Tranzit ruského zemného plynu do Európskej únie plynovodmi cez Ukrajinu sa vrátil na nedávnu úroveň, informuje portál televízie ta3.
Ruský Gazprom v utorok uviedol, že cez ukrajinské územie pošle odberateľom v EÚ 42,4 milióna kubických metrov suroviny, pôvodne informovala agentúra Reuters. Minulý týždeň vo štvrtok objem tranzitu klesol na 37 mil. metrov kubických v dôsledku slabšieho dopytu.
Gazprom v súčasnosti posiela plyn do EÚ len cez meracie stanice v meste Sudzha, pričom v minulom roku cez ne prepravil 14,65 mld. metrov kubických suroviny. To bola približne polovica zemného plynu, ktorý Rusko vyviezlo do EÚ. Predstavoval približne päť percent celkovej spotreby plynu v EÚ. Plyn, ktorý Gazprom posiela touto trasou, pochádza zo západosibírskych regiónov.
Vývoz plynu do EÚ klesol
Do mája 2022 Gazprom posielal plyn aj cez meracie stanice Sochranovka, ale Ukrajinci sa vtedy rozhodli, že tranzit nepovolia. Odvolávali sa na boje v regióne, ale Gazprom uviedol, že na prerušenie tranzitu nie je dôvod.
Postup ukrajinskej strany spôsobil, že vývoz ruského plynu do EÚ cez ukrajinské územie klesol od mája 2022 približne o tretinu. Kyjev vtedy tvrdil, že Gazprom by mohol prepravovať plyn cez stanicu Sudzha namiesto Sochranovky, ale Gazprom uviedol, že to nie je technicky možné.
Boje v Sueze ovplyvňujú ceny
Osud meracej stanice Sudzha však teraz zostáva nejasný. Niektorí ruskí vojnoví blogeri a ukrajinské spravodajské služby uvádzajú, že Suza je pod kontrolou Ukrajiny. Agentúra Reuters poznamenáva, že tieto tvrdenia nemohla nezávisle overiť a že Moskva sa k situácii v Suze zatiaľ podrobne nevyjadrila.
Podľa analytikov sú boje v okolí Suezu jedným z dôvodov nárastu cien plynu v posledných dňoch. Najbližší kontrakt na plyn s dodávkou v septembri sa dnes ráno vo virtuálnom obchodnom centre Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku predával za 39,30 eura (približne 989 CZK) za megawatthodinu (MWh).
Cena v pondelok nakrátko prekročila hranicu 41 eur a bola najvyššia od decembra minulého roka. Práve vyššia cena môže znižovať dopyt, čo minulý týždeň viedlo k nižšiemu odberu plynu. Ceny TTF sú pre európskych odberateľov určujúce.
Obmedzili nákup energetických surovín
Európska únia začala ropu a plyn z Ruska odmietať dávno pred vojnou na Ukrajine, najmä z dôvodu diverzifikácie. Po začiatku invázie EÚ ešte viac obmedzila nákupy ruských energetických surovín, ale vnútrozemské štáty v strednej Európe dostali výnimku, aby mali viac času na nájdenie alternatívnych dodávateľov.
Cena plynu sa začala výraznejšie zvyšovať v roku 2021 a v nasledujúcom roku dočasne dosiahla rekordnú úroveň viac ako 300 EUR za MWh, a to aj v dôsledku vojny na Ukrajine. V posledných mesiacoch sa ceny plynu TTF pohybovali v rozmedzí 30 až 40 EUR. Koncom februára cena plynu klesla na 22 EUR.
/ skspravy.sk /
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
III. svetová vojna oficiálne začala, povedal bývalý ukrajinský generál
Nigel Farage: Ukrajina nemôže vyhrať
V Taliansku sa rozhorela debata o „fašistickom plameni“ Meloniovej strany
Ako prvé na svete Rusko zaútočilo medzikontinentálnou balistickou raketou
Škandál: US Správy píšu Izraelskí lobbyisti
Ako technológie menia vojny: minulosť, súčasnosť a budúcnosť
Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykač na izraelského premiéra Netanjahua a exministra obrany Galanta
Konflikt na Ukrajine po odpálení západných rakiet dlhého doletu na ruské územie nadobudol prvky globálneho charakteru, vyhlásil Putin a dodal, že Rusko môže teraz v reakcii zasiahnuť vojenské zariadenia krajín zapojených do týchto útokov
Maďarsko pri ukrajinských hraniciach nainštaluje systém protivzdušnej obrany pre hrozbu eskalácie konfliktu s Ruskom.
Rusko chce rokovať o mieri, ak sa zohľadnia jeho záujmy a situácia na bojisku. Americká základňa v severnom Poľsku je na zozname ruských vojenských cieľov, vyhlásila Zacharovová
VIDEO: „Covid-19 bol umelo vytvorený a USA zohrali podstatnú úlohu pri spustení pandémie,“ vyhlásil bývalý šéf amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Robert Redfield
VIDEO: Ruský veľvyslanec na Slovensku Bratčikov vyzdvihol priateľský vzťah Slovenska s Ruska a priblížil špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine z pohľadu medzinárodného práva vyplývajúceho z Charty OSN
Americká základňa v Poľsku je na zozname prioritných cieľov Ruska
Maďarsko rozmiestňuje protivzdušnú obranu
Zelenského režim použil americké peníze na koncentrační tábory ukrajinské tajné služby SBU a na diskreditaci Donalda Trumpa
Ukrajinci podozriví zo sabotáže na plynovod Nord Stream v Baltskom mori majú prepojenie na americkú CIA. Bývalý šéf ukrajinskej armády Zalužnyj chcel nechať vyhodiť do vzduchu aj plynovod TurkStream, ktorý sa nachádza v Čiernom mori
zo sekcie
Gazprom obnovuje dodávky plynu do EÚ. Tranzit cez Ukrajinu sa normalizuje, ceny naďalej rastú
Gazprom obnovuje dodávky plynu do EÚ. Tranzit cez Ukrajinu sa normalizuje, ceny naďalej rastú
Gazprom obnovuje dodávky plynu do EÚ. Tranzit cez Ukrajinu sa normalizuje, ceny naďalej rastú