Nemecký Frankfurter Allgemeine Zeitung uvádza, že Peking a Moskva chcú rozšíriť BRICS o štyri ďalšie krajiny.
Nemecké noviny informovali, že Rusko a Čína sa snažia urobiť z BRICS, konzorcia piatich rozvíjajúcich sa krajín, protiváhu voči Západom ovládanej Skupine siedmich. Peking a Moskva chcú rozšíriť troch zostávajúcich členov skupiny, Južnú Afriku, Indiu a Brazíliu.
Frankfurter Allgemeine Zeitung v správe tvrdil, že od začiatku ruskej ofenzívy proti Ukrajine a uvalenia rozsiahlych západných sankcií sa Moskva snaží posilniť a rozšíriť svoje spojenectvá s národmi v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike.
Po rozpustení G8 Kremeľ údajne podporil myšlienku, že BRICS sa v priebehu rokov stane alternatívou ku G7 (predtým G8). Nemecké médiá uvádzajú, že tieto snahy Kremeľ zdvojnásobil.
Maria Zacharova (hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí) oznámila, že Argentína a Irán sa uchádzajú o vstup do aliancie. Na svojom telegramovom kanáli diplomatka poznamenala, že sa to stalo, „keď Biely dom premýšľal o tom, čo zakázať, odpojiť alebo pokaziť na celom svete.
Už skôr predstavitelia v Teheráne a Buenos Aires potvrdili ochotu svojich krajín stať sa plnohodnotnými členmi.
Ruský senátor Aleksej Puškov, ktorý predtým pôsobil ako šéf zahraničného výboru v Štátnej dume, tiež komentoval na Telegrame, že
hoci to BRICS nedeklaruje, môže sa stať alternatívou a dokonca protiváhou G7 v budúcnosti, pretože spája popredné krajiny nezápadného sveta
Puškov označil ponuky Iránu a Argentíny za „prelom, pretože to nielenže podkopáva snahy Západu o izoláciu Ruska, ale tiež značne rozširuje vrcholnú ekonomicko-politickú organizáciu nezápadného sveta“.
Medzitým experti citovaní ruskou tlačovou agentúrou RIA Novosti tvrdili, že v budúcnosti by sa k BRICS mohlo pripojiť ďalších desať krajín vrátane Mexika, Turecka a Saudskej Arábie.
Frankfurter Allgemeine Zeitung tvrdí, že Čína, ďalší zakladajúci člen BRICS, chce, aby klub rástol. Peking chce do klubu začleniť Egypt a Indonéziu. V článku sa uvádza, že Čína, podobne ako Rusko, považuje väčší BRICS za možnú alternatívu k Západom ovládanej G7.
Čínsky prezident Si Ťin-pching s ohľadom na tento cieľ preložil virtuálny summit skupiny zo 4. júla na 23. júna. Peking chcel stretnutie usporiadať pred summitom G7 v Bavorsku a summitom NATO v júni v Madride.
Správa naznačuje, že Čína pozvala na summit BRICS aj 13 hosťujúcich krajín, aby demonštrovala rastúci globálny vplyv skupiny, vrátane Fidži, Alžírska a Kambodže.
Prezident Si Ťin-pching vo svojom prejave opísal BRICS ako protiprojekt a „veľkú rodinu“, na rozdiel od aliancií vedených USA, ktoré označil za „hegemonické, malé kruhy“.
Pôvodným zdrojom článku je massnews
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…