širší udržateľný rozvoj je obmedzený,“ povedal Guterres na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN o súvislostiach medzi potravinovou, klimatickou a konfliktnou krízou.
„Môžeme prelomiť smrtiace prepojenie hladu, klimatického chaosu a konfliktov, a potlačiť hrozbu, ktorú predstavujú pre medzinárodný mier a bezpečnosť,“ uviedol a vyzval OSN, aby narábala s politikou, ktorá rieši všetky tri problémy „súčasne“.
Guterres tiež upozornil, že bez opatrení sa „situácia zhorší“. „Konflikty sa množia. Klimatická kríza sa bude stupňovať, pretože emisie sa naďalej zvyšujú. A akútna potravinová neistota sa z roka na rok zvyšuje,“ vyhlásil generálny tajomník.
Šéf OSN pre klímu Simon Stiell zdôraznil prepojenie medzi týmito tromi problémami a Bezpečnostnej rade povedal, že spolu sú „zničujúce“.
„Národná bezpečnosť neexistuje bez potravinovej bezpečnosti. A potravinová bezpečnosť nebude existovať bez posilnených opatrení na zastavenie klimatickej zmeny,“ uviedol.
„Ak bude otepľovanie pokračovať, produkcia potravín sa v mnohých krajinách zníži. V iných sa zvýši len málo. Je pravdepodobný nedostatok potravín, prudký nárast cien a hlad. Bez opatrení v oblasti klímy je to takmer isté,“ zdôraznil Stiell.
Na demonštráciu prepojenia medzi globálnym otepľovaním, poľnohospodárstvom a konfliktmi niekoľko rečníkov poukázalo na spory o využívanie pôdy v západnej a strednej Afrike medzi kočovnými pastiermi, ktorí sa niekedy presúvajú z krajiny do krajiny, a usadlými poľnohospodármi.
„Klimatická zmena a environmentálne aj bezpečnostné tlaky upravili tieto migračné trasy,“ varovala zástupkyňa generálneho riaditeľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) Beth Bechdolová a pripomenula situáciu v krajinách ako Burkina Faso, Mali a Niger.
„To viedlo k neustálemu zvyšovaniu napätia medzi poľnohospodárskymi a pastierskymi komunitami, ktoré často súvisí s rastúcou konkurenciou o už aj tak vzácne prírodné zdroje ako voda a pôda, alebo so škodami na úrode na poliach,“ zakončila.
Senát amerického Kongresu schválil, desiatky miliárd dolárov na financovanie konfliktov vo svete: Vojny Ukrajiny proti Rusku a Izraelu proti Palestíne aj na podnecovanie konfliktu s Čínou cez vojenskú podporu Taiwanu. Urobil tak napriek tomu, že Spojené štáty sú na našej planéte najzadlženejšou krajinou, ktorej národný dlh predstavuje aktuálne takmer 34,3 biliónov dolárov.
Európa musí rýchlo a masívne zvýšiť výrobu zbraní. Vyhlásil to v pondelok nemecký kancelár Olaf Scholz. Európske krajiny musia podľa neho spojiť svoje objednávky a finančnú podporu, aby vojensko-priemyselný komplex mohol mať v nadchádzajúcich desaťročiach zákazky.
Zdroj: topky.sk / InfoVojna
Dosud nezjištěné osoby svojí rukou vyplnily tisíce korespondenčních hlasů, kterým se v USA říká “registrace…
Čo sa týka dilemy rozhodovania sa medzi Donaldom Trumpom a Kamalou Harrisovou, pre mňa to…
"Podpísal im rozsudok smrti." Rusko reaguje na rozhodnutie českého prezidenta, umožniť 60 občanom bojovať na Ukrajine.…
Dodal, že vládna karavána ide v Číne ďalej. Výstavbu čínskej baterkárne v Šuranoch označil za…
Dôvodom je rozhovor premiéra Fica pre ruskú štátnu televíziu Rossija 1. „Robert Fico súkromne rozhodol,…
Čas... Čas plynie, mení procesy súčasnosti, budúcnosti a minulosti. Naša jednota spočíva v týchto troch…