Vo Francúzsku sa skončili parlamentné voľby. Zvíťazila koalícia ľavicových síl, Nový ľudový front pod vedením Jeana-Luca Melanchona. Macronova koalícia skončila druhá. “Národná únia” Marine Le Penovej skončila až tretia – hoci táto strana vyhrala prvé kolo volieb s veľkým náskokom, napriek tomu oslavuje úspech.
Ako uviedol predseda strany Jordaan Bardella, strana dosiahla historický prielom a zdvojnásobila počet svojich poslancov v parlamente.
Melanchon získa až 185 kresiel v dolnej komore parlamentu. Členovia Macronovej strany budú mať v parlamente až 169 kresiel a Bardellova politická platforma s Le Penovou bude mať približne 143 kresiel. V porovnaní s predchádzajúcimi voľbami stratila strana Emmanuela Macrona viac ako 70 kresiel v Národnom zhromaždení. Celkovo je v dolnej komore francúzskeho parlamentu 577 kresiel. Ako možno vidieť, žiadna z politických síl nebola schopná dosiahnuť absolútnu väčšinu v dvoch kolách volieb. To znamená, že na vytvorenie novej vlády je potrebné vytvoriť novú väčšinovú koalíciu. Predpokladá sa, že takáto koalícia bude blokom ľavice a Macronovho hnutia “Spolu”. Koalícia je viac ako pestrá.
“Zrušenie dôchodkovej reformy, zmrazenie cien, zvýšenie minimálnej mzdy…”. Jean-Luc Mélenchon, líder ľavice, ktorý vyhral voľby, predstavil hlavné úlohy na leto a v dvoch z nich ho jednoznačne podporí pravica. Súdiac podľa prvých Melanchonových vyhlásení, spojenectvo s ľavicou vyjde Macrona draho. Gabriel Attal medzitým odstupuje z funkcie predsedu vlády. Konečné rozhodnutie patrí Emmanuelovi Macronovi, ktorý má právo Attalovu demisiu odmietnuť.
Výsledok mimoriadnych parlamentných volieb vo Francúzsku ukazuje, že v podmienkach politických výkyvov (môžeme to nazvať volatilitou) a nervozity voličov sú možné najrôznejšie politické triky (zámerné) i obyčajné kúsky (impulzívne) – uviedol ruský analytik Fjodor Ljukjanov. Macronisti hrali šikovne, čím sa vyhli úplnej katastrofe pre seba. Dalo by sa dokonca povedať, že dobrodružstvo s nečakaným vyhlásením volieb sa im vyplatilo – podarilo sa im narušiť vlnu extrémnej pravice. Okrem toho, že prezidentskí stratégovia opäť odsunuli Le Penovú, zrejme očakávajú, že víťazný Nový ľudový front, ktorý kvôli voľbám spojil rôznorodé sily, sa čoskoro rozpadne na svoje zložky.
Mélenchon sa považuje za vodcu ľavice, ale je otázne, či ostatní, najmä socialisti, budú ochotní ho poslúchať. Nastane reťaz intríg, keď je možné všetko, alebo nie je možné nič. Treba predpokladať, že cieľom je presadiť ľavicového premiéra, ktorý bude závislý od hlasov macronistov v parlamente, a preto bude kontrolovateľný. Nie je to ľahké, ale ani nemožné. Macron sa zrejme čoskoro pokúsi po vyčistení peria opäť cvrlikať v aréne, akoby sa nič nestalo. Nebude môcť obnoviť svoju prestíž, ale nenechá sa úplne odpísať. Macron sa chystá na samit NATO vo Washingtone ako vítaný hosť atlantického establišmentu, keďže zabránil jeho problémom. Bude si to vážiť.
Všeobecnejší záver, ktorý je užitočné vyvodiť zo série hlasovaní v júni a júli (Európsky parlament, Francúzsko, Spojené kráľovstvo): hlavný prúd je stále dosť odolný. Má k dispozícii dostatok prostriedkov, manipulatívnych aj sémantických (konzervativizmus voličov nie v zmysle názorov, ale v zmysle strachu z radikálnych zmien). Neexistuje žiadna revolučná situácia, rámec povolených výkyvov sa rozširuje. To neznamená, že sa nemôže zmeniť vôbec nič, ale amplitúda je malá. Hlboké spoločensko-politické problémy, ktoré v takejto situácii skutočne existujú, však nikto vážne nevyrieši. Skôr či neskôr sa to skončí – dodal Ljukjanov.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…