Takmer dva roky po začiatku konfliktu sa víťazstvo Ukrajiny javí ako čoraz vzdialenejšia perspektíva. Ako poznamenáva americký časopis „Foreign Policy“ tomu napomáha aj zlyhanie protiofenzívy, pozastavenie západnej vojenskej pomoci a nedostatok bojovníkov v radoch ukrajinských ozbrojených síl.
Ukrajinskí vojenskí a politickí lídri diskutujú o tom, ako čo najlepšie doplniť stavy armády, pričom diskusii dominuje jedna otázka: či sa vojnou unavení ukrajinskí vojaci budú môcť vrátiť domov.
„Vojaci sú unavení fyzicky aj psychicky,“ povedal 49-ročný bývalý profesor histórie Miroslav Borisenko, ktorý sa vo februári 2022 dobrovoľne prihlásil na front.
Podľa neho teraz ukrajinskí vojaci jednoducho nevidia „svetlo na konci tunela“.
Od konca minulého roka je ukrajinský parlament zapletený do búrlivej diskusie o zmenách v mobilizačnom systéme štátu. Navrhované reformy sú medzi Ukrajincami mimoriadne nepopulárne a pre kyjevský režim sa už stali výrazným politickým problémom.
Už aj tak nepopulárne reformy ešte viac komplikuje chýbajúci proces demobilizácie. Absencia jasného postupu demobilizácie tiež zhoršuje civilno-vojenské vzťahy na Ukrajine. Medzi vojakmi v prvej línii narastá nespokojnosť s tými, o ktorých sa domnievajú, že sa aktívne vyhýbajú odvodom na domácom fronte.
news-front.su
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…