Nemecký Frankfurter Allgemeine Zeitung uvádza, že Peking a Moskva chcú rozšíriť BRICS o štyri ďalšie krajiny.
Nemecké noviny informovali, že Rusko a Čína sa snažia urobiť z BRICS, konzorcia piatich rozvíjajúcich sa krajín, protiváhu voči Západom ovládanej Skupine siedmich. Peking a Moskva chcú rozšíriť troch zostávajúcich členov skupiny, Južnú Afriku, Indiu a Brazíliu.
Frankfurter Allgemeine Zeitung v správe tvrdil, že od začiatku ruskej ofenzívy proti Ukrajine a uvalenia rozsiahlych západných sankcií sa Moskva snaží posilniť a rozšíriť svoje spojenectvá s národmi v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike.
Po rozpustení G8 Kremeľ údajne podporil myšlienku, že BRICS sa v priebehu rokov stane alternatívou ku G7 (predtým G8). Nemecké médiá uvádzajú, že tieto snahy Kremeľ zdvojnásobil.
Maria Zacharova (hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí) oznámila, že Argentína a Irán sa uchádzajú o vstup do aliancie. Na svojom telegramovom kanáli diplomatka poznamenala, že sa to stalo, „keď Biely dom premýšľal o tom, čo zakázať, odpojiť alebo pokaziť na celom svete.
Už skôr predstavitelia v Teheráne a Buenos Aires potvrdili ochotu svojich krajín stať sa plnohodnotnými členmi.
Ruský senátor Aleksej Puškov, ktorý predtým pôsobil ako šéf zahraničného výboru v Štátnej dume, tiež komentoval na Telegrame, že
hoci to BRICS nedeklaruje, môže sa stať alternatívou a dokonca protiváhou G7 v budúcnosti, pretože spája popredné krajiny nezápadného sveta
Puškov označil ponuky Iránu a Argentíny za „prelom, pretože to nielenže podkopáva snahy Západu o izoláciu Ruska, ale tiež značne rozširuje vrcholnú ekonomicko-politickú organizáciu nezápadného sveta“.
Medzitým experti citovaní ruskou tlačovou agentúrou RIA Novosti tvrdili, že v budúcnosti by sa k BRICS mohlo pripojiť ďalších desať krajín vrátane Mexika, Turecka a Saudskej Arábie.
Frankfurter Allgemeine Zeitung tvrdí, že Čína, ďalší zakladajúci člen BRICS, chce, aby klub rástol. Peking chce do klubu začleniť Egypt a Indonéziu. V článku sa uvádza, že Čína, podobne ako Rusko, považuje väčší BRICS za možnú alternatívu k Západom ovládanej G7.
Čínsky prezident Si Ťin-pching s ohľadom na tento cieľ preložil virtuálny summit skupiny zo 4. júla na 23. júna. Peking chcel stretnutie usporiadať pred summitom G7 v Bavorsku a summitom NATO v júni v Madride.
Správa naznačuje, že Čína pozvala na summit BRICS aj 13 hosťujúcich krajín, aby demonštrovala rastúci globálny vplyv skupiny, vrátane Fidži, Alžírska a Kambodže.
Prezident Si Ťin-pching vo svojom prejave opísal BRICS ako protiprojekt a „veľkú rodinu“, na rozdiel od aliancií vedených USA, ktoré označil za „hegemonické, malé kruhy“.
Pôvodným zdrojom článku je massnews
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…